Головна причина бідності в Україні – економічно невиправданий і несправедливий розподіл доходів у країні. Диференціація доходів – об'єктивне явище, пов'язане з соціально-економічними відмінностями членів суспільства у сфері виробництва, розподілу і споживання. За даними Держкомстату України, чисельність населення із середньодушовими еквівалентними загальними доходами у місяць, нижчими законодавчо встановленого прожиткового мінімуму у 2010 році складала 3,6 млн. осіб, що становить 8,6 % від загальної чисельності населення, у 2014 році – 3.2 млн. чол., що становить також 8.6% від загальної чисельності населення і свідсить і про скороченя населення країни, у 2018 р. -0,5 млн. осіб – 1.3 %. Динаміка позитивна, проте чисельність населення із середньодушовими еквівалентними загальними доходами у місяць (ЧНдох), нижчими фактичного прожиткового мінімуму у 2014 році (з якого є статистичні дані) складала 6,3 млн. осіб, що становить 16,7 % від загальної чисельності населення, у 2019 р. -8,9 млн. осіб – 23.1 %. Це вже тенденція негативна, особливо якщо враховувати показники 2015-2016р.р., коли більше 51% населення мало загальні доходи у місяць, нижчі фактичного прожиткового мінімуму (табл.1.).
Аналіз розподілу населення за рівнем середньодушових еквівалентних загальних доходів у місяць показав, що 50,5% населення отримують мінімальну заробітну плату, 16,6% населення мають заробітну плату на 15% вище мінімальної, 10.4% населення – на 40% вище мінімальної, але всі ці сумарно 75.9% населення отримують заробітну плату нижче середньої по країні. Середню заробітну плату отримують 12.5% населення і лише 11.6% отримують заробітну плату вище середньої. З них 3% населення отримують дуже високі заробітні плати, при цьому мають ще пільги по єдиному соціальному внеску.
Максимальна база для нарахування ЄСВ у 2020 році: з 1 січня по 31 серпня – 70845 грн; з 1 вересня по 31 грудня – 75000 грн. Таким чином, частина заробітної плати, що перевищує дану суму не оподатковується, створюючи додаткові переваги для даної верстви населення.
Таким чином, на сьогодні продовжує домінувати негативна концепція заробітної плати, що включає: занижену (за рідкісним винятком) оплату праці; відсутність у переважній більшості випадків зв'язку між заробітною платою, кваліфікацією і якістю праці; зростання у доходах населення грошових надходжень, що не відносяться до оплати праці.
На нашу думку, необхідно встановити неоподатковуваний мінімум доходів громадян від зайнятості на рівні мінімальної заробітної плати; а верхню границю бази для нарахування ЄСВ не обмежувати.
Список використаних джерел:
1. Статистична iнформацiя. Демографічна та соціальна статистика/Доходи та умови життя / Диференціація життєвого рівня населення - [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2020/gdvdg/duf/arh_duf_u.htm
2. Статистична iнформацiя. Демографічна та соціальна статистика/ Доходи та умови життя / Розподіл населення за рівнем середньодушових еквівалентних загальних доходів - [Електронний ресурс] – Режим доступу http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2020/gdvdg/rzd/arh_rzd_u.htm
|