:: ECONOMY :: ГОРИЗОНТАЛЬНИЙ ТА ВЕРТИКАЛЬНИЙ АНАЛІЗ БАЛАНСУ ЯК СКЛАДОВА АНАЛІЗУ ФІНАНСОВОГО СТАНУ :: ECONOMY :: ГОРИЗОНТАЛЬНИЙ ТА ВЕРТИКАЛЬНИЙ АНАЛІЗ БАЛАНСУ ЯК СКЛАДОВА АНАЛІЗУ ФІНАНСОВОГО СТАНУ
:: ECONOMY :: ГОРИЗОНТАЛЬНИЙ ТА ВЕРТИКАЛЬНИЙ АНАЛІЗ БАЛАНСУ ЯК СКЛАДОВА АНАЛІЗУ ФІНАНСОВОГО СТАНУ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 1



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ГОРИЗОНТАЛЬНИЙ ТА ВЕРТИКАЛЬНИЙ АНАЛІЗ БАЛАНСУ ЯК СКЛАДОВА АНАЛІЗУ ФІНАНСОВОГО СТАНУ

 
25.06.2020 14:56
Автор: Хмелюк Альона Василівна, кандидат економічних наук, доцент, кафедра фінансів та обліку, Дніпровський державний технічний університет; Домбрян Вікторія Вікторівна, студентка, Дніпровський державний технічний університет
[Секція 4. Економічний аналіз. Економіко-математичне моделювання;]

Сьогоднішні умови функціонування та розвитку великих промислових підприємств потребують стратегічного менеджменту, що має забезпечувати достатній обсяг доходів для покриття витрат, а особливо в період форс-мажорних обставин таких як світова пандемія та поширення Covid 19. Тому, саме стратегічний економічний аналіз фінансового стану підприємства, на нашу думку, має убезпечити великий бізнес від занепаду та банкрутства.

Дослідженням питань  економічного аналізу діяльності промислових підприємств та методики його проведення займалося багато вчених, зокрема: В.В. Вітлінський, Н.В. Бугас, А.П. Дорошенко, В. П. Губачов, Г.В. Костюк, А.М. Лебедєва, Є.В. Мних, Є.М. Руденко, В.Я. Фаріон, М.Г.Чумаченко. Але, не зважаючи на значні доробки, питання поетапного комплексного аналізу фінансового стану підприємств висвітлені недостатньо, не існує єдиних методологічних підходів його проведення.

Аналітичні розрахунки  виконано за матеріалами достовірної фінансової звітності ТДВ «Завод Метиз». Основним предметом діяльності товариства є: металургійне виробництво; холодне волочіння дроту; виробництво виробів із дроту, ланцюгів і пружин; виробництво кріпильних і гвинторізних виробів; виробництво паперу та паперових виробів; виробництво гофрованого паперу та картону, паперової та картонної тари; виробництво готових металевих виробів, крім машин і устаткування.

Аналіз фінансового стану підприємства за звітний період пропонуємо розпочинати із загальної оцінки за даними балансу. Основним джерелом інформації для аналізу фінансового стану є бухгалтерський Баланс (Звіт про фінансовий стан) ТДВ «Завод Метиз».  На нашу думку, вивчаючи баланс, можна набути уявлення про місце досліджуваного підприємства в системі аналогічних підприємств, пересвідчитись у правильності вибраного стратегічного курсу, ефективності використання ресурсів тощо [1].

Національна традиційна практика аналізу фінансового стану підприємства опрацювала певні прийоми й методи його здійснення. Серед основних прийомів аналізу - горизонтальний та вертикальний [1, 165-167].

Горизонтальний (динамічний) аналіз цих показників дає можливість установити абсолютні відхилення й темпи зростання за кожною статтею балансу, а вертикальний (структурний) аналіз балансу — зробити висновки про співвідношення власного й позичкового капіталу, що свідчить про рівень автономності підприємства за умов ринкових відносин, про його фінансову стабільність [2, 164-166].

Результати горизонтального та вертикального аналізу активу та пасиву балансів здійснено за періоди 2013- 2015 роки промислового підприємства ТДВ «Завод Метиз».

Таким чином, маємо, що загальна вартість валюти балансу підприємства на кінець 2015 року в порівнянні з кінцем 2014 року збільшилась на 2895 тис. грн. (105,41%), а в 2014 році в порівнянні з 2013 роком валюта балансу знизилась на 2016 тис. грн., темп зміни склав 3,91%. В першу чергу, збільшення валюти балансу підприємства є позитивним аспектом його діяльності та свідчить про певне нарощування темпів діяльності. По відношенню до досліджуваного підприємства маємо констатувати факт деякого розширення його діяльності.

Структура необоротних активів за досліджуваний період є неоднорідною та складає третину від усіх активів підприємства. Аналіз динамічних змін необоротних активів за структурою свідчить про її зниження, тобто питома вага необоротних активів в 2015 році знизилась на 7,66 п.п. в порівнянні з 2013 роком. Оцінюючи необоротні активи за абсолютними показниками, маємо відмітити певне зниження їх обсягу на 1606 тис. грн. та 1084 тис. грн. у 2015 та 2014 рр. по відношенню до попередніх періодів.

Більше як 70% активів підприємства складають оборотні активи. Основну частку оборотних активів складають запаси та дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги. 

Абсолютний обсяг оборотних активів у 2015 році в порівнянні з 2014 роком збільшився на 3979 тис. грн., а в 2014 в порівнянні з 2013 роком збільшився на 3622 тис. грн., що склало відповідно 10,53% та 10,47%. Структура оборотних активів свідчить, що питома величина запасів має тенденцію до зниження, а дебіторської заборгованості навпаки до збільшення. Так, в 2015 році обсяг дебіторської заборгованості збільшився на 2672 тис. грн., що склало 70,13 %, а в 2014 році в порівнянні з 2013 роком обсяг знизився на 731 тис. грн. 

Слід відмітити, що дебіторська заборгованість відображає суму боргу підприємства зі сторони юридичних та фізичних осіб, які мають прямі взаємовідносини з ТДВ «Завод Метиз». Сума дебіторської заборгованості відображає, як правило, два фактора:

- рівень ділової активності підприємства – чим більше обсяги продажу (послуги, путівки), тим більше обсяг дебіторської заборгованості;

- відношення підприємства до своїх клієнтів – чим більше підприємство «любить» своїх клієнтів, т.т. чим більшу відстрочку платежу воно їм представляє, бажаючи зберегти клієнтів та притягти нових, тим більший обсяг дебіторської заборгованості.

Враховуючи значне збільшення обсягів дебіторської заборгованості, на нашу думку, ТДВ «Завод Метиз» необхідно збільшувати резерв сумнівних боргів. Згідно з наказом про облікову політику досліджуване підприємство резерв сумнівних боргів взагалі не створює.

Аналіз активів підприємства дозволяє надати загальну оцінку зміні всього його майна, але для більш повної картини необхідно проаналізувати також джерела цих коштів. 

За результатами здійсненого аналізу пасиву Балансу ТДВ «Завод Метиз» встановлено, що структура власного капіталу та зобов’язань була доволі мінливою. Питома вага власного капіталу ТДВ «Завод Метиз» в загальній валюті балансу на кінець 2015 року склала 36,55%, що на 12,93 п.п. менше ніж на кінець 2014 року. Обсяг зареєстрованого (статутного капіталу) – це величина постійна і складає 434 тис. грн., хоча його питома вага у валюті балансу знизилась на 0,04 п.п. Якщо у 2013 році питома вага власного капіталу підприємства складала 30,91% та 36,55% відповідно на початок і кінець року, то в 2014 році її обсяг скоротився у двічі. Така ситуація пояснюється суттєвим збільшенням поточних зобов’язань і забезпечень.

Структурний аналіз пасиву балансу ТДВ «Завод Метиз» в 2013-2015 рр. свідчить про наявність тенденції збільшення поточних зобов’язань за продукцію, товари, роботи, послуги. Таке збільшення в першу чергу обумовлене проявами нестабільної економічної ситуації в країні, переглядом банківських ставок, збільшенням відсотків та нарахуванням пені за прострочені платежі. Тому, з метою здійснення діагностики фінансового стану досліджуваного підприємства на наступному етапі дослідження необхідно оцінити фінансову стійкість промислового підприємства.

Дані розрахунків свідчать, що починаючи з 2012 року ТДВ «Завод Метиз» перебуває на межі банкрутства. З 2012 року виробничому підприємству бракує власних оборотних засобів, довгострокових позичкових джерел і тому спостерігається зниження загальної величини основних джерел формування запасів і витрат. Набута тенденція продовжилася і у 2013, 2014 та 2015 роках. Керівництву підприємства негайно потрібно звернути увагу на результати аналізу кредиторської, дебіторської заборгованостей та фінансового стану та розробити заходи щодо фінансового оздоровлення підприємства.

Список використаних джерел:

1. Мних Є.В. Економічний аналіз: Підручник: Вид. 2-ге перероб. та доп. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 472 с.

2. Цал-Цалко Ю.С. Фінансова звітність підприємства та її аналіз: навч. посібник. Київ: ЦУЛ, 2002. 360 с.

3. Хмелюк А.В., Крамаренко Г. Аналіз діяльності хімічного підприємства ПАТ «ДніпроАзот» Світ економічної науки. Випуск 19. Тернопіль, 2019. С.146-150.

4. Хмелюк А.В., Романова С. В. Оцінка ділової активності хімічного підприємства ПАТ «ДніпроАзот» Світ економічної науки. Випуск 9. Тернопіль, 2018. С.109-112.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
LIFE-CYCLE ANALISYS OF RENEWABLE ENERGY TECHNOLOGIES
23.06.2020 19:17




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.225 сек. / Mysql: 1630 (0.175 сек.)