:: ECONOMY :: ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ ПЛОДОВО-ЯГІДНОЇ ПРОДУКЦІЇ :: ECONOMY :: ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ ПЛОДОВО-ЯГІДНОЇ ПРОДУКЦІЇ
:: ECONOMY :: ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ ПЛОДОВО-ЯГІДНОЇ ПРОДУКЦІЇ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 1



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ ПЛОДОВО-ЯГІДНОЇ ПРОДУКЦІЇ

 
23.06.2020 19:08
Автор: Лозова Тетяна Петрівна, молодший науковий співробітник, Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень Національної академії наук України, м. Одеса, Україна
[Секція 1. Економіка та підприємництво;]

В сучасних умовах господарювання значна увага приділяється державній підтримці аграрного сектору України шляхом цільового бюджетного фінансування, оптимізації розподілу коштів та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції в країні, в тому числі і плодово-ягідної. На жаль, індивідуальні сільськогосподарські товаровиробники, які виробляють понад 80 % плодово-ягідної продукції в країні, не в змозі самостійно закупити сільськогосподарську техніку, садивний матеріал, камери швидкого заморожування плодів та ягід та ін. Тому держава щорічно збільшує обсяги державної підтримки пріоритетних напрямів сільського господарства та удосконалює механізми її надання.

Так, на 2019 рік у Державному бюджеті України закладені витрати на державні цільові програми, направлені на розвиток та підтримку сільськогосподарських виробників та фермерських господарств, у тому числі суб’єктів ринку плодово-ягідної продукції (ПЯП). Допомога надається на безповоротній та поворотній основі (табл. 1). У 2019 році сума підтримки на безповоротній основі склала 2357млн. грн., що на 55,36% нижче рівня 2017 року, величина підтримки на поворотній основі – 1141 млн. грн., що на 35,54 % вище базового рівня. Більш детально наліз динаміки даної підтримки за 2017 -2019 роки досліджено та представлено в таблиці 1.




У 2018р. розподіл видатків по програмах суттєво відрізняється від попереднього року. Пріоритетними напрямами фінансування у сільському господарстві стали фермерські господарства (ФГ), на розвиток яких було виділено 1000 млн. грн. та 300 млн. грн. на державну підтримку розвитку закладення молодих садів та ягідників. Наприкінці року (№ 1192/3 від 22.12.2018р.) Мінагрополітики виділило додаткові кошти у сумі 100 млн. грн. на державну підтримку розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними.

У 2019р.  видатки на підтримку розвитку фермерських господарств в Україні скоротились на 20 % (200 млн. грн.), але збільшилась сума кредитів, наданих фермерським господарствам майже у 6 раз (з 43,1 млн. грн. у 2018р. до 244,5 млн. грн. у 2019р.). На закладку молодих садів, виноградників та ягідників виділили на 33,3 % більше, ніж попереднього року (400 млн. грн.). В той же час, у 2019 році сільгоспвиробники недоотримали  підтримки на 7,7 % порівняно з попереднім роком.  

Слід звернути увагу на зацікавленість держави у прикладних наукових та науково-технічних розробках, у кваліфікованій підготовці кадрів, наукових розробках у сфері стандартизації та сертифікації сільськогосподарської продукції, на яку у 2019 році було виділено 143 млн. грн., що на 84,4 % більше, ніж у 2018р.

У «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства» (далі – Порядок) затверджений Постановою КМУ № 587 від 15.07.2005 року визначено механізм використання бюджетних коштів за програмою «Державної підтримки розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляду за ними» передбачено бюджетні кошти на часткове покриття витрат за наступними напрямами: проведення робіт із закладення молодих насаджень та догляд за ними, придбання садивного матеріалу плодово – ягідних культур, будівництво холодильників та придбання ліній обробки плодів, будівництво лабораторних комплексів безвірусного матеріалу розсадницькими господарствами та морозильних камер ПЯП, придбання техніки для висушування фруктів. 

Проведений аналіз напрямів використання коштів за даною Програмою свідчить про їх часткове використання, що наведено у  таблиці 2. 




При цьому кошти даної Програми були використані лише за двома напрямами, ще за одним – недофінансування (табл.2). Не використані кошти на часткову компенсацію витрат з придбання ліній товарної обробки плодів пояснюються відсутністю заявок. Через невиконання відповідних показників паспорту, сума часткової компенсації витрат на будівництво камер швидкого заморожування плодів та ягід залишилась не використаною.

У 2018 році активізувалась державна підтримка розвитку ринку ПЯП. Водночас, 171 господарюючий суб’єкт у 2018 році отримав компенсацію за придбання  садивного матеріалу плодово-ягідних культур, винограду та хмелю на суму 262,5 млн. грн. (табл. 3) 

Дев’ять суб’єктів господарювання (більшість виробники зерняткових культур) частково отримали компенсацію за будівництво холодильників з регульованим газовим середовищем ємністю 14060 тон - загальною сумою 130,5 млн. грн., а це майже 74 % загальних витрат будівництва.




В холодильниках протягом року буде можливість зберігати зерняткові культури і забезпечувати даною продукцією внутрішній та зовнішній ринок. Це дозволить підвищити конкурентоспроможність ПЯП та підвищити ефективність ринку. 

За підсумками 2018 року щодо державної підтримки садівництва було закладено майже 4 тисячі гектар нових насаджень, а саме: 1039 га фундука, 861 га волоського горіху, 608 га яблунь, 518 га лохини. Нові насадження профінансував Уряд України шляхом 80 % компенсації вартості саджанців. Фермери з 22 областей отримали компенсацію на суму 261 млн. грн. Велика кількість учасників у Програмі державної підтримки змусила Уряд переглянути суму коштів на фінансування програми в сторону збільшення на 91 млн. грн., тобто загальна сума державної підтримки склала 391 млн. грн. Обсяг зберігання фруктів та ягід склав близько 300 тис. тон. ( 6 %) [5 ].

1987 фермерських господарств скористалися частковою компенсацією вартості (додаткова 15 %) сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва на суму 108,937 млн. грн. Що стосується компенсації на придбання вітчизняної техніки (25 %), то загальна сума компенсації склала близько 400 млн. грн., яку отримали майже 4 тисячі ФГ. Загалом, учасниками програми державної підтримки стали майже 6800 сільськогосподарських підприємств (СГП) на загальну суму 913 млн. грн. 

За насіння 260 ФГ отримали компенсацію на суму 6,456 млн. грн., на придбання саджанців близько 32,7 млн. грн. 6 кооперативів отримали підтримку на суму 8,575 млн. грн. За підсумками 2018 року програмами підтримки розвитку фермерів скористалось 2663 ФГ на загальну суму 132,629 млн. грн. [6]. 

На основі виконаного аналізу державних програм підтримки розвитку логістики плодово-ягідного ринку України запропоновано наступні заходи:

- створення ефективної системи державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників, вдосконалення законодавчої та нормативно-правової бази регулювання державної підтримки сільського господарства на засадах прозорого механізму розподілу бюджетних коштів; 

- в програмах підтримки чітке визначення стратегічних напрямів розвитку та затвердження в Законі України «Про державний бюджет» суми державної підтримки та суми фіксованого обсягу щорічної підтримки ринку, посилення контролю та відповідальності за виконання програм відповідних департаментів;

- збільшення обсягів фінансування державної програми підтримки розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників та нагляду за ними сільськогосподарським товаровиробникам з урахуванням забезпечення продовольчої безпеки країни;

- посилення зв’язків виробників ПЯП з оптовими покупцями продукції через створення на базі ОРСП сприятливих умов для укладання довгострокових угод з реалізації  продукції;

- збільшення частки відрахувань на створення сучасної інфраструктури ринку, зокрема, холодильників, технічних засобів зі збирання врожаю, залучення інноваційних технологій у виробництво продукції, створення мереж плодосховищ у відповідності до провідних районів вирощування плодово-ягідних культур.

Список використаних джерел:

1. Про Державний бюджет України на 2017 рік: Закон України № 1801-VIII від 09.11.2017 р. Редакція від 02.12.2017 р. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1801-19

2. Про Державний бюджет України на 2018 рік: Закон України № 2246-VIII від 06.12.2018 р. Редакція від 13.12.2018 р. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2246-19

3. Про державний бюджет України на 2019 рік: Закон України № 2629-VIII від 23.11.2018 р. редакція від 23.03.2019 р. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2629-19

4. ЗВІТ про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, спрямованих на надання державної підтримки агропромисловому комплексу. Затверджено рішенням Рахункової палати N 20-6 від 20.08.2019. Київ. 2019р. URL: https://rp.gov.ua/upload-files/Activity/Collegium/2019/20-6_2019/Zvit_20-6_2019.pdf

5. Уряд повністю профінансував розвиток садівництва у 2018 році URL: http://ukrsadprom.org/blog/uryad-povnistyu-profinansuvav-rozvytok-sadivnytstva-u-2018-rotsi/

6. Державна підтримка фермерів у 2018 році: попередні результати URL: https://farmer.co.ua/ru/presa/item/510-derzhavna-pidtrymka-fermeriv-u-2018-rotsi-poperedni-rezultaty

________________

Науковий керівник: Нікішина Оксана Володимирівна, доктор економічних наук, старший науковий співробітник, завідуюча відділу ринкових механізмів та структур, Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень Національної академії наук України



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
26.06.2020 14:25
КРИТИЧНИЙ АНАЛІЗ НАЯВНОГО МЕТОДИЧНОГО ІНСТРУМЕНТАРІЮ ОЦІНЮВАННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ
24.06.2020 16:17
АВТОМОБІЛЬНИЙ КЛАСТЕР ЯК ПРОГРЕСИВНА ФОРМА ДЕРЖАВНО-ПРИВАТНОГО ПАРТНЕРСТВА В АВТОМОБІЛЬНІЙ ІНДУСТРІЇ
22.06.2020 14:57




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.188 сек. / Mysql: 1630 (0.143 сек.)