Інноваційний кластер взагалі, будучи ефективною формою досягнення високого рівня конкурентоспроможності, являє собою неформальне об'єднання зусиль різних підприємств і організацій (органів державного управління, дослідницьких центрів, громадських організацій, вищих навчальних закладів, підприємців і т.д.) в рамках єдиного інноваційного вектору розвитку.
У свою чергу, енергозберігаючий кластер можна уявити як сконцентровану на певній території групу взаємопов'язаних суб'єктів, які взаємодоповнюють один одного і підсилюють на основі синергії конкурентні переваги окремих підприємств і кластера в цілому за рахунок реалізації енергозберігаючих технологій, в т.ч. відновлюваної енергетики. Його метою є успішне використання місцевих особливостей з енергозбереження [1].
Схематично територіальний енергозберігаючий кластер можна представити у вигляді системи взаємодії зовнішнього, внутрішнього контуру і ядра кластера (рис. 1).
Це знаходить своє ефективне втілення в ефекті обміну знаннями між учасниками кластерної структури. Тільки при створенні умов для обміну знаннями всередині кластерної структури можливий її перехід на інноваційну стадію розвитку. Інноваційно-інформаційні потоки можуть перетікати від однієї фірми до іншої за допомогою дифузії, формуючи, таким чином, рівень усвідомлення і сприйняття в даній структурі. Обмін інформацією істотно збільшує загальну конкурентоспроможність інтегрованої структури, так як нові ідеї, бізнес-процеси і технології стають доступними для всіх підприємств кластера, які в свою чергу прагнуть застосовувати і удосконалювати отримані можливості, створюючи нові конкурентні переваги, відповідно, збільшуючи синергетичний потенціал в цілому [2; 3].
Виявлено, що одним з організаційно-управлінських напрямків для України може бути енергозберігаючий кластер відновлюваної енергетики, який може розглядатися як центральна ланка точок прийому-генерації інформаційно-інноваційних потоків, що забезпечують дифузію технологій відновлюваної енергетики. Відповідно метою кластера є різке підвищення інтенсивності впровадження технологій відновлюваної енергетики в Україні в рамках суб'єктів виробничо-господарської діяльності регіону. В умовах кластера підвищується ефективність формування і реалізації грошових потоків, тобто процесу відтворення від реалізації відновлюваної енергетики.
Список використаних джерел:
1. Решетников В. За чистоту атмосферы. Издание «Крымские Известия» № 16 (4219) 2.01.2009.
2. Третьяк В. П. Кластеры предприятий : монография / В. П. Третьяк. – М. : Стандарты и Качество, 2009. – 464 с.
3. Сусликов С. В. Методи підвищення інноваційної сприйнятливості підприємств та організацій до технологій геліоенергетики : дис. к.е.н. : 08.00.04., Харків. – 2011.
|