При побудові концептуального підходу до управління витратами підприємств залізничного транспорту слід також врахувати масштаб функціонування найбільшої організаційної структури в країні, специфічний характер продукції, що випускається, і глибину реформ, що на даному етапі відбуваються у галузі, при цьому особливу увагу слід приділити нестабільності ринку, безлічі нових директивних рішень і законодавчих актів, зменшенню внутрішніх ресурсів і зростанню агресивності зовнішнього середовища, особливо у фінансовій сфері.
Тобто використання принципів та методів стратегічного управління в процесі управління витратами, особливо на етапі реформування галузі, сприятиме перетворенню залізничного транспорту з чинника можливого ризику обмеження зростання вітчизняної економіки в джерело її стійкого розвитку. Саме тому, процес управління витратами повинен бути побудований на комплексі концепцій управління витратами.
В якості базової концепції управління витратами слід прийняти концепцію стратегічного управління, а забезпечуючими слід вважати концепції target-costing та kaizen-costing.
Для забезпечення ефективності та дієвості запропонованого концептуального підходу до управління витратами підприємств залізничного транспорту вважаємо за доцільне:
- виділення центрів відповідальності, тобто визначення структур, що впливають на формування доданої вартості, в цілях ранжування їх за значимістю на основі використання ланцюжка цінностей;
- обґрунтування цільової собівартості, виходячи з стратегічних пріоритетів залізничного транспорту та його стану, а також розміру ресурсів (вважаємо доцільним застосування методів targetcosting і kaizen-costing);
- формування тактичних дій в рамках управління витратами з метою створення конкурентної переваги;
- визначення комплексу тактичних інструментів стратегічного управління витратами, адекватних обраної стратегії.
Останні два положення запропонованого концептуального підходу до управління витратами підприємств залізничного транспорту слід виконувати на рівні структурних підрозділів залізниць. Слід відмітити, що на тактичному рівні управління витратами обов’язковою є розробка критеріального підходу до оцінки витрат.
|