В сучасному світі економічної науки керівник виглядає як особистість яка виконує функції управління і свідомо бере на себе відповідальність, окрім того керівнику придатна і психо-регулююча – контрольна функція. Існує відмінність поняття «Лідерства» і «Керівництва» з урахуванням наявності в різних організаціях формальних і не формальних взаємовідносин.
Лідерство – можливо розглядати як процес впливу на людей, який виявляється в системі не формальних відносин, а керівництво наявністю точно вираженого характером структурованих та формалізованих відносин, через які воно і реалізується. Тому роль і функція керівника визначається структурою.
Лідерство проявляється і формується спонтанно, на рівні не усвідомлюваних і на пів усвідомлюваних психологічних уподобань. Керівництво передбачає організацію і контроль всієї діяльності підлеглого колективу, а лідерство характеризує і психологічні відносини, котрі проявляються у підлеглих відносно до домінації і підкорення. Дуже важливо вбачати керівництво як закономірний і необхідний символ процесу виникнення офіціальної організації, а лідерство як явище виникаюче спонтанно як наслідок функціональних взаємовідносин працівників у трудовому колективі.
Необхідно відзначити випадки сумісного виявлення лідерських і керівницьких характеристик у одної особистості. Керівник – лідер акумулює у собі і проявляє практично здатність організаторську та представительську, вміти сприймати і аналізувати загальні потреби та виникаючі проблеми, вміло заключати на собі ту частину необхідної роботи котра направлена на задоволення цих нужд та рішення цих проблем, яких інші робітники трудового колективу виконати не можуть, а також мати і психологічну чуткість і передбачливість, емоційно – психологічне впливання на підлеглих та високий оптимізм. Сучасний керівник-лідер в структурі організації та планування економічного процесу виглядає як психоаналітик. При відборі керівника-лідера необхідно враховувати організаційні здібності в управлінні персоналом при наявності універсальних психофізіологічних характеристик. Діагностувати наявність інструментально-точного підходу до поставлених перед ним задач, звертаючи увагу на попередній досвід і досягнення. Потрібно розуміти яку психо-емоціональну атмосферу створить кандидат на посаду в новій організації. Необхідно прогнозувати наслідки рішень короткочасного і циклічного характеру, вплив на психологічний стан робітників та виробничий процес в цілому. Так як не всі підлеглі на виробництві однаково сприймають особистість керівника, його дії та рішення то можливості сприйняття людини людиною обмежуються особистісними даними сприймаючого. Організація праці в сфері економіки не тільки процес обрання на посаду керівника, а й процес підбору робітників з урахуванням їх психо-емоційних і професійних параметрів. Мова йде про сумісність і відповідність потребам виробничих задач. Такою відповідальною роботою окрім начальника відділу кадрів може займатися штатний психолог на виробництві, присутність якого на сучасному виробництві стає наявною потребою. Структура підприємства в якій передбачений штатний психолог виглядає особливо стійко і перспективно. Психолог на підприємстві здійснює постійну психо-аналітичну роботу, робить прогнози, представляє рекомендації керівництву особливо в напрямку заміщень штатних робітників. Даний напрямок роботи в сучасній економічній сфері явно необхідний і про це повинен задуматись кожен керівних-організатор структурного підрозділу, особливо в приватній сфері виробництва, де такі рішення приймаються легко.
Список використаних джерел:
1. Володькіна М.В. Стратегічний менеджмент: Навч.посіб. Київ: Знання-Прес, 2002. 149 с.
2. Холл Кэлвин С., Линдсей Гарден Теория личности, Москва: ЗАО Издво ЭКСМО-Пресс, 1999. 592 с.
________________
Науковий керівник: Косенкова Еліна Борисівна, старший викладач Криворізького факультету Запорізького національного університету
|