:: ECONOMY :: ПРИЧИНИ УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ ПОДАТКІВ В УКРАЇНІ ТА НАПРЯМКИ МІНІМІЗАЦІЇ ЇХ ДІЇ :: ECONOMY :: ПРИЧИНИ УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ ПОДАТКІВ В УКРАЇНІ ТА НАПРЯМКИ МІНІМІЗАЦІЇ ЇХ ДІЇ
:: ECONOMY :: ПРИЧИНИ УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ ПОДАТКІВ В УКРАЇНІ ТА НАПРЯМКИ МІНІМІЗАЦІЇ ЇХ ДІЇ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ПРИЧИНИ УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ ПОДАТКІВ В УКРАЇНІ ТА НАПРЯМКИ МІНІМІЗАЦІЇ ЇХ ДІЇ

 
24.12.2019 16:05
Автор: Буренко Дар’я Валеріївна, студентка, Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича
[Секція 6. Податкова система. Бюджетна система. Правові відносини в економічній системі;]

Ухилення від сплати податків - невід’ємна риса функціонування економіки, оскільки кожна особа завжди прагнутиме до максимізації власних доходів і мінімізації витрат. Через наявність в податковому законодавстві України прогалин і неточностей, неефективну систему податкового адміністрування, низький рівень податкового контролю, недостатній розвиток міжнародної співпраці в справах боротьби з податковою злочинністю, а також через наявний високий рівень корупції і лобіювання інтересів окремих платників податків, в Україні існує значна кількість легальних і нелегальних способів мінімізації податкових платежів [1, с. 171].

Досліджуючи податкове навантаження як структурну категорію протягом року, можна спостерігати, що підприємствам 217 днів на рік слід відпрацювати винятково на потреби держави [2, с. 90]. За таких умов платники не мають можливості розвиватись, удосконалюватися та здійснювати модернізацію, що призводить до зменшення доходів суб’єктів господарювання через низьку конкурентоспроможність, зменшення бази оподаткування і, як наслідок, зменшення доходів державного бюджету. Наразі найбільш обтяжливі для українських платників податків вимоги податкового законодавства та чинні процедури адміністрування з ПДВ. За даними рейтингу Doing Business – 2019 від загального часу, витраченого на сплату податків, 60% припадає саме на дотримання вимог законодавства щодо сплати ПДВ. Такий стан обумовлений існуванням досить складної системи електронного адміністрування ПДВ, непрозорими правилами реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних і недосконалим механізмом блокування податкових накладних, що генерують додаткові й значні витрати часу й коштів платників податків на ведення податкового обліку й сплату податку. Фактично, тягар адміністрування, включаючи боротьбу з ухильниками держава переклала на плечі платника податків та його кошти [3, с. 23].

Суттєвою проблемою є недосконалість процесу впливу на платників податків для погашення податкового боргу. Нарахування пені, яке збільшує суму погашення та має спонукати боржника до якнайшвидшого виконання податкового зобов’язання, не є ефективним [4, с.324]. Застосування податкової застави також має ряд недоліків. По-перше, якщо майно платника доведеться продавати, то не факт, що вдасться продати за ціною, достатньою для погашення боргу. По-друге, опис майна у податкову заставу здійснюється податковим керуючим, отже, фактично від правильності його дій залежатиме, чи буде податкова застава стимулювати платника погасити борг. 

Основні шляхи вдосконалення процесу адміністрування податків включають: покращення технічної та інформаційної бази фіскальних органів, розвиток міжнародної співпраці в справах боротьби з податковою злочинністю, застосування міжнародного досвіду з проблем ухилення від слати податків з поправкою на особливості національної економіки України. Ухилення від оподаткування вдасться мінімізувати, поєднуючи жорсткішу політику покарань за факт ухилення та посилюючи регулюючу функцію податкової системи для стимулювання платників до сплати. 

Список використаних джерел:

1. Бондар М.І., Опарін В.М., Тимченко О.М. Бюджетна і податкова системи України у запитаннях і відповідях : навч. посіб. Київ, 2012. 336 с. 

2. Диха М.В., Гончаров Ю.В. Податкова система як складник забезпечення розвитку соціально-економічної системи України. Сучасні питання економіки і права. 2018. № 1. С. 86-98.

3. Дубровський В., Черкашин В., Гетман О. Порівняльний аналіз фіскального ефекту від застосування інструментів ухилення/уникнення оподаткування в Україні: нові виклики. Вісник Інституту соціальноекономічної трансформації. 2019. URL: http://www.visnuk.com.ua/ru/news/100014336-porivnyalniy-analiz-fiskalnogo-efektu-vid-zastosuvannya-instrumentiv-ukhilennya -uniknennya-opodatkuvannya-v-ukrayini-2019.

4. Парфентій Л.А., Парфентій П.О. Фактори ухилення від оподаткування в Україні. Бізнес Інформ. 2015. С. 170-172. 

________________ 

Науковий керівник: Бак Наталія Андріївна, кандидат економічних наук, доцент, Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ОБГРУНТУВАННЯ ВИБОРУ СИСТЕМИ ОПОДАТКУВАННЯ В ІТ СФЕРІ
20.12.2019 14:39
БОРГОВА БЕЗПЕКА ДЕРЖАВИ: УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНИМ БОРГОМ
18.12.2019 11:50
ДІЯЛЬНІСТЬ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ У ТРАНСПОРТНІЙ СФЕРІ
18.08.2020 09:53
СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СТРАХОВОГО РИНКУ В УКРАЇНІ
16.12.2019 14:07
ОПОДАТКУВАННЯ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ В УКРАЇНІ ТА НАПРЯМКИ ЙОГО ВДОСКОНАЛЕННЯ
03.12.2019 16:28




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.383 сек. / Mysql: 1599 (0.323 сек.)