У даній статті автором розглянута продовольча безпека, як глобальна проблема світового масштабу. Були визначені фактори, що впливають на негативні тенденції розподілу продовольства. Визначено пріоритетні напрямки вирішення проблеми в сучасних умовах.
Ключові слова: продовольча безпека, суспільство, споживання, негативні тенденції, BRICS.
Проблема продовольчої безпеки все ще є актуальною в сучасному трансформуючому суспільстві світової економіки. Вона виражається в нестачі забезпечення планети продовольством. Масштаби проблеми охоплюються як на національному, так і на світовому рівні. В наслідок чого проблема вимагає реальних негайних дій, оскільки від цього безпосередньо залежить можливість стабільного розвитку всіх країн світу, їх зв'язок з процесами виробництва і споживання продовольства [1, c. 1].
У 2008 році Департамент сільського господарства США представив дані про те, що в розвинених країнах світу споживання продовольства в середньому залишається на рівні 3348 ккал/день, що на 730 ккал / день більше, ніж в країнах, що розвиваються. Також слід зазначити, що рекомендований мінімальний обсяг споживання складає 2100 ккал / день. Такі середньостатистичні показники свідчать про те, що на сьогоднішній день, нестачі продовольства в світі не існує. При цьому відмінності по ранжируванн. споживання і за якістю продовольчих ресурсів між людьми з різним матеріальним достатком залишаються значними. Наявний феномен не є об'єктом нових світових явищ, проблема соціальної нерівності і стратифікації існувала протягом усього розвитку цивілізації.
Якщо розглянути сучасні трактування проблеми продовольства, можна припустити, що проблема визначається не стільки абсолютною нестачею продовольства на планеті, викликана перевищенням попиту над пропозицією, скільки є результатом пошкодженого механізму соціально-економічного спектру.
С. Девере висловлює власне концептуальне судження з цього питання і описує сучасну продовольчу кризу, як політичне явище, яку в більшості випадків завжди можна запобігти.
Е. Ольто-Гіменесаі і Л. Пібоді приводять нас до висновку, що криза в сфері продовольства не служить наслідком перенаселення, а є результатом постійного руйнування продовольчих механізмів південних країн, внаслідок виконуваних північними країнами програм з розвитку фермерського, землеробського виробництва» [3, c. 565].
1 квітня 2015 року Росія починає головувати в BRICS. Співпраця в економічній сфері країн, що входять в BRICS, створює все більш стійке положення для багатополярності світового ринку продовольства. Відповідно до чого його роль у вирішенні проблем продовольства безперервно зростає.
Сама ж проблема продовольчої безпеки дійсно ключова для всіх країн, що входять в дане міждержавне об'єднання. У цьому аспекті, для вирішення цієї проблеми Росія є для країн BRICS не тільки центральним джерелом формування пропозиції на кошик базових продуктів споживання, яким потрібні для вирощування відповідні природні ресурси, до переліку яких входить вода і електроенергія, але також є центром формування попиту. Ситуація обміну санкціями вимагає вдосконалення зовнішньоторговельного обороту продовольства з країнами BRICS, при цьому використовуючи для цього всі дозволені правилами СОТ заходи регулювання. Агробізнес, який все активніше вкорінюється на території Росії, стає можливістю для широкого кола практичної взаємодії РФ і BRICS, а також метою взаємного вирішення продовольчих проблем через ринковий механізм.
Державі доцільно заохочувати використання російськими компаніями ресурсного потенціалу країн BRICS по тим продуктам споживання, виробництво яких не здійснюється в межах території Росії від якого залежать природно-кліматичні та економічні умови. При цьому можливо як використання принципу контрактації, так і участь у виробництві продукту в плантаційних господарствах. Такий підхід допоможе посилити роль агробізнесу в спільному вирішенні практичних проблем продовольчої безпеки [2].
Список використаних джерел:
1. Мельников Б.А. Приоритетные направления решения глобальной продовольственной проблемы//Политематический сетевой электронный научный журнал Кубанского государственного аграрного университета. – 2014. – 1 с.
2. Ревенко Л. С. Проблема продовольственной безопасности в повестке дня БРИКС. – 2015. – URL: https://mgimo.ru/about/news/experts/270095/ (дата обращения 20.12.2019)
3. Савельев А.В. Роль продовольственной проблемы в современной мировой экономике // Экономический журнал Высшей школы экономики. – 2013. – 565 с.
|