Кожне підприємство є самостійним у альтернативному виборі шляхів власного розвитку і, у своєму розпорядженні, має певні внутрішні та зовнішні механізми зростання.
Внутрішні реалізуються шляхом вдосконалення діючої бізнес-моделі підприємства та підвищення якості управління кожним бізнес-процесом, що в результаті сприяє підвищенню вартості підприємства [2, c. 39].
Зовнішні механізми в більшості реалізуються за рахунок зовнішніх інвестицій, у тому випадку, коли керівництво підприємства цілком усвідомило необхідність та доцільність трансформації його діючої бізнес-моделі в умовах динамічності зовнішнього середовища.
Г.О. Швиданенко вважає, що «впровадження трансформаційних процесів допомагає керівникам підприємства здійснювати стратегічне управління, використовуючи необхідні засоби для прийняття важливих рішень, управляти ризиками та ресурсами з урахуванням специфіки індустрії, допомагаючи окреслити шлях до досягнення поставлених цілей з найменшими опором, витратами та затримками» [5, c. 56].
Г.Г. Чмерук стверджує, що «трансформація організації з метою досягнення бажаної бізнес-моделі та операційної моделі – це складний процес, що полягає у максимізації позитивних наслідків переходу та мінімізації негативних наслідків дестабілізації» [4, с. 98].
Завдяки трансформації бізнес-моделі підприємства, перш за все, досягається скорочення витрат діяльності шляхом налагодження ефективної системи управління витратами з метою забезпечення прибуткового зростання.
Основні стратегії зі скорочення витрат, які допомагають вирішувати конкретні проблеми у окремих категоріях витрат згруповані на рис. 1.
Трансформація на основі зміни місця та плану розташування об’єктів та працівників дозволяє вирішити питання, повязані з оптимізацією плану розташування підприємства, вибору місця розташування та стимулювання працівників (рис. 2).
В сучасних умовах трансформаційні процеси особливого значення набувають на ринку нерухомості, яка стрімко розвивається. Трансформації нерухомості, як вважає Г.Г. Чмерук, «допомагає підприємствах розробляти і реалізовувати стратегії у сфері нерухомості, що сприяють підвищенню цінності бізнесу та якості надання послуг, а також зниженню ризиків шляхом:
- вдосконалення операцій з метою оптимізації технічного та адміністративного обслуговування нерухомості та виробничих приміщень, скорочення витрат та підвищення продуктивності шляхом оцінки та реструктуризації операційних моделей, організаційних структур та бізнес-процесів;
- застосування аутсорсингу задля визначення додаткових шляхів раціоналізації надання послуг та скорочення витрат шляхом забезпечення ефективності внутрішніх виробничих та аутсорсингових процесів;
- оптимізація портфеля з використанням структурованого, стратегічного та цілісного підходу з метою повної раціоналізації способів та місць використання об’єктів нерухомості» [4, c. 101].
Отже, на сьогодні з метою ефективного стратегічного управління підприємством виникає необхідність трансформації бізнес-моделей шляхом скорочення витрат діяльності, зміни місця та плану розташування об’єктів та працівників, застосування аутсортингу, оптимізації діяльності підприємства, особливо будівельної галузі.
Список використаних джерел:
1. Кравченко О.С. Організація процесу трансформації бізнес-моделі підприємства при реалізації інтеграційної стратегії розвитку. Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. 2014. №3. Том 2(212). С. 15-19.
2. Маркова В.Д. Бизнес-модель: сущность и инновационная составляющая. Проблеми современной экономики. 2010. № 2. С. 38-42.
3. Сооляттэ А. Бізнес-моделі компаній: визначення, еволюція, класифікація. URL: http://www.klubok.net/article2302. (дата звернення: 24.06.2019р.).
4. Чмерук Г.Г., Краліч В.Р., Бурлакова І.А. Деякі аспекти цифрової трансформації підприємств. Причорноморські економічні студії. Економіка та управління підприємствами. 2018. Випуск 34. С. 97-101.
5. Швиданенко Г.О., Ревуцька Н.В. Формування бізнес-моделі підприємства: навч. посіб.. К.: КНЕУ, 2013. 423 с.
________________
Науковий керівник: Яскал Оксана Олександрівна, кандидат економічних наук, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, м. Чернівці
|