В українських банках з операції інвестиційними паперами за значимістю та розмірами посідають друге місце серед активних операцій банку після кредитування. Хоча надання кредитів залишається основною функцією банків, все частіше менеджмент переглядає структуру активів з метою збільшення питомої ваги інвестиційного портфеля в сукупних активах. Такі структурні зрушення обумовлені намаганням зменшити загальний ризик банку за рахунок зменшення питомої ваги кредитних операцій і притаманного для них ризику(кредити – найбільш ризикова частина активів банку, які мають низьку ліквідність і не можуть бути швидко повернуті тоді, коли банку необхідні кошти.
Темпи зростання вкладень банків у цінні папери перевищують темпи зростання сукупних активів банку, що дає право стверджувати, що вітчизняні банки приділяють увагу інвестиційній діяльності (табл.1).
Важливими проблемами активізації інвестиційної діяльності банків є вкрай низькі розміри власного капіталу багатьох українських банків, незадовільна структура і якість пасивів, їх переважаючий короткостроковий характер, незбалансованість структури активів і пасивів. Нині банкам ще не вдалося залучити значні обсяги довгострокових ресурсів, що гальмує інвестиційну активність банків. Сьогодні більшість банків не має у своєму розпорядженні достатньої власної бази для великих і надійних інвестиційних вкладень. Тому особливо гостро постає проблема активізації інвестиційної діяльності. Банківська система України протягом останніх декількох років знаходиться у кризовому стані, що зумовлене сировинною моделлю розвитку національної економіки, постійним дефіцитом довгострокових банківських ресурсів, диспропорціями банківських балансів та неефективними діями монетарного регулятора, що, зрештою, призвело до трикратної девальвації гривні, вразливості банків та їхніх клієнтів до валютних шоків.
У звіті «Глобальний індекс конкурентоспроможності » Україна посідає 135 місце серед 137 держав за показником «Надійність банків», 120 місце за показником «Доступність фінансових послуг» та 103 місце за показником «Легкість доступу до кредитів» [2,3]. Тому наявність виваженої інвестиційної політики банку, яка дозволяє формувати портфель цінних паперів з необхідним рівнем дохідності та мінімальним рівнем ризику є основою успішного розвитку банківської діяльності.
Література:
1. Статистика фінансового сектору Режим доступу : https://bank.gov.ua/statistic
2. Global Competitiveness Report 2016–2017/ World Economic Forum. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www3.weforum.org/docs/GCR2016- 2017/05FullReport/TheGlobalCompetitivenessReport2016-2017_FINAL.pdf
3. Global Competitiveness Report 2017–2018/ World Economic Forum. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www3.weforum.org/docs/GCR2017- 2018/05FullReport/TheGlobalCompetitivenessReport2017%E2%80%932018.p df
|