Євроінтеграційний вектор розвитку економіки України вимагає комплексної трансформації наявних у країні державних інституцій, адаптації більшості видів економічної діяльності до стандартів ЄС, що сприятиме підвищенню рівня конкурентоспроможності вітчизняних підприємств та підвищенню рівня життя населення. Реформування національної економічної системи істотно впливає на процеси економічної активності населення, оскільки структурні зміни в секторах економіки призводять до перерозподілу трудових ресурсів та вивільнення частини зайнятих.
Оцінювання рівня розвитку функціонування ринку праці України передбачає проведення комплексного аналізу його основних показників розвитку. Серед ключових напрямів дослідження необхідно виділити аналіз динаміки основних показників економічної активності, що передбачає оцінювання фактичної зміни рівнів, виявлення тенденцій і закономірностей їх розвитку тощо.
Дослідження показали, що першочерговим питання національної політики держави щодо стимулювання економічної активності населення має бути реформування пенсій, таким чином, щоб пенсіонери не продовжувати працювати після виходу на заслужений відпочинок, отримуючи достойне державне забезпечення. У 2017 році була проведена пенсійна реформа, однак вона є недосконалою, адже підвищення відбулося лише на декілька відсотків. Порівнюючи зростання пенсій із темпом інфляції, слід зробити висновок, що і надалі пенсії дуже низькі. Одні з найнижчих не лише у Європі, але й у світі. Так само слід піднімати пенсії не лише нардепам, суддям і представникам вищої ланки суспільства, а і викладачам, вчителям, лікарям.
Економічно-активне населення відіграє важливу роль у розвитку регіональної економіки в цілому. Обґрунтовано, що під економічним стимулюванням економічної активності населення слід розуміти дієвий вплив на людину за допомогою матеріальних та нематеріальних стимулів з метою підвищення продуктивності її праці та ефективності використання притаманних їй фізичних та розумових здібностей тощо.
Дослідження інтегрального індексу рівня стимулювання економічної активності за регіонами України засвідчує, що практично всі регіони повинні підвищувати цей рівень, тоді як прогнозування показників економічно-активного населення регіонів України відзначає тенденцію до його зниження.
Оцінка причинно-наслідкових зв’язків у системі стимулювання економічної активності населення регіонів України визначає взаємозалежність її основних показників, що передбачає розробку та формування політики стимулювання, яка б вирішувала наявні проблеми, які вже проявляються на рівні регіонів держави, так і попереджала їх появу у майбутньому, забезпечувала прозору конкурентоспроможність працівників та визначала основні стратегічні заходи щодо підвищення рівня економічної активності населення України відповідно до потреб регіонального ринку праці тощо.
Список використаних джерел:
1. Skupskyi R.M., Melnychuk L.S., Shcherbata M.Y. Methodological aspects of labor potential use and regional demographic problems. Scientific bulletin of Polissia. 2017. № 1 (9). Р. 103-109.
2. Міненко В.Л. Методологічні аспекти аналізу економічної активності населення, зайнятості і безробіття. [Електронний ресурс]. Актуальні проблеми державного управління. 2010. № 1. С. 59-68. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN /apdy_2010_1_10
|