У сучасних умовах підвищення ефективності виробництва, ріст продуктивності праці є основним джерелом розвитку підприємства, засобом стримування зростання цін та інфляції, критерієм економічної доцільності інноваційної політики, заміни живої праці уречевленою, регулятором розмірів реальних доходів, умовою досягнення збалансованого платоспроможного попиту і підвищення рівня життя населення.
Достатня забезпеченість підприємств необхідними за кількістю і якістю трудовими ресурсами, їх раціональне використання, високий рівень продуктивності праці мають велике значення для збільшення обсягів продукції і підвищення ефективності виробництва. Зокрема, від забезпеченості підприємства трудовими ресурсами та ефективності їх використання залежать обсяг і своєчасність виконання всіх робіт, ефективність використання устаткування, машин, механізмів і, як результат, обсяг виробництва продукції, її собівартість, прибуток і ряд інших економічних показників.
За результатами дослідження можна зробити висновок, що на підприємствах підвищення продуктивності праці доцільно здійснювати за такими основними напрямками:
• зниження трудомісткості впровадження нових технологій, автоматизація виробництва та технічне переоснащення;
• оптимізація структури персоналу, зміна співвідношення управлінського та виробничого персоналу, підвищення кваліфікації співробітників;
• удосконалення використання робочого часу – оптимізація організаційної структури підприємства, підвищення ефективності організації праці та управління.
Водночас, сьогодні ріст продуктивності праці на підприємстві залежить і від технічних факторів, оскільки саме внаслідок ефективного управління основними засобами промислового підприємства можна досягти істотного підвищення результативності фінансово-господарської діяльності та зростання продуктивності праці.
Загалом, на основі дослідження [1,2,3] завданнями організації ефективного управління технічними факторами зростання продуктивності праці на підприємстві визначено такі:
1. Встановлення та групування технічних факторів зростання продуктивності праці на підприємстві. Критеріями групування є: ступінь впливу технічного фактору на зростання продуктивності праці; ціна і тривалість його формування. Кожен з трьох критеріїв відповідає прагненню підприємства забезпечити оптимум однієї з трьох основних характеристик, тобто досягти максимуму ступеня впливу технічних факторів на зростання продуктивності праці, мінімумів сукупної ціни та тривалості їх формування. Групування технічних факторів слід здійснювати за всіма цими критеріями з використанням статистичних методів.
2. Побудова моделі ефективного управління технічними факторами зростання продуктивності праці. Ця модель повинна містити вказані вище три критерії. Також в ній використовуватимуться такі часткові та узагальнені показники: планований рівень зростання продуктивності праці; фінансові можливості підприємства; період збільшення продуктивності праці.
3. Вибір оптимального рішення задачі організації ефективного управління технічними факторами зростання продуктивності праці. Такий вибір здійснюється на основі пріоритетності одного з трьох можливих варіантів для організації ефективного управління технічними факторами зростання продуктивності праці на підприємстві.
4. Побудова для обраного варіанту моделі ефективного управління технічними факторами зростання продуктивності праці.
5. Впровадження моделі ефективного управління технічними факторами зростання продуктивності праці.
6. Контроль результатів, встановлення впливу кожного технічного чинника на зростання продуктивності праці.
7. Визначення наявних технічних резервів зростання продуктивності праці на підприємстві.
Список використаних джерел:
1. Папян Г. Р. Содержание основных этапов методики организации эффективного управления техническими факторами роста производительности труда. URL: http://cyberleninka.ru/
2. Семенов А. Г. Резерви продуктивності праці та їх вплив на оплату праці. Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. 2015. № 2 (71). С. 182-185.
3. Соколенко В. А. Механізм впливу мотивації персоналу на підвищення рівня продуктивності праці. Вісник НТУ «ХПІ». Серія: Актуальні проблеми розвитку українського суспільства. Харків: НТУ «ХПІ», 2015. № 69 (1042). С. 83-87.
|