Глобалізація є однією з головних тенденцій у сучасному розвитку, яка істотно впливає на економічне життя практично всіх країн світу і, звичайно, на Україну, яка цілком усвідомлено, активно і цілеспрямовано рухається в напрямку до міжнародної економічної інтеграції.
Економічна глобалізація тісно пов’язана з процесами інтеграції та інтернаціоналізації світового господарства. Ці процеси доповнюються уніфікацією законодавчих актів, що регулюють міжнародні економічні відносини, та формуванням відносно єдиного культурного процесу під впливом стандартизації освіти та взаємодії широких мас населення у міжнародних контактах.
Одним із визначальних глобалізаційних сегментів, безумовно, є фінансова сфера, яка все більше впливає на світовий економічний простір [1].
Глобалізація фінансових ринків передбачає усунення бар’єрів між внутрішніми та міжнародними ринками й розвиток багатоваріантних зв’язків між окремими секторами, тому поняття стабільності є фундаментальним для сучасної світової економіки, оскільки без достатнього рівня стійкості національних і світових фінансових ринків неможливо забезпечити економічне зростання й надійне функціонування фінансового сектора. Особливої актуальності ця проблема набуває в умовах активного розгортання глобалізаційних процесів у фінансово-кредитній сфері для країн із ринками, що розвиваються [2].
Вплив фінансової глобалізації на національну економіку України не можна оцінювати однозначно. Існують як позитивні, так і негативні наслідки.
Позитивними аспектами глобалізації фінансових ринків можуть слугувати: нові можливості залучення капіталу із економічно розвинутих країн; використання іноземних інвесторів для кредитування малого та середнього бізнесу, а також сприяння розвитку та впровадження новітніх банківських технологій і продуктів; зниження інфляційного тиску, здешевлення ресурсів під впливом міжнародної конкуренції; можливість брати активну участь в обговоренні режимів регулювання міжнародних економічних відносин.
Негативними наслідками фінансової глобалізації є: збільшення впливу економічно розвинених держав і міждержавних об’єднань на розвиток національної банківської системи та економіки в цілому, як наслідок - підвищення рівня залежності вітчизняного банківського сектору від закордонних інституцій; розбіжність інтересів іноземних банків з інтересами держави при фінансуванні пріоритетних галузей економіки; можливість іноземних банків контролювати весь цикл формування і використання фінансових потоків в державі; загроза виникнення та швидкого поширення фінансових криз із однієї економіки в іншу тощо.
Отже, незважаючи на невід’ємність процесу фінансової глобалізації на світових фінансових ринках, потрібно враховувати не тільки вигоди від даного процесу, а й певні негативні моменти, щоб мінімізувати в подальшому ступінь їх негативного впливу на фінансовий сектор та економіку України загалом.
Список використаних джерел:
1. Володимир Лук’янов / Сучасна фінансова економіка: глобалізаційна складова та цивілізаційні пріоритети / Банківська справа. 2013. – №1 – C. 64 – 75.
2. Банківська система України: становлення і розвиток в умовах глобалізації економічних процесів: Монографія / За ред. д.е.н., проф. О.В. Дзюблюка. – Тернопіль: Астон, 2012. – 358 с.
|