Туристична індустрія – запорука динамічного соціально-економічним і політичним розвитку багатьох країн і регіонів світу. Для організації та функціонування культурно-пізнавального, лікувально-оздоровчого, спортивного, сільського, зеленого та інших видів туризму мають бути наявні відповідні рекреаційні ресурси, а саме зручне географічне положення, ліси, річки, мінеральні води, лікувальні грязі, та багата історико-культурна спадщина. Вінниччина володіє значним рекреаційним потенціалом, що може стати великим поштовхом у розвитку туризму, проте дана галузь у регіоні перебуває на стадіях розвитку та трансформації.
Раціональне використання та доцільна організація рекреаційно-туристичного потенціалу у Вінницькій області приведе до високого соціально-економічного результату, що значно збільшить надходження додаткових коштів в бюджет, створить нові робочі місця, забезпечить розвиток регіону в цілому та вплине на оздоровлення населення [1].
В даний час туристичній сфері Вінницької області характерний інтенсивний темп розвитку, проте даний розвиток вкрай нерівномірний. Так, найбільше туристичне навантаження припадає на такі рекреаційні центри області як м. Вінниця, м. Немирів, м. Шаргород, м. Хмільник, смт. Муровані-Курилівці. Такий своєрідний стан розвитку туристичної сфери регіону пояснюється нерівномірним розміщенням туристично-рекреаційних ресурсів та особливостями інфраструктури [2].
Висока інтенсивність туристично-рекреаційної діяльності у Вінницькій області припадає на «чисті» туристичні центри. До таких центрів відносять національний природний парк «Кармелюкове Поділля», історико-культурні пам’ятки Немирівське скіфське городище, державний історико-культурний заповідник «Буша», ставка Гітлера «Вервольф», національний музей-садиба М. І. Пирогова, літературно-меморіальний музей класика української літератури М. М. Коцюбинського тощо. Решта територій області викликає менший інтерес зі сторони туриста, та, відповідно, дохід від туризму становить лише від 5 до 15 %. Внаслідок такого розподілу територій Вінницького регіону з точки зору інтенсивності туристично-рекреаційної діяльності та інфраструктури туризму найбільша частка туристів припадає на Вінницький, Тульчинський, Тиврівський, Немирівський, Тростянецький та Гайсинський райони, де знаходиться 33,4% від загальної кількості пам’яток області, 124 об’єкти природно-заповідного фонду, в тому числі 12 – загальнодержавного значення. На державному обліку регіону знаходиться майже 1900 історичних, понад 1700 археологічних, близько 600 архітектурних пам’яток, 45 заказників, 213 пам’яток природи, 33 заповідні урочища, 29 парків - пам’яток садово-паркового мистецтва, з яких 11 державного значення. Така кількість туристичних принад цілком дозволяє вважати Вінницьку область одним із важливих туристичних регіонів України. Проте, на жаль, комплекс пропонованих туристичних продуктів на регіональному рівні, використовується нерівномірно і є затребуваним лише частково.
Таким чином, Вінницька область має значний туристичний потенціал і всі передумови для його ефективного використання. Основними перспективними напрямками підвищення туристичної привабливості є: сприяння залученню інвестицій у розвиток об’єктів індустрії гостинності, вдосконалення сервісної та інформаційної інфраструктури в зонах автомобільних доріг, забезпечення збалансованості соціальної та економічної ефективності використання рекреаційних ресурсів та необхідністю їх збереження.
Список використаних джерел:
1. Вінницька обласна державна адміністрація. URL: http://www.vin.gov.ua.
2. Управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації. URL: http://www.vincult.org.ua
|