Сучасне економічне середовище функціонування вітчизняних підприємств характеризується високим рівнем нестабільності та низьким рівнем прогнозованості, що підвищує ризиковість діяльності підприємств на ринку і водночас змушує їх до пошуку ефективних шляхів забезпечення стабільної діяльності впродовж тривалого періоду. Одними із найважливих напрямів таких пошуків впродовж останніх десятиліть стали: забезпечення надійної системи економічної безпеки та створення власної служби безпеки (організація охоронної діяльності), тобто формування і підтримання умов безпечного розвитку підприємства переважно власними зусиллями (з використанням корпоративних ресурсів). За роки незалежності в Україні не вдалося створити ефективної системи економічної безпеки підприємств, яка б відповідала міжнародним стандартам в галузі безпеки та задовольняла потреби в безпеці кожного суб’єкта господарювання, хоча фінансові затрати на охорону, юридичні послуги, різні судові справи тільки зростають.
Дослідження зарубіжного досвіду забезпечення економічної безпеки підприємств свідчить, що у багатьох країнах (США, Великобританія, Канада, Німеччина, Франція, Фінляндія, Бельгія) дедалі більше орієнтуються не лише на державні силові органи, а й на широке використання для правоохоронних цілей суб’єктів недержавної системи безпеки (приватних детективних і охоронних служб). Зарубіжний досвід запевняє, що не всі види правоохоронних функцій у належному обсязі можуть виконувати державні органи, і внаслідок цього у багатьох країнах значного поширення набули приватні детективні бюро адвокатські контори. Зважаючи на значне відставання від розвинутих країн як в організаційному, так і в нормативно-правовому аспектах даного сегмента забезпечення економічної безпеки підприємств в Україні, вивчення та переймання зарубіжного досвіду є необхідним для вітчизняних підприємств.
Сектор приватної безпеки в окремих країнах світу значно розвився за останнє десятиліття і сьогодні пропонує спектр рішень щодо економічної безпеки для широкого кола клієнтів, які працюють в складних умовах, де верховенство права є слабким. Клієнтами приватних охоронних підприємств є уряди, глобальні компанії та громадські організації. Приватні підприємства, які займаються питаннями безпеки, повністю визнають, що високий рівень дотримання нормативних вимог і етики є необхідною умовою зниження ризиків, пов’язаних з роботою в складних умовах, і вважають, що тільки підхід, заснований на етиці та повазі прав людини, забезпечить економічну безпеку підприємств. Наприклад, у Великобританії одна з найбільших приватних служб безпеки «Loomis UK Ltd», працює з фінансовими установами, незалежними постачальниками банкоматів, роздрібними торговцями, органами державного сектору та величезною кількістю інших підприємств, знаходиться у понад 20 країнах та надає правильний набір послуг економічної безпеки для підвищення ефективності та результативності діяльності [1].
У зв’язку з вище наведеним, в підприємницькій діяльності України необхідно активніше використовувати закордонний досвід організації охоронної діяльності в системі економічної безпеки бізнесу.
Список літератури:
1. Loomis UK Ltd [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.loomis.co.uk
|