Розрахунки з підзвітними особами мають місце практично в кожній установі і дуже різноманітні, тому що включають в себе: придбання за готівковий розрахунок запасних частин, канцелярських товарів; оплата дрібного ремонту оргтехніки, транспортних послуг; витрати на відрядження як по території країни, так і за межі її; представницькі витрати.
Підзвітна особа — штатний працівник установи, який отримав під звіт кошти для майбутніх видатків. Готівка видається під звіт з каси установи з дозволу керівника і головного бухгалтера і лише на цілі, передбачені кошторисом у разі відсутності заборгованості підзвітної особи за раніше отримані аванси.
Поїздка працівника за розпорядженням керівника установи на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем постійної роботи і вважається відрядженням [2]. Порядок оплати регулюється "Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон", затвердженою наказом МФУ від 13.08.1998 р. № 59 (з подальшими змінами) та постановою КМУ " Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів" від 02.02.2011 р. № 98.
У відрядження можуть бути відправлені працівники, що працюють на підставі трудового договору. В межах України термін поїздки повинен не перевищувати 30 календарних днів, якщо за кордон то 60 календарних днів. За кожний день включаючи день вибуття та день прибуття ( враховуючи вихідні, святкові, неробочі дні) та час перебування в дорозі працівнику виплачуються добові. В межах України вони становлять 60 грн., і можуть бути зменшенні якщо до квитанції про проживання включається харчування [1]; за кордон залежать від країни куди відряджається працівник. Граничні витрати на найм житла в межах країни не повинні перевищувати 600 грн за добу. За наявності підтверджуючих документів відрядженій особі установою відшкодовується: витрати на оформлення закордонних паспортів, віз; оплата вартості страхового поліса; проїзд, бронювання квитків; вартість проживання та інше.
Після повернення з відрядження підзвітна особа зобов'язана протягом трьох робочих днів подати Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, а також оригінали іншіх документів, що підтверджують вартість витрат. Якщо в наказі про облікову політику передбачено оформлення Посвідчення про відрядження, то цей документ додається до Звіту про використання коштів виданих на відрядження або під звіт. Залишок невикористаних коштів підлягає поверненню до каси у тій валюті, якій був виданий аванс. У разі неподання в строк авансового звіту або неповернення в касу невикористаної суми авансу бухгалтерія має право відрахувати суму заборгованості із заробітної плати підзвітної особи з дотриманням вимог чинного законодавства.
Облік розрахунків з підзвітними особами ведеться на активному субрахунку 2116 «Дебіторська заборгованість за розрахунками з підзвітними особами». Видача коштів на господарські потреби або видатки на відрядження підзвітним особам відображається як збільшення заборгованості. Затвердження Звіту про використання грошових коштів відображається як зменшення такої заборгованості. Дані руху коштів за субрахунком 2116 переносяться до меморіального ордера № 8 «Накопичувальна відомість за розрахунками з підзвітними особами», який ведуть в розрізі КЕКВ та окремо за кожною підзвітною особою.
Висновки. Отже, облік розрахунків із підзвітними особами є невід'ємною частиною ведення бухгалтерського обліку в державному секторі. Належно організований облік розрахунків з підзвітними особами в аспекті документування та відображення операцій на рахунках бухгалтерського обліку дозволить забезпечити достовірність показників дебіторської заборгованості перед підзвітними особами.
Список використаних джерел:
1.Постанова № 98. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/98-2011-п
2. Інструкція № 59. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0218-98
________________
Науковий керівник: Шевченко Світлана Олексіївна, кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів, Київський національний торговельно-економічний університет
|