В сучасний умовах господарювання все більшої актуальності набуває відомий вислів: хто володіє інформацією, той володіє світом. Це, в першу чергу, пов’язано із тим, що зростає попит на інформацію, яка міститься в системі бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Бухгалтерський облік є інформаційною базою, на основі якого формуються показники звітності і відповідно приймаються важливі управлінські рішення. Так, основною метою бухгалтерського обліку та фінансової звітності є формування повної, правдивої, неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів. Крім того, основна задача показників системи бухгалтерського обліку та звітності – задоволення інформаційної потреби широкого кола користувачів, кожен з яких має свій інтерес та свої специфічні потреби.
Наприклад, для інвесторів суттєвою є інформація про результати діяльності підприємства, динаміку прибутку і рентабельність активів. Для потенційних інвесторів – важливою буде інформація про фінансову стійкість підприємства, зміну попиту на вироблену продукцію, рентабельність вкладень і рентабельність проектів. Для керівництва – важливим питанням є питання створення ефективного механізму вирішення проблем, що виникають в процесі щоденної діяльності і відповідно прийняття адекватних рішень. Крім того, є ще низка різноманітних груп користувачів, які теж використовують облікову інформацію.
Задовольнити одночасно всі групи користувачів необхідною інформацією неможливо в межах традиційної системи бухгалтерського обліку. Це можна пояснити тим, що інтереси користувачів різні, відповідно існують відмінності в змісті і структурі необхідної інформації. Крім того, підготовка необхідних показників ґрунтується на різних принципах, підходах, методах перетворення. Ситуація ускладняється ще й тим, що дані бухгалтерського обліку або кінцеві показники фінансової звітності можуть містити навмисні або ненавмисні викривлення. При чому, в даному питанні головним є не тільки розмір викривлення, а наслідки, які можуть призвести до помилкових висновків і помилкових рішень.
В системі бухгалтерського обліку дане питання трактується як суттєвість інформації. Суттєва інформація – інформація, відсутність якої може вплинути на рішення користувачів фінансової звітності.
Основна проблема, яка виникає в даному напрямку – є відсутність єдиного критерію суттєвості, якій мав би зменшити ризик недооцінки значущості інформації. В розгляді даного питання покладаються винятково на професійне судження бухгалтера, який безпосередньо формує систему бухгалтерського обліку та показники звітності, його рівень досвіду і компетентності. Хоча суттєвість інформації для окремих об’єктів обліку та статей фінансової звітності мала б визначатися відповідними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку у державному секторі або методичним рекомендаціями, які дозволили б сформувати якісні і прозорі показники звітності.
Відповідно питання бухгалтерського обліку та звітності є надзвичайно важливим, удосконалення існуючих методологічних засад (методичних рекомендацій) щодо формування облікової і звітної інформації та обсягів і якості її подання у фінансовій звітності, потребують подальших досліджень, враховуючи рівень важливості інформації для прийняття адекватних і оптимальних управлінських рішень.
Забезпечення належного рівня поінформованості організації, незалежно від форми господарювання (установи і організації державного сектору або підприємства комерційного сектору) – є однією із функцій системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Список використаних джерел:
1.Закон України від 16.07.1999р. №996-ХІV „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”
2. Наказ Міністерства фінансів України від 28.12.2009р. № 1541 Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 101 „Подання фінансової звітності”
3. Бухгалтерський (фінансовий) облік, оподаткування і звітність: навчальний посіб. / за ред. Н. Ткаченко. – К., 2016. – 928 с.
4. Бухгалтерський фінансовий облік: підручник / за ред. Ф. Бутенець – Житомир: ПП Рута, 2009 – 912с.
5. Управлінський облік: підручник / за ред. Л. Нападовська – К: Книга, 2004 – 544с.
|