Існує думка, що український фондовий ринок існує виключно номінально. З огляду на об’єми торгів на організованих ринках дана інформація справді виглядає достовірною. Проте отримувати доходи від інвестицій в акції українських емітентів все ж можна.
Почну з того, що 2018 рік був, мабуть, найбільш насиченим роком на негативні події в сфері портфельних інвестицій з 2015 року. У 2018 році ми побачили як зупинило роботу системоутворююче підприємство – АТ «Українська Біржа»; був зупинений обіг акцій найбільшого емітента та експортера в Україні - ПАТ «Мотор Січ»; було проведено ряд процедур під назвою «сквіз-аут» і т.д. Але, як завжди, не буває тільки поганих новин. Певне коло емітентів все-таки порадувало своїх акціонерів високою, за світовими мірками, прибутковістю!
У Таблиці 1 представлені акції українських емітентів, що торгуються найбільш активно (за винятком Мотор Січ, паперу, якої досі заблоковані). Ми бачимо, що лише два емітента показали негативний результат – Укрнафта і Миронівський Хлібопродукт. Всі інші емітенти показали феноменальні результати, з урахуванням ревальвації гривні.
Причинами зниження ринкової вартості МХП можна назвати загальну тенденцію до падіння цін на світові фондові активи, так як це єдина папір, яка торгується на українському ринку і Лондонській біржі. Фундаментальних причин у вигляді невиконання поставлених завдань з виробництва і реалізації продукції або падіння цін на цю продукцію не спостерігалося.
ПАТ «Укрнафту», в свою чергу, можна охарактеризувати як циклічну компанію, яка показує величезний прибуток в перше півріччя, на тлі чого інвестори купують акції в надії на дивіденди, а за результатами року або не розподіляє прибуток і виплачує її в рахунок боргів за податковими зобов'язаннями, або малює такі ж величезні збитки. Як наслідок, розчаровані інвестори зливають папір. Дивлячись на останні 5 років, можна побачити, що вартість акцій перебувати в довгостроковому каналі 90-140 грн. за акцію.
Варто зауважити, що мега-зростання вартості «Авдіївського коксохіму», понад 300%, був викликаний написання ключових слів про виплату величезних дивідендів в розмірі 9 грн. на акцію при вартості акції в 3 грн. на біржі на момент оголошення розміру дивідендів. Зараз папір недоступна на біржі, так як була проведена процедура примусового викупу акцій мажоритарним акціонером.
Отже, не дивлячись на низьку ліквідність українського фондового ринку, все ще є емітенти, цінні папери яких приносять конкурентну дохідність своїм власникам.
Список використаних джерел:
1. Офіційний веб-сайт АО «Райффайзен Банк Аваль». [Електронний ресурс]. — Режим доступу: https://www.aval.ua.
2. Офіційний веб-сайт АТ «Українська Біржа». [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.ux.ua/.
___________________________
Науковий керівник: Отченаш Катерина Георгіївна, кандидат економічних наук, доцент, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана
|