Аналіз динаміки процесів, що характеризують стан життя сільського населення, відображає незадовільне становище соціального розвитку у селах, де властиві демографічна криза, невмотивованість праці, безробіття, нестача трудових ресурсів, падіння соціальної інфраструктури та чисельності населення. Тисячі українців їдуть за кордон, через неможливість працевлаштування в Україні. Це стає причиною знищення домогосподарств. Вищезазначені чинники безпосередньо позначаються на їх доходах та витратах.
Поділ українського населення за соціальними рівнями, веде за собою зменшення активної та працездатної частини сільського населення, спричиняє зовнішню трудову міграцію, що призводить до занепаду сіл [1].
Надзвичайно низький рівень соціальної інфраструктури села є реальною передумовою для зниження доходів та витрат домогосподарств. Вирішення цих проблем, можливе через участь держави у фінансуванні певних програм соціального розвитку села.
Відзначимо, що в економіці країни домогосподарства виконують три основні функції: споживання; постачання факторів виробництва; заощадження, так як частина доходу, що не використовується протягом певного періоду на споживання, в майбутньому перетворюється на джерело інвестування в розвиток економіки.
Зниження заощаджень веде за собою й зменшення можливостей інвестування. Відтак, головні орієнтири державної політики в першу чергу повинні бути зосереджені на забезпечення стійкого покращення життя домогосподарств, зокрема:
1. Запровадження системи контролю демографічної ситуації в селах.
2. Ефективно використовувати трудовий потенціал пенсіонерів в селах, задля зниження рівня демографічного навантаження
3. Забезпечення професійного працевлаштування після одержання освіти шляхом укладання договорів між випускниками та підприємцями.
4. Розробка засобів стимулювання інвестиційної діяльності.
Отже, становище сільських домогосподарств в Україні на сьогодні є кризовим, оскільки воно не може в повному обсязі виконувати свої основні функції. Разом з тим, домогосподарства є основою розвитку державної економіки. Тому є необхідним створення ефективних програм підтримки домогосподарств. Варто стимулювати зростання доходів домогосподарств, підвищення народжуваності, зростання зайнятості, заохочення до підприємницької діяльності, надання дотацій домогосподарствам-виробникам на розвиток їхньої діяльності, запровадження пільгового оподаткування та вигідних умов кредитування домогосподарств.
Список використаних джерел:
1. Канівець О.П. Загрози соціально-економічної безпеки домогосподарств
на сучасному етапі в Україні / О.П. Канівець // Социально-экономические аспекты промышленной политики. - Донецк, 2003. - Т.2. - С.103–108.
2. Юрій С.І. Фінанси домогосподарств: теоретичні підходи до трактування сутності / С. І. Юрій, Т. О. Кізима // Фінанси України. - 2008. - № 8. - С. 3-10. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fu_2008_8_2
|