Принципи, необхідні для формування ефективної структури банківського сектору тісно пов’язані з індикаторами фінансової стабільності банківського сектору. Порушення принципів спричиняє фінансову нестабільність.
В умовах глобалізації світової економіки для моніторингу системних ризиків у фінансовій системі та банківському секторі Міжнародним валютним фондом була запропонована система «Індикаторів фінансової стабільності», що включає 12 основних та 28 рекомендованих індикаторів для таких секторів: депозитних корпорацій (банків), інших фінансових корпорацій, нефінансових корпорацій, домашніх господарств, ринку ліквідності, ринку нерухомості[1, 2].
В Україні координатором робіт з компіляції індикаторів фінансової стабільності визначено Національний банк України за погодженням з Державним комітетом статистики України та Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України. Наразі, відповідно до методології Міжнародного валютного фонду Національним банком України розраховуються та поширюються дані за 12 основними та 10 рекомендованими індикаторами фінансової стабільності банківського сектору, які повністю відображають рівень дотримання учасниками банківського сектору вищенаведених принципів (табл. 1).
Компіляція та поширення Національним банком України індикаторів фінансової стабільності банківського сектору відповідно до методології Міжнародного валютного фонду сприяють удосконаленню системи моніторингу фінансової стабільності банківського сектору, через надання можливості оцінювати виконання банківською системою основних функцій на макроекономічному рівні.
Світова фінансова криза негативно діє на українську банківську систему. Тому набувають актуальності питання забезпечення фінансової стійкості нашого банківського сектора в умовах внутрішньої та зовнішньої нестабільності. Усунути це питання неможливо без дослідження сутності, видів та причин банківських криз та без використання антикризових заходів.
Для країни важливо, щоб банківський сектор, одночасно із ефективною діяльністю, перманентно розширював свій позитивний системний вплив на національну економіку, сприяв підвищенню її продуктивності, покращував умови для росту якості життя населення.
Список використаних джерел:
1. Індикатори фінансової стабільності [Електронний ресурс]. - Режим доступу: www.bank.gov.ua.
2. Методичні вказівки з інспектування банків «Система оцінки ризиків», схвалені постановою Правління Національного банку України від 15.03.2004 р. № 104 [Електронний ресурс]. - Режим доступу: www.bank.gov.ua.
|