Запорукою успіху сучасних промислових підприємств, набуття ними стійких конкурентних переваг в умовах мінливого зовнішнього середовища, є забезпечення оптимального рівня витрат на основі ефективних методів управління ними, що безпосередньо залежить від кількості, якості та точності інформації, якою володіє підприємство не тільки всередині, але й зовні. За таких умов одним з дієвих резервів оптимізації витрат підприємства виступає підвищення якості інформаційного забезпечення, яке є невід’ємною складовою всього процесу управління витратами.
Досліджуючи питання якості інформаційного забезпечення управління витратами (ІЗУВ), насамперед, доцільно розглянути основні поняття теорії «якості». В економічній літературі категорія якості розглядають у різних аспектах: філософському, економічному, технічному, інженерному, правовому, споживчому тощо. Проте, враховуючи відмітні особливості інформаційного забезпечення, розгляду підлягає лише окремий аспект якості - поняття якості з погляду виробника (постачальника) і споживача інформації. За основу доцільно взяти визначення якості продукції, як сукупності характеристик об'єкту, що відносяться до його здатності задовольняти встановлені і передбачувані потреби [1, 2].
Розглянемо поняття якості з погляду того, чиї потреби знаходять задоволення, тобто споживача і другої сторони даного процесу — виробника. На думку, американського фахівця у області теорії якості Дж. Джурана [1, с. 59], необхідно брати до уваги два різні значення терміну «якість». Перше - це якість, орієнтована на споживача, тобто властивості, які викликають у людей бажання купити. В той же час є якість, що характеризує технічний рівень виготовлення продукції, - дефекти і відмови, необхідність переробок, і це буде друге значення терміну якість [2, с. 134].
Виходячи з вищезазначеного, якість інформаційного забезпечення являє собою сукупність параметрів (характеристик), здатних задовольняти певні потреби споживачів (користувачів) у запиті, змісті та засобах обробки інформації у встановлені терміни та з високим ступенем достовірності, надійності та достатності.
Особливе значення для якісного інформаційного забезпечення управління витратами промислових підприємств має методика визначення показників та рівня якості. За своїм змістом оцінка якості інформаційного забезпечення – це встановлення ступеня ефективності процесів збору, накопичення та обробки інформації, тобто якості її перетворення, а також ідентифікація можливих невідповідностей і виявлення причин їх виникнення [1, 2]. З огляду на зазначене, за показники якості інформаційного забезпечення управління витратами пропонується використовувати часткові параметри оцінки рівня ІЗУВ за певними блоками [3, с. 317]:
блок А - загальні параметри інформації про витрати (відображають якість отримання та передачі інформації, а також її потенційну цінність для процесів управління витратами);
блок В - функціональні параметри ІЗУВ (відображають рівень інформаційного забезпечення за функціями управління витратами промислового підприємства);
блок С - комунікаційні параметри ІЗУВ (відображають рівень ефективності руху і обробки інформаційних потоків про витрати, ступінь обміну інформації між структурними підрозділами, рівнями управління підприємства, а також технологічність та ступінь комунікативності користувачів інформації);
блок D - організаційно-управлінські параметри ІЗУВ (відображають кваліфікаційні характеристики фахівців з інформаційного забезпечення, а також процеси організації та узгодженості управлінських функцій з ІЗУВ).
Отже, за критерій якості інформаційного забезпечення управління витратами можна вважати підвищення рівня ІЗУВ за кожним блоком параметрів, що сприятиме формуванню ряду позитивних наслідків для цілей управління витратами та діяльності підприємства в цілому (рис. 1).
Так, висока якість інформаційного забезпечення свідчить про повну, достовірну та своєчасну інформацію про витрати, яка надходить з надійних джерел, та про можливості підприємства якісно її обробляти для подальшого використання. Володіючи такою інформацією, у керівництва промислового підприємства підвищується імовірність прийняття більш раціональних управлінських рішень в області оптимізації витрат за окремими напрямами, тим самим забезпечуючи стабільну прибутковість своєї діяльності та конкурентні переваги за низькими витратами. Результати таких рішень самі по собі підвищують задоволеність керівництва та працівників промислових підприємств.
Якісне інформаційне забезпечення також сприяє своєчасному виявленню та зниженню (або усуненню) незапланованих витрат, тобто по суті, дозволяє уникнути ризиків зниження прибутковості та ефективності діяльності внаслідок перевищення норм ресурсовитрат. Коли підприємство має високу якість інформаційного забезпечення, у користувачів інформації підвищується зацікавленість у своїй роботі та підвищується їх продуктивність.
Результатом підвищення якості інформаційного забезпечення управління витратами промислових підприємств є виявлення резервів зниження та оптимізації витрат, які умовно можна розділити на зовнішні та внутрішні. Такі резерви виявляються на етапі аналізу та діагностики ефективності витрат, які виступають підґрунтям для обґрунтування окремих напрямів їх оптимізації в майбутньому на основі впровадження інтегрованих автоматизованих інформаційних систем управління.
Таким чином, оптимізація витрат промислових підприємств за рахунок виявлених резервів можлива за умови підвищення якості інформаційного забезпечення управління витратами за такими основними напрямами:
систематичного та регулярного відновлення інформації про витрати;
підвищення контролю та удосконалення технології передачі інформації між підрозділами та зовнішніми каналами надходження;
пошук більш доступної за вартістю інформації про витрати;
створення системи забезпечення підприємств інформацією про зовнішній інформаційний простір на державному або регіональному рівнях та розміщення інформації в Інтернеті;
технічного оновлення комунікаційних мереж для інформаційного забезпечення управління витратами;
запровадження єдиної корпоративної інтегрованої системи оформлення та передачі інформації;
підвищення рівня внутрішньої та зовнішньої безпеки при передачі та обробці інформації;
систематичного підвищення рівня професійного майстерства керівників та менеджерів та оволодіння знаннями про сучасні методики обробки інформації щодо управління витратами;
запровадження автоматизованих систем у всі бізнес-процеси промислового підприємства та їх інтеграція із загальною системою управління.
Таким чином, можна відмітити, що оцінка якості інформаційного забезпечення та виявлення напрямів її підвищення є невід’ємною складовою процесу управління витратами промислових підприємств та визначення резервів їх оптимізації, оскільки дозволяє визначити проблемні моменти як в процесі збору та накопичення інформації про витрати, так і в процесі її обробки і виведення результатів.
Список використаної літератури:
1. Захожай В.Б. Управління якістю: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / В.Б. Захожай, Н.Г. Салухіна, О.М. Язвінська, А.Ю. Чорний; за наук. ред. В.Б. Захожая. – К. : ДП «Вид. дім «Персонал», 2011.- 936 с.
2. Шепетова С.Е. Менеджмент и экономика качества: от естественного к формальному, от формального к естественному / С.Е. Шепетова. – М.: КомКнига, 2010. – 512 с.
3. Черняєва О.О. Сучасний інструментарій оцінки інформаційного забезпечення управління витратами підприємства / О.О. Черняєва // Проблеми модернізації України : [зб. наук. пр.] / МАУП. – К.: ДП «Видавничий дім «Персонал», 2008 – Вип. 4: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. «Українське суспільство: контури інновації», 30 березня 2017 р. / редкол.: М.Н. Курко (голова) [та ін.], 2017. – С. 316-319.
|