В умовах дефіциту власних фінансових ресурсів необхідних для розвитку підприємства, доцільно використовувати інструменти та методи фінансового інжинірингу для створення найбільш оптимальних засад для залучення від зовнішніх джерел фінансування. На прикладі СП «Оптіма-Фарм, ЛТД», розглянемо можливість моделювання параметрів облігацій з метою зваженого підходу до управління позиковими фінансовими ресурсами та мінімізації ризиків несприятливого впливу результатів фінансової діяльності на фінансово-економічну безпеку підприємства.
Станом на 31.12.2017 р. у структурі довгострокових зобов'язань і забезпечень підприємства є інші довгострокові зобов’язання у формі процентних облігацій (номінальна вартість – 300 000 000 грн), що складають 4,23 % у загальній сумі джерел фінансування.
В проспекті емісії облігації, на наш погляд, є певні недоліки, усунення котрих при додатковій емісії дозволить позитивно вплинути на фінансовий стан та зобов’язання емітента. Запропоновані зміни у проспекті емісії СП «Оптіма-Фарм, ЛТД», представлено у табл. 1.
Пропонується прив’язати базову ставку за облігацією до середньоринкової дохідності облігацій визначеного фармацевтичного сектору національної економіки, в якому здійснює фінансово-господарську діяльність емітент цінних паперів. Оскільки, СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» здійснював розміщення на фондовій біржі ПФТС, то доцільно здійснювати розрахунок дохідності корпоративних облігацій фармацевтичного сектору економіки саме на базі цієї фондової площадки.
За критерієм валюти випуску слід передбачити можливість емісії двохвалютних облігацій, оскільки компанія функціонує на фармацевтичному ринку з більшою часткою товарів, що імпортовані з-за кордону.
За даними уповноваженого рейтингового агентства «IВI-Рейтинг», кредитний рейтинг облігацій СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» дорівнює uaВBB, який означає, що позичальник характеризується достатньою кредитоспроможністю у порівнянні з іншими позичальниками. У випадку моделювання нового випуску облігацій за заданими параметрами (таблиця 1), у підприємства є можливість покращити свій кредитний рейтинг до рівня uaА, що буде визначати високу кредитоспроможність. У фармацевтичній галузі України до цінних паперів з високим рівнем кредитного рейтингу відносяться облігації ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» − uaАA, що передбачає дуже високу кредитоспроможність позичальника або фінансового інструменту [1].
Доцільно ініціювати процедуру включення облігацій СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» до біржового реєстру шляхом лістингу цінних паперів. Відповідно до актуальної фінансової інформації емітента СП «Оптіма-Фарм, ЛТД», була встановлена можливість присвоєння цінним паперам другого рівня лістингу, що дозволить підвищити якість цінних паперів та надасть їм конкурентні переваги.
Привабливість облігацій СП «Оптіма-Фарм, ЛТД», як інструменту розміщення інвесторами вільних фінансових ресурсів можна побачити при порівнянні їх з іншими найбільш використовуваними фінансовими інструментами при диверсифікації інвестиційного портфеля станом на 7.12.2018 р. за даними фондової біржі «ПФТС» [2] (табл. 2). У якості порівняльної бази були обрані облігації ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця», що виступає одним з лідерів фармацевтичної галузі України.
У табл. 2 представлені параметри облігації поточної емісії та майбутньої з урахуванням змін, що запропоновані в табл. 1. Порівняльна характеристика позикових фінансових інструментів дозволила побачити конкурентні переваги, що отримує СП «ОПТІМА-ФАРМ, ЛТД» у випадку внесення змін до проспекту емісії, які охоплюють параметри, що є ключовими для інвесторів при формуванні інвестиційного портфелю.
Застосування фінансового інжинірингу дозволить вивести питання формування фінансових ресурсів та управління фінансовою діяльністю у СП «ОПТІМА-ФАРМ, ЛТД» на якісно новий рівень за рахунок моделювання праматерів облігацій нового випуску. Обґрунтовані рекомендації дозволять знизити фінансове навантаження, управляти валютним ризиком, забезпечити гнучкість планування фінансово-господарської діяльності емітента.
Список використаних джерел:
1. Офіційний сайт Національного рейтингового агентства «Рюрік» : [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://rurik.com.ua/
2. Офіційний сайт Фондової біржі ПФТС : [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://pfts.ua/
|