Постановка проблеми. Сьогодні в Україні широко розповсюджений обіг долара США, який має великий вплив на економічну та політичну ситуацію в країні. Це сприяє відпливу капіталу закордон, штучно знецінює і підриває довіру національної грошової одиниці. Світовий досвід показує широкий спектр негативних наслідків доларизації: витіснення національних грошей, бар’єри на шляху здійснення грошово-кредитної політики та втрати контролю над економічним суверенітетом.
Мета дослідження. Визначити та проаналізувати рівень фінансової доларизації української економіки, а також дослідити її взаємозв’язок з обмінним курсом.
Виклад основного матеріалу. Україна відноситься до країн з поширеною неофіційною доларизацію, оскільки іноземна валюта виступає нелегальним засобом розрахунків. У нашій країні неофіційна доларизація відображається у вигляді фінансової, де висока частка долара США зосереджена в кредитному та депозитному секторі діяльності банка.
Фінансова доларизація характеризується відношенням кредитів в іноземній валюті до загальної вартості кредитів, а також співвідношенням депозитів в іноземній валюті до загальної вартості депозитів банків, які були надані суб’єктам економіки[1]. Представлених дані на рисунках 1 та 2, демонструють кредитну доларизацію на рівні 47,2%, та депозитну – 44,8% на період 2017 року. Отже, фінансова доларизація в Україні на разі має високі показники.
Найнижчі показники зосереджені в 2013 році. Наступні три роки спостерігається тенденція до зростання, і найвищі показники депозитної та кредитної доларизації наведені в після кризових 2015-2016 роках, проте станом на 2017 рік цей рівень залишається досить високим Рисунок 1 показує, що серед загального обсягу депозитів в іноземній валюті переважають депозити фізичних осіб. Проте серед загального обсягу кредитів в іноземній валюті кредити фізичних осіб та суб’єктів господарювання майже на одному рівні.
Серед найпоширеніших способів розрахунку ступеня доларизації виокремлюють підхід МВФ. Даний спосіб обчислення характеризується відношенням депозитів в іноземній валюті до показника грошової маси М3. Відповідно до цього підходу, загрозливим для національної економіки рівнем доларизації вважають 30%. На рисунку 3 наведено показники рівня доларизації економіки України відповідно до даної методики.
Дані на рисунку демонструють, що українська економіка протягом 2011-2017 рр. показує рівень доларизації, що перевищує 30%. Відомо, що економічна криза 2014 року, яка позначилась стрімкою девальвацією гривні, відтоком капіталу з Україні та врешті зростанням негативних очікувань суб’єктів ринку. Винятком слугує 2013 рік, з показником 29, 74%. Найбільш стрімке зростання рівня доларизації відбулось взимку 2015 року, коли курс підскочив до 40 гривень за 1 долар. Це явище супроводжувалось панікою населення, яке масово почало скуповувати іноземну валюту. Максимальний рівень доларизації спостерігається в 2016 році і становить 37,75. Незначним є покращення у 2017 році показником 33,6%, що пояснюється високою волатильністю інфляції, дестабілізацієюю банківської сфери та нестабільним валютним курсом. Справедливо стверджувати, що економіка України є високодоларизованою.
Порівняння курсу гривні з рівнем доларизації економіки підтверджує взаємозв’язок цих двох явищ. Поряд з цим нестабільність курсу національної одиниці провокує фізичних та юридичних осіб зберігати заощадження переважно у іноземній валюті.
Висновок. Економіка України відчула всі негативні наслідки та ризики, що пов’язані з витісненням іноземною валютою української гривні. Розвиток доларизації, зазвичай, виступає наслідком незадовільної реалізації функцій національної валюти в порівнянні з іншою іноземною. Таким чином, витіснення національної валюти є результатом невиконання нею належним чином засобу платежу. Динамічність валютного курсу, що стимулюється високим рівнем інфляції наштовхує резидентів до активізації валютної деномінації цінних паперів. Це в свою чергу виступає каталізатором внутрішнього споживання та прискорює процес фінансової доларизації. Неврівноважена політика щодо валютного курсу, що допускає знецінення української гривні, тільки підвищує рівень доларизації, оскільки зберегти купівельну спроможність можуть лише власники іноземної валюти.
Список використаних джерел:
1. Міщенко В. Доларизація: причини та наслідки для економіки України / В. Міщенко, А. Сомик //Вісник НБУ. – 2007. - №5 . – С. 28-31.
2. Огляд банківського сектору НБУ за 2017 рік [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://bank.gov.ua/doccatalog/document?id=64628171
3. Статистичні матеріали Національного Банку України. – Монетарний огляд [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://bank.gov.ua/control/uk/publish/category?cat_id=58037
|