Ефективність функціонування аграрних підприємств значною мірою залежить від діючою нормативно-правової бази, що регулює обліково-аналітичне забезпечення управління основними засобами.
Нормативно-правову базу обліково-аналітичного забезпечення управління основними засобами доцільно зобразити у вигляді наступних рівнів.
І рівень – законодавчий – відображає сутність бухгалтерського обліку, його головні поняття, організацію регулювання та ведення бухгалтерського обліку. До першого рівня відносяться Конституція України, Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-ХІV, Господарський кодекс України, Податковий кодекс України.
Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» розкриває методологічні аспекти формування у бухгалтерському обліку та розкриття у фінансовій звітності інформації щодо основних засобів.
Податковим кодексом України визначено сутність термінів «основні засоби»; «амортизація»; «вартість, що амортизується»; «первісна», «ліквідаційна вартість», класифікацію основних засобів залежно від терміну їх використання.
ІІ рівень – нормативний – включає НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», П(С)БО 7 «Основні засоби», П(С)БО 14 «Оренда», П(С)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу та припинена діяльність», П(С)БО 28 «Зменшення корисності активів», МСБО 16 «Основні засоби», МСБО 7 «Оренда», МСФЗ 5 «Непоточні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність».
В П(С)БО 7 «Основні засоби» наведено трактування основних категорій, що використовуються в обліку основних засобів, розкрито критерії визнання та оцінки основних засобів, методичні засади їх переоцінки, амортизації, вибуття.
ІІІ рівень – методичний, до якого належать методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів, методичні рекомендації про застосування регістрів бухгалтерського обліку, Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій від 30.11.99р. № 291 (зі змінами), інші нормативно-правові акти.
ІV рівень – організаційний, що стосується суто підприємства, є локальним і відображає регламентне забезпечення обліку основних засобів на підприємстві. До цього рівня належать статут, наказ про облікову політику підприємства, наказ про проведення інвентаризації, графіки документообігу та інвентаризації, посадові інструкції, порядок організації та реалізації внутрішнього контролю.
Облікова політика аграрних підприємств розкриває питання організації бухгалтерського обліку основних засобів, методів визначення їх вартості, нарахування амортизації тощо.
Список використаних джерел
1. Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 16 «Основні засоби» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.minfin.gov.ua/file/link/320289/file/IAS%2016.pd
2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua
|