:: ECONOMY :: ОЦІНКА ДІЛОВОЇ АКТИВНОСТІ ХІМІЧНОГО ПІДПРИЄМСТВА ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» :: ECONOMY :: ОЦІНКА ДІЛОВОЇ АКТИВНОСТІ ХІМІЧНОГО ПІДПРИЄМСТВА ПАТ «ДНІПРОАЗОТ»
:: ECONOMY :: ОЦІНКА ДІЛОВОЇ АКТИВНОСТІ ХІМІЧНОГО ПІДПРИЄМСТВА ПАТ «ДНІПРОАЗОТ»
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ОЦІНКА ДІЛОВОЇ АКТИВНОСТІ ХІМІЧНОГО ПІДПРИЄМСТВА ПАТ «ДНІПРОАЗОТ»

 
11.12.2018 12:33
Автор: Хмелюк Альона Василівна, кандидат економічних наук, доцент, кафедра фінансів та обліку, Дніпровський державний технічний університет; Романова Світлана Віталіївна, Дніпровський державний технічний університет
[Секція 4. Економічний аналіз. Економіко-математичне моделювання;]

Кінцевим позитивним результатом господарської діяльності підприємства є прибуток [1]. Підприємства, в першу чергу виробничі (хімічні) не здійснюють господарську діяльність лише заради власного задоволення. Звичайно ефектом їх діяльності є одержання прибутку. А основною умовою отримання прибутку є додержання співвідношення, щоб вартість використаних ресурсів була менша ніж вартість проданих товарів, тобто підприємство може отримати прибуток у тому разі, коли воно добавляє вартість до використовуваних ресурсів. Тому основним напрямом аналізу фінансово-господарської діяльності є оцінка ділової активності підприємства.

Дослідженням питань ділової активності підприємства та методики її оцінки займалося багато вчених, зокрема: В.В. Вітлінський, Н.В. Бугас, А.П. Дорошенко, В. П. Губачов, Г.В. Костюк, А.М. Лебедєва, Є.В. Мних, Є.М. Руденко, В.Я. Фаріон та ін. Але, не зважаючи на значні доробки, питання аналізу ділової активності підприємств висвітлені недостатньо, не існує єдиного методологічного підходу до його оцінки.

Ми погоджуємося з думкою багатьох вчених, щоб приймати ефективні рішення і мати можливість впливати на середовище, в якому доводиться діяти підприємству, йому необхідно здійснювати пошуки найкращих взаємозв’язків між набором економічних ресурсів і кількістю економічних благ, що виготовляються за допомогою цих ресурсів. Оцінка ділової активності – це основа, на якій ґрунтуються раціональні й ефективні рішення про обсяги та об’єкти витрачання майна (активів). 

Зауважимо, що чистий прибуток, як показник ділової активності підприємства, використовується одним з трьох способів: зростання активів – всього, що має цінність і належить підприємству. Будь-яке зростання активів – це формування чистого прибутку; зменшення зобов’язань. Всі доходи, які надходять на підприємство, можуть використовуватись для зменшення зобов’язань; виплата дивідендів – доходу власникам підприємства. 

Ділова активність підприємства характеризується абсолютними і відносними показниками використання ресурсів та обсягами господарської діяльності. Пропонуємо здійснювати аналіз ділової активності за двома основними напрямками:

- оцінка динаміки абсолютного розміру формування фінансових результатів;

- оцінка рентабельності (ефект використання ресурсів та капіталу).

Дослідження виконано за матеріалами достовірної фінансової звітності ПАТ «ДніпроАзот», якому понад 60 років [2]. Основним предметом діяльності ПАТ “ДніпроАзот” є виробництво різноманітної хімічної продукції (мінеральних добрив,  кислот, луги, продуктів хлорорганічного синтезу) та її комплексне використання шляхом переробки у споживчі товари, включаючи товари народного споживання або комплектуючі вироби до них; збут виробленої продукції та здійснення комерційної діяльності шляхом утворення власної системи збуто-постачальних підрозділів; зовнішньоекономічна діяльність відповідно до вимог чинного законодавства.

Ділова активність ПАТ «ДніпроАзот» знаходить своє відображення, насамперед, у досягнутих абсолютних показниках, які характеризуються розміром обсягів господарської діяльності, доходу (виручки), фінансових результатів, податками. Дохід від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг на ПАТ «ДніпроАзот» щорічно збільшується на відміну від чистого доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг. Так, в 2016 році валове надходження економічних вигід збільшилося на 107,26% у порівнянні з 2013 роком та на 45,33% у порівнянні з 2014 роком. Чистий дохід від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг збільшився на 171505 тис. грн у порівнянні з 2014 роком та на 6,6 % зменшився у порівнянні з 2015 роком.

Собівартість реалізованої продукції має тенденцію до збільшення. Так, собівартість реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) в 2016 році в порівнянні з 2014 роком збільшилась на 28,51%, а в порівнянні з 2015 роком знизилась на 20,0%. Валовий прибуток на ПАТ «ДніпроАзот» має аналогічні тенденції (рис.1).




Таким чином, маємо відмітити, що в досліджуваному періоді спостерігається збільшення обсягів реалізації продукції (робіт, послуг), збільшення собівартості реалізації продукції (робіт, послуг) і збільшення валового прибутку. Найвищий рівень собівартості продукції спостерігається у 2015 році і відповідно найменший рівень валового прибутку у даному періоді, що є абсолютно незакономірним та потребує вивчення та пояснення.

Слід відмітити, що абсолютна більшість вітчизняних вчених вважають, що ділова активність — це комплексна характеристика, яка втілює різні аспекти діяльності підприємства, а тому визначається системою таких критеріїв, як місце підприємства на ринку конкретних товарів, географія ділових відносин, репутація підприємства як партнера, активність іноваційно-інвестиційної діяльності, конкурентоспроможність [4]. Таким чином, ділова активність може характеризуватись динамікою показників ефективності виробничо-господарської діяльності в цілому. Позитивна динаміка цих показників сприятиме зміцненню фінансового стану підприємства.

"Золоте правило" економіки підприємства передбачає додержання умови, за якої темпи зростання прибутку підприємства мають перевищувати темпи зростання обсягів продажу, а останні повинні бути вищими за темпи зростання активів (майна).

Це співвідношення можна відображають формулою:




Таким чином маємо, що 2016 році в порівнянні з 2014 роком «золоте правило економіки» розвитку ПАТ «ДніпроАзот» діє:

293,59>148,6>140,8>100%.

А в 2016 році в порівнянні з попереднім роком ні:

46,44<93,38<69,60<100%.

Звичайно, абсолютні показники характеризують лише динаміку обсягів, розмірів фінансових результатів. З метою виявлення співвідношень досліджуваних показників необхідно застосовувати відносні величини. Тому наступним етапом аналізу ділової активності підприємства є оцінка ефективності використання активів та ресурсів підприємства шляхом аналізу рентабельності.

Як відомо, що рентабельність - це показник, що характеризує економічну ефективність, відносний показник, що порівнює отриманий ефект із витратами ресурсів, використаними для досягнення цього ефекту. Для розрахунку коефіцієнтів рентабельності найчастіше використовується чотири різних 

показники: валовий прибуток (р.2090 форми №2), операційна 

прибуток (р.20190 форми №2), прибуток до оподатковування (р.2290

форми № 2), чистий прибуток (р. 2350 форми № 2). 

В процесі подальшого аналізу  було вивчено динаміку показників рентабельності. Коефіцієнти рентабельності представлені в табл.1.   




Як видно з розрахунків, показники рентабельності капіталу перебувають на низькому рівні, але маємо позитивну тенденцію до їх збільшення.  Так, якщо у 2014 році на 1 гривню валюти балансу припадало 28,9 коп. прибутку до оподаткування, то у 2015 році 3,762 грн., а у 2016 році 6,640 грн. Тобто, 2016 році рентабельність сукупного капіталу збільшилась на 2194,47% у порівнянні з 2014 роком та на 76,49 у порівнянні з 2015 роком.

Збільшення власного капіталу та чистого прибутку збільшили рентабельність власного капіталу. Так на 1 гривню власного капіталу у 2016 році припадає 5,707 чистого прибутку, що на 160,63% більше ніж у 2014 році, але на 57,87% менше ніж у 2015 році.

У 2016 році питома вага валового прибутку у чистому доході від реалізації продукції складала 24,385% і це є найбільшим рівнем у досліджуваному періоді.

Операційна рентабельність має тенденцію до зниження: 4,816% у 2016 році, що на 22,39% менше ніж у 2014 році, та на 29,0% більше ніж у 2015 році.

Чиста рентабельність реалізованої продукції також має тенденцію до зниження. У 2016 році на 1 грн чистого доходу припадало 96,4 коп. чистого прибутку.

Зниження собівартості реалізованої продукції у 2016 році призвело до збільшення ефективності виробництва продукції. Так, у 2016 році 1 грн собівартості принесла валового прибутку 32,249 грн, що на 124,43% більше ніж 2014 році та на 152,71 ніж у 2015 році.

Таким чином, в результаті здійсненого дослідження ділової активності ПАТ «ДніпроАзот» встановлено, що виробництво хімічної продукції є рентабельним, а витрати і активи ефективними. Підприємство має достатній обсяг ресурсів, виробничого потенціалу для успішного функціонування та отримання прибутку. 

Список використаних джерел

1. Економічний аналіз: Навч.посібник/М.А.Болюх, В.З.Бурчевський, М.І.Горботок; За ред. акад. НАНУ, проф. М.Г.Чумаченка. – К., 2001. – 540 с.

2. Офіційний сайт ПАТ «ДніпроАзот» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// http://www.azot.com.ua/uk/

3. Костирко Р.О. Фінансовий аналіз: навч.посібник / Р.О.Костирко. – Х.: Фактор, 2007. – 784 с.

4. Фаріон В.Я. Аналітична оцінка ділової активності та рентабельності підприємств/В.Я.Фаріон/ Інноваційна економіка. – 2013. -№10. – С.27-34

5. Цал-Цалко Ю.С. Фінансова звітність підприємства та її аналіз: навч. посібник/Ю.С. Цал-Цалко. – Київ: ЦУЛ, 2002. – 360 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ДОСЛІДЖЕННЯ ДОЦІЛЬНОСТІ ІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ У МІЖНАРОДНІЙ ЕКОНОМІЧНІЙ СИСТЕМІ
18.12.2018 12:30




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.300 сек. / Mysql: 1630 (0.228 сек.)