Сучасні IT-проекти реалізуються в динамічних умовах, зазнаючи впливів численних внутрішніх і зовнішніх чинників, що підвищує ймовірність ризиків. Ризик і невизначеність стали реальністю, тому важливість вивчення і управління ризиками зростає через зростання їхньої кількості та збільшення ймовірності настання. Управління проектною діяльністю також ускладнюється існуючою невизначеністю, пов’язаною з цими чинниками, неповнотою і недостовірністю інформації, що, відповідно, ускладнює виконання проекту за наміченою траєкторією. Оскільки для оцінювання вказаних ризиків менеджери проекту не завжди володіють повною інформацією, тому виникає необхідність розробити нові підходи для оцінювання ризиків саме в умовах обмеженої інформації.
Метою дослідження є розробка методики кількісного оцінювання ризиків із використанням методу бутстрапа при відсутності достатньої інформації, а також її застосування для аналізу ризиків реальних ІТ проектів.
Бутстрап – це один з методів кількісного оцінювання, який належить до методів імітаційного моделювання [1]. Основна перевага бутстрапа полягає в тому, що він може працювати з невеликим набором змінних, що дає змогу проводити дослідження в умовах обмеженості та неповноти історичних даних. Більшості проектів властиво реалізовуватися в умовах обмеженої інформації, що часто може призводити як до складнощів при плануванні проектів, так і непередбачуваних наслідків у процесі їхнього виконання [2].
Розроблена методика дає змогу поглибити процес оцінювання ризиків проекту. Вона враховує фактор невизначеності в процесах аналізу та оцінювання ризиків, а також вимагає мінімальних умов для її використання, при цьому надає можливість глибинно досліджувати ризики проекту. Схематично дана методика представлена на рисунку 1.
Авторами досліджено методику кількісного оцінювання ризиків за умов обмеженої інформації на прикладі ІТ проектів. Вона має низку істотних переваг, основним з яких є отримання достовірних результатів за наявності невеликої кількості даних. Часто проектні менеджери мають у своєму розпорядженні дуже обмежену кількість даних для аналізу, що обґрунтовує застосування цього методу для аналізу ризиків. Оскільки метод не передбачає глибоких статистичних знань і математичних викладок, то його здатне використовувати широке коло осіб.
Використання даної методики кількісного оцінювання ризиків типових проектів дасть змогу менеджерам ІТ проектів коректно враховувати ризики при календарному плануванні та формуванні ресурсних резервів. Запропонована методика може бути використана для аналізу проектних ризиків також і в інших галузях.
Список використаних джерел
1. Efron B. An introduction to the bootstrap / Efron B., Tibshirani R. – Chapman Hall, 1993.
2. Атапина Н. В. Сравнительный анализ методов оценки рисков и подходов к организации риск-менеджмента / Н. В. Атапина // Молодой ученый. – 2013. – №5.
|