Як економічне поняття маркетинг почав розвиватися ще на рубіжі 19 - 20 століть. З того часу у сфері маркетингу було зроблено дуже багато досліджень та відкриттів. За останні 100 років звилися нові поняття такі як таргетинг, ремаркетинг, демаркетинг та інщі. За останні десятиріччя особливого розвитку здобув такий вид маркетингу як нейромаркетинг. Нейромаркетинг — це інструмент впливу на споживача, ком плеканий підхід, направлений на дослідження реакції споживачів за допомогою методів впливу на емоції та поведінкову реакцію.
Сьогодні споживача змушує зробити вибір або прийняти рішення щодо покупки товару або послуги не корисність даного товару чи послуги,не раціональні доводи, а його власні переконання. Цей аспект поведінки людини може бути досліджен і використан маркетологами у своїй діяльності. Саме за допомогою нейромаркетингу спеціалісти можуть виявляти когнітивний та емоційний відгук на комерційне повідомлення або інформацію.
За допомогою нейромаркетингу компанії оцінюють ефективність реклами. Дослідники пропонують компаніям технологію яка допоможе знайти образ, який легше всього сприймається і який легше донести до людей. Зараз нейромаркетинг стає майже обов’язковою умовою для проведення успішної рекламної компанії, оскільки він допомогає з точністю визначити який колір, образ,запах, смак, яке слово, яка музика приваблюють цільову аудиторію та найбільше впливають на споживачів.
Метою нейромаркетинга є зрозуміти істинну реакцію споживача на певні маркетингові подразники та на основі отриманих даних розробити максимально ефективну рекламну комунікацію. На відміну від фокус-груп, опитувань та анкетувань, в яких люди відчувають соціальний тиск та далеко не завжди відповідають чесно, методи дослідження в нейромаркетингу заглядають прямо у мозок, у підсвідомість людини.
Нейромаркетинг також має свої переваги та недоліки. До переваг можно віднести те, що глибоко вивчається людська підсвідомість, що дозволяє зробити споживачів більш лояльними до бренду а отже і збільшити кількість продаж. З іншого боку, нейромаркетинг вважають не етичним, оскільки під час дослідження порушують особисте життя та конфіденційність людини, до того ж дослідження проводяться на малій групі людей, тому результати не можуть бути дуже точними.
Отже, нейромаркетинг на відміну від класичного маркетингу може дослідити свою цільову аудиторію та краще зрозуміти потреби споживача, він може точно виявити який з брендів, продуктів або рекламних роликів просто подобаються споживачеві,а який є найефективнішим у рекламі. Проте його існування та розвиток неможливе без участі класичних видів маркетингу.
Список використаних джерел:
1) Нейромаркетинг: как это работает на самом деле [Електронний ресурс]. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: http://www.sostav.ru/publication/nejromarketing-kak-eto-rabotaet-na-samom-dele-23553.html.
2) Нейромаркетинг – что это такое, как влиять на подсознание потребителя? Источник: http://kak-bog.ru/neyromarketing-chto-eto-takoe-kak-vliyat-na-podsoznanie-potrebitelya [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://kak-bog.ru/neyromarketing-chto-eto-takoe-kak-vliyat-na-podsoznanie-potrebitelya.
3) Нейромаркетинг: как исследования мозга помогают брендам продавать [Електронний ресурс]. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: https://m.habr.com/company/surfingbird/blog/311340/.
4) Все что вы не знали о нейромаркетинге [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://kirulanov.com/vse-chto-vy-ne-znali-o-nejromarketinge-metody/.
_______________________
Науковий керівник: Лісений Євген Володимирович, доцент кафедри маркетингу та менеджменту зовнішньоекономічної діяльності, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
|