На сучасному етапі розвитку банківської системи відбувається багато змін, а саме економічна криза, зміна законодавчої бази та нормативів, які дотримуються банками.
В сучасних умовах це питання є актуальним, оскільки критерії до надання ліцензії майбутнім банкам пов’язана з ліцензіями, що на даний момент вже є уже в існуючих банках.
Створення нового банку регулюється загальним або спеціальним банківським законодавством, яке вимагає необхідність отримання спеціального дозволу (ліцензії) на відкриття банку.
Метою ліцензування є обмеження здійснення банківської діяльності лише тим юридичним особам, які мають дозвіл на їх проведення від уповноваженого органу.
Ліцензування банківської діяльності – це порядок видачі комерційним банкам, які набули статусу юридичної особи, офіційного дозволу на здійснення певних або всіх банківських операцій.[2,53]
За 2008-2017 роки кількість діючих банків зменшилась на 92 банка.
З початку 2018 року кількість діючих банків та структура їхньої власності не змінилися. Акціонери 2-х невеликих банків з діючих 82 вирішили припинити банківську діяльність – після завершення юридичних процедур ці банки здадуть ліцензію.
За останні 3 роки не відкрилось жодного банку.
На даний момент, у зв’язку з теперішньою кризою банківської системи НБУ посилив контроль та прийняв більш жорсткі міри для створення нових банків, а саме: статутний капітал повинен на момент створення банку бути не менше 500 млн. грн.; для тих банків, що існують на даний момент було розроблено на законодавчому рівні план для поступового нарощення статутного капіталу. Якщо ж деякі банки не встигають накопичити на кінець вказаного періоду, а саме , на кінець зазначеного року суму, яка вказана в плані, то НБУ забирає в них ліцензію.
Проаналізувавши дану діаграму, можна зробити висновок що, банківська система України досить нестабільна.
Ліцензування банківської діяльності є ліцензійною адміністративною процедурою, у ході якої особа, яка зацікавлена в отриманні ліцензії (комерційний банк) звертається до суб’єкта, уповноваженого на видачу ліцензії (Національного банку України), із заявою та повним пакетом необхідних документів, а орган ліцензування (Комісія Національного банку України) розглядає справу та вирішує її по суті. [1,95]
Отже, ліцензія є підставою для здійснення кредитної організацією, зареєстрованою як юридична особа, банківської діяльності. У ліцензії зазначаються банківські операції, на проведення яких дана установа має право, а також валюта, в якій ті банківські операції можуть здійснюватися. Ліцензія видається без обмеження термінів її дії, але у раз не виконання поставлених нормативів, положень та законодавчої бази НБУ має право відкликати ліцензію. Для отримання ліцензії на здійснення банківських операцій кредитна організація повинна мати статутний капітал у розмірі, встановленому НБУ, обладнанням, необхідним для здійснення банківських операцій, а також надавати кваліфіковані послуги відповідно до чинного законодавства.
Список використаних джерел
1. Правові засади ліцензування комерційних банків в Україні / Ю. З. Біла // Європейські перспективи. - 2013. - № 12. - С. 94-98.
2. Коваленко В. В. Банківський нагляд: навч. посібник / В. В. Коваленко. - Суми: УАБС НБУ, 2007. - 262 с.
|