Автоматизація і впровадження інформаційних систем бухгалтерського обліку в умовах ринкової економіки України стає однією з найбільш важливих задач будь яких суб´єктів підприємницької діяльності. Сам по собі бухгалтерський облік на підприємстві, лише одна складова, яка може розглядатися як внутрішня справа підприємства, друга – оцінка фінансово-господарської діяльності підприємства з боку держави служить звітність (складання якої є досить трудомістким процесом), що повинна щокварталу надаватися в податкову інспекцію. Ось чому комп’ютерні програми дозволяють заощадити час і сили облікових робітників за рахунок автоматизації рутинних операцій, знайти арифметичні помилки в обліку і звітності, оцінити поточне фінансове становище підприємства і його перспективи.
Питання вибору бухгалтерської програми досить актуальне, тому його неодноразово піднімають в працях вітчизняні та іноземні науковці та фахівці в ІТ сфері, зокрема: К.О Вольська, С.В. Івахненков, О.Павелчак-Данилюк, А.Ж. Султангужиева, І.Б. Чернікова та інші. Тим не менш бухгалтерські програмні продукти постійно оновлюються, тому це потребує аналізу.
Ведення бухгалтерського обліку з використанням програмного забезпечення є вагомим і невід’ємним процесом господарювання більшості підприємств. Комп’ютеризація бухгалтерського обліку (як в цілому, так і окремих його ділянок) не тільки полегшує процес управління діяльністю, але й є необхідною умовою виконання ряду законодавчих вимог, зокрема щодо подання електронної звітності. Крім того, автоматизовані системи бухгалтерського обліку використовуються для обробки облікової інформації. Використання програмного забезпечення дозволяє бухгалтеру отримати оперативну інформацію, зменшити кількість помилок при внесенні та обробці даних, що допускаються людським фактором [1,с. 122].
Український ринок програмного забезпечення для ведення бухгалтерського обліку наповнений значною кількістю продуктів, зокрема «1С: Бухгалтерія для України»; «Парус-Бухгалтерія»; «Діловод»; «SAP»; «IT-Enterprise: Бухгалтерія»; «ІС-ПРО» та інші.
Згадуючи 1С та SAP хотілося б трохи детальніше зупинитися на їх функціонуванні на підприємствах. На сьогодні, Україна намагається стати конкурентоспроможною на світовому ринку товарів та послуг. Рівняючись на Європейський досвід SAP впевнено підвищує свій відсоток за використанням в порівнянні із 1С не тільки тому, що 1С – російська технологічна система, що також дається в знаки, але й тому, що вона поступається функціональністю. За останніми показниками, на липень 2018 року, SAP заполонило майже 61% українських підприємств, де використовується ERP [2, с.40].
1С: Підприємство 8.3 - це значний розвиток архітектури платформи в напрямку мультиплатформенності, мобільності і роботи з використанням Інтернету. Продукт пройшов великий шлях від простого, на одного користувача програми для бухгалтерії до розрахованої на багато користувачів системи для комплексної автоматизації бізнесу.
SAP - це програма класу ERP, родом з Німеччини. SAP є найперспективнішою заміною 1С. SAP, як і інші рішення, складається з модулів, що розрізняються за видами призначення. SAP дуже популярна система в світі. В Україні в основному впроваджується великими підприємствами (Фоззі-Груп, Укртелеком і т.д.) . Це обумовлено високою ціною ліцензій і послуг (в 3-10 разів вище, ніж 1С). Доопрацювання SAP можлива, але досить трудомістка. Те, що в 1С 8.3 можна доопрацювати за 1-2 години, в SAP займає 1-2 дні. Як правило, в SAP нічого не дописують, лише налаштовують. Доропрацювання софта, подібно SAP, досить трудомісткі. Фахівців на вітчизняному ринку не так вже й багато.
Отже,на даний момент у 1С:8.3 немає гідних аналогів по співвідношенню ціна / якість / масштабованість / налаштованість. У вітчизняних альтернативах 1С, як правило, неможливо вносити зміни, а закордонні программи досить дорогі. Плюс в зарубіжних аналогах 1C не поспішають вносити зміни, пов'язані зі зміною українського законодавства. Стає зрозуміло, що дороговизна - головний недолік, який не дозволяє придбати SAP - систему. На користь SAP говорять наступні факти. Лідери світової економіки обирають саме SAP - систему в якості головної корпоративної системи. Крім того, згідно зі статистикою, більше третини компаній, що купують SAP - це середні фірми. Таким чином, використання корпоративної системи управління ресурсами SAP нового покоління (SAP ERP) дозволяє охопити всі сфери фінансового та управлінського обліку, управління персоналом, оперативно управляти діяльністю організацій та їх підрозділів за допомогою аналітичних інструментів. SAP дозволяє підвищити продуктивність і ефективність діяльності не тільки самої організації, але і всіх учасників бізнесу.
Список використаних джерел
1. Павелчак-Данилюк О. Обґрунтування програмного забезпечення для автоматизації бухгалтерського обліку на підприємствах // Вісник Тернопільського національного технічного університету. 2014. №1. С. 209-218.
2. Чернікова І.Б., Якуба Є.В. Про особливості вибору інформаційних програм бухгалтерського обліку в управлінні ринковими структурами // Економічна стратегія і перспективи розвитку сфери торгівлі та послуг. 2015. Вип. 1. С. 40-51. URL: //http://nbuv.gov.ua/UJRN/esprstp_2015_1_6.
3. Петренко Я.В. Інформаційні системи і технології в обліку та аудиті : навч. посібник. Краматорськ : ДГМА, 2014. 320 с.
4. Морозов К. ERP-системы (мировой рынок) / Кирил Морозов. // Tadvicer Государство. Бизнес. IT. 2016. С. 4-5.
5. Андерсон Д., Ларокка Д. SAP in 24 Hours. Дніпропетровськ: Баланс Бизнес Букс, 2007. 432 с.
___________________________
Науковий керівник: Островерха Рита Едуардівна, кандидат економічних наук, доцент кафедри бухгалтерського обліку, Університет державної фіскальної служби України
|