Виробництво мінеральних вод в Україні динамічно зростає навіть в існуючих недостатньо сприятливих умовах зовнішнього середовища. За останні два роки (2017 р. у порівнянні з 2015 р.) виробництво вод натуральних мінеральних негазованих в Україні зросло на 25,8 %, вод натуральних мінеральних газованих – на 1,5 % [1]. Важливе наукове та практичне значення має дослідження рівня економічної ефективності підприємств з виробництва мінеральних вод в умовах зростання ринку у натуральному вираженні.
Метою даної роботи є проведення діагностики економічної ефективності підприємств з виробництва мінеральних вод України на прикладі ПрАТ "Моршинський завод мінеральних вод "Оскар", ПрАТ "Миргородський завод мінеральних вод", ПрАТ "Мурованокуриловецький завод мінеральної води "Регiна".
Важливою моделлю, яка широко використовується у науковій літературі для експрес-оцінки економічної ефективності суб’єктів господарювання, є модель Дюпона, в якій результуючим показником виступає ROE (рентабельність власного капіталу) як добуток трьох складових: рентабельності продажів, оборотності активів та фінансового левериджу. На основі даних фінансової звітності підприємств з виробництва мінеральних вод [2-4] нами розраховано показники моделі Дюпона (табл.1).
За результатами проведеного дослідження зроблено ряд висновків:
1. Діяльність усіх трьох обраних підприємств є економічно ефективною, оскільки рентабельність власного капіталу є вищою від нуля.
2. Упродовж 2015-2017 рр. відбувається зниження ROE та, відповідно, економічної ефективності даних підприємств.
3. Діяльність ПрАТ "Моршинський завод мiнеральних вод "Оскар" є найбільш ефективною та прибутковою за показником ROE.
4. Діяльність ПрАТ "Муровано-куриловецький завод мiнеральної води "Регiна" є найменш ефективною та прибутковою за показником ROE серед підприємств, які досліджуються.
5. Ефективність діяльності усіх підприємств знижується упродовж 2015-2017 рр. Основною причиною цього є зменшення рентабельності продаж: з 9,80% до 4,18 % для ПрАТ "Миргородський завод мiнеральних вод", з 11,48% до 3,5 % для ПрАТ "Моршинський завод мiнеральних вод "Оскар" та з 2,1 % до 0,63 % для ПрАТ "Муровано-куриловецький завод мiнеральної води "Регiна".
6. Конкурентною перевагою ПрАТ "Муровано-куриловецький завод мiнеральної води "Регiна" є порівняно високе значення коефіцієнту оборотності активів – 2,82 обороти на рік, що вдвічі вище за показники конкурентів.
7. Структура капіталу підприємств з виробництва мінеральних вод змінюється шляхом збільшення частки позикових коштів. Як наслідок – фінансовий леверидж зріс у 2017 р. у порівнянні із 2015 р., що позитивно вплинуло на рентабельність власного капіталу.
Оскільки ROE підприємств з виробництва мінеральних вод є нижчою, ніж ставки по депозитам в українських банках для юридичних осіб (12-15%), то можна зробити висновок, що рівень економічної ефективності є недостатнім [5]. Тренд зміни ефективності діяльності підприємств, які досліджуються, є негативним. Основною проблемою є зменшення рентабельності продажів мінеральних вод.
Відповідно ключовими шляхами підвищення ефективності діяльності підприємств з виробництва мінеральних вод є підвищення рентабельності продаж за рахунок впровадження більш ефективної політики збуту продукції, оптимізації витрат, зниження собівартості виробництва, зміни структури продукції на користь більш прибуткових видів.
Список використаної літератури:
1. Виробництво основних видів промислової продукції за 2011-2017 рр. [Електронний ресурс] // Державна служба статистики України. – 2018. – Режим доступу до ресурсу: http://www.ukrstat.gov.ua/
2. ПрАТ "Миргородський завод мiнеральних вод". Офіційний сайт Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://smida.gov.ua/db/participant/00382651
3. ПрАТ "Моршинський завод мiнеральних вод "Оскар". Офіційний сайт Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://smida.gov.ua/db/participant/22415322
4. ПрАТ "Мурованокуриловецький завод мiнеральної води "Регiна". Офіційний сайт Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://smida.gov.ua/db/participant/05513388
5. Рейтинг депозитів юридичних осіб [Електронний ресурс] // Сайт фінансової статистики "Мінфін" – Режим доступу до ресурсу: https://minfin.com.ua/ua/deposits/jur/
|