На сьогоднішньому етапі розвитку банківської системи України відзначається посилення конкуренції, одним з пріоритетів якого є - забезпечення розвитку банків та стабільності їх функціонування. І одним з важливих напрямів реалізації цього завдання виступає стратегічний аналіз банківської установи.
Стратегічний аналіз - це комплексне дослідження позитивних і негативних факторів, які можуть вплинути на економічне становище підприємства у перспективі, а також шляхів досягнення стратегічних цілей підприємства.
Аналіз досліджень і публікацій останніх років свідчить про те , що дослідження проблеми стратегічного аналізу вивчали багато іноземних та вітчизняних вчених, таких як: Х. Віссема, Р. Кох, Г. Мінцберг, В. Катькало, В. Єфремов, І. Парасій-Вергуненко.
Стратегічне управління банком неможливо уявити без проведення стратегічного аналізу, який розглядається як комплексне дослідження позитивних і негативних факторів, які можуть вплинути на економічне становище банку у перспективі, а також шляхів досягнення його стратегічних цілей[2, с.39].
Дивлячись на зазначені показники можна зауважити, що у 2017 році активи і пасиви дорівнювали 1 301 560 млн. грн, а у 2018 році вони становили 1 341 150 млн. грн, тому можна сказати про те, що існує баланс між цими показниками, який ефективно впливає на всю банківську систему. Також по даних таблиці видно, що кошти суб'єктів господарювання і кошти фізичних осіб частково збільшилися, тобто населення все більше почало довіряти банкам і вкладати свої кошти, а це в свою чергу покращує фінансовий стан України, і загалом всю її банківську систему.
Стратегічний аналіз банку дає змогу виявити поточний і оцінити можливий майбутній стан фінансової установи, визначити рівень впливу зовнішнього і внутрішнього середовища на неї. Він необхідний для того, щоб забезпечити менеджмент банку потрібною інформацією для розробки стратегії, концепції управління ним. Однією з головних проблем, з якою стикаються фахівці – аналітики банків, є питання, що ж, власне, повинен включати стратегічний аналіз, яка інформація має бути на вході і яка на виході.
Поштовхом до проведення стратегічного аналізу є ідентифікація стратегічних проблем, цілей, завдань тощо, пов‘язаних із стратегічним розвитком підприємства. Роль стратегічного аналізу в системі управління підприємством визначається його перевагами, які дають змогу: створити інформаційну базу для прийняття стратегічних рішень на основі оцінювання внутрішнього та зовнішнього середовища; зменшити негативний вплив зовнішніх та внутрішніх чинників на результати діяльності підприємства; швидко реагувати на зміни середовища та вносити відповідні корективи до стратегії, що реалізується на даному етапі діяльності господарюючого суб‘єкта; визначити необхідний рівень потенціалу підприємства та дію факторів зовнішнього середовища, які у поєднанні дають змогу досягнути його стратегічних цілей.
Отже, стратегічний аналіз банківської діяльності дозволяє цілеспрямовано дослідити позитивний і негативний вплив факторів внутрішнього і зовнішнього середовища та прийняти ефективні стратегічні управлінські рішення щодо вибору подальших стратегій розвитку банку.
Список використаних джерел:
1. Єгоричева С. Інноваційні стратегії банків: сутність та класифікація // Банківська справа. – 2009.
2. Гордієнко, П.Л. Стратегічний аналіз: навч. посібник / П.Л. Гордієнко,
Л.Г. Дідковська, Н.В.Яшкіна. – [3-тє вид.].- К.: Алерта, 2011. – 520 с.
3. Офіційний сайт Національного банку України [Електронний ресурс]. – Режим доступу :https://www.bank.gov.ua/control/uk/index.
|