Головним чинником результативності підприємства є забезпечення достатньої кількості уваги персоналу, робота якого забезпечує високу ефективність, економічне зростання та конкурентоспроможність підприємства. Продуктивність трудових ресурсів залежить від ефективності управління персоналом, зокрема дієвих методів стимулювання та мотивації. Саме це і обумовлює актуальність питання удосконалення мотивації праці персоналу на підприємстві.
Питання мотивації та ефективного управління персоналом розглядать у своїх працях такі українські та зарубіжні вчені, як Д. Богиня, А. Колот, О. Савченко, Е. Лібанова, О. Гетьман, В. Данюк, Ф. Тейлор, Ф.Мейо, Г. Емерсон, А. Маслоу та інші. Але, незважаючи на значну кількість досліджень, деякі аспекти питання ефективного мотиваційного механізму потребують додаткової уваги.
Одним із основних чинників, на якому базується розвиток підприємства в сучасних умовах господарювання, є формування оптимальної та результативної системи мотивації персоналу. Мотивація – це система заходів, спрямована на створення умов, що спонукають персонал до найбільш ефективної добросовісної праці, ініціативного виконання своїх посадових повноважень, а також спрямованих на адекватне заохочення цих дій [1, с. 14 ].
Методи мотивації персоналу можуть бути найрізноманітнішими, зазвичай вони залежать від системи стимулювання на підприємстві, загальної системи управління та особливостей діяльності самого підприємства, тому доцільно виділити основні види мотивації [4,с. 499 ].
Сучасні методи мотивавання персоналу підприємтва узагальнені на рис.2.
Експертами «Work.ua» було проведено опитування серед працівників щодо найбільш ефективних способів мотивації персоналу. В опитуванні прийняло участь 5000 респондентів з України. Аналіз дослідження показав, що більшість (67,2%) робітників вважають найбільш ефективним методом мотивації грошову винагороду. За безкоштовне навчання і тренінги віддали свій голос 8,9% опитаних. Похвалу від керівництва цінять 6,6% респондентів, персональні подарунки від компанії – 5,8%. Штрафи та покарання змушують працювати краще 4,7% українців, а корпоративні свята – 4,1%. Найменше ціняться додаткові вихідні – так відповіли лише 2,7% опитаних [2].
Для досягнення оптимального результату краще комбінувати різні способи мотивації. Матеріальна мотивація в сукупності з нематеріальною (спеціально підібраною під конкретну вакансію і тип особистості) дає максимальний результат. Також існує і індивідуальна мотивація окремих співробітників. При цьому у конкретного підприємства може і не бути стандартного пакету стимулів. Варто відзначити, що несподівані, непередбачувані і нерегулярні заохочення мотивують краще, ніж прогнозовані, коли вони практично стають незмінною частиною життя співробітника.
В практиці вітчизняних підприємств переважають традиційні матеріальні стимули (регулювання оплати праці), не приділяється належна увага нефінансовим системам мотивації, здійснюється механічне крос-культурне перенесення елементів американських та західноєвропейських систем мотивації на український ґрунт, що в цілому формує недостатньо ефективні механізми мотивації [3, с. 329].
Сучасні системи мотивації повинні враховувати не лише матеріальну площину стимулювання трудової діяльності персоналу. Варто звернути увагу на нематеріальні форми стимулювання працівників, оскільки їх результативність доведена практичним досвідом зарубіжних компаній, а простота та дешевизна застосування стануть перевагою для українських роботодавців.
Тому, доцільно досліджувати американські та західноєвропейські моделі мотивації персоналу, трансформувати та адаптувати їх до вітчизняних економічних реалій, розробляти та впроваджувати у практику нові підходи до управління мотиваційними процесами на українських підприємствах.
Список використаної літератури
1. Євтушенко Г.І. Організаційно-економічний механізм підвищення ефективності управління персоналом / Г.І. Євтушенко, В.І. Куценко // Науковий вісник Національного університету ДПС України (Економіка і право)».—Випуск №2 (57) . – Ірпінь, 2012. – С.14 – 275 с.
2. Масштабне дослідження актуальних тенденцій в управлінні персоналом. Результати дослідження work.ua. [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://www.work.ua/news/ukraine/490/
3. Стрельбіцький П.А. Світовий досвід мотивації праці та можливість його впровадження в Україні / П. А. Стрельбіцький, О.П. Стрельбіцька // Пріоритети управління людським капіталом. – 2015. – №10 (60). ¬– с. 323-333
4. Телишевська Л.І. Мотивація працівників в системі управління персоналом на підприємстві / Л.І. Телишевська, Д.О. Власенко // «Молодий вчений». Економічні науки. – Випуск № 7 (59). – Липень, 2018. – с. 498-502
5. Юрчук Н.П. Мотивація персоналу в системі управління банку // Н.П. Юрчук, Д.В. Захарчук // «Агросвіт». – № 9. – 2018. –с.64-70
|