Одним із рушійних факторів, що дозволяє вивести економіку країни з кризи та забезпечити її розвиток в майбутньому є інвестиційна привабливість. У більшості випадків такий термін застосовують при розгляді та аналізі іноземних інвестицій в країну, але не менш важливим є і внутрішня інвестиційна активність економічних агентів.
Оцінкою привабливості країн для капіталовкладень займаються як самі потенційні інвестори, так і різні міжнародні рейтингові агентства та організації. Останні в свою чергу можуть робити дослідження в певному розрізі або комплексно.
В роботі використовуються дані Європейської бізнес асоціації (European Business Association), BDO International Business Compass (IBC) та Світового банку в розрізі ведення бізнесу (doing business).
Метою роботи є дослідження інвестиційної привабливості України за даними відомих світових рейтингових організацій.
Інвестиційна привабливість країни це сукупність політичних, соціальних, інституціональних, екологічних, макро- і мікроекономічних умов функціонування національної економіки, що забезпечують стабільність інвестиційної діяльності вітчизняних і зарубіжних інвесторів [1].
Інвестиційна привабливість держави визначається індексом інвестиційної привабливості. Окреме підприємство є кінцевою точкою розміщення інвестиційних ресурсів. Привабливість певного проекту визначається привабливістю регіону, галузі, країни в цілому.
Індекс, що розраховується Європейською бізнес асоціацію складається з трьох компонентів: враховується оцінка інвесторами попереднього періоду, їхній прогнози на майбутнє та оцінка станом на зараз. Показник вимірюється кожні півроку, починаючи з 2008. Позначка три вважається нейтральною, показники вище трьох свідчать про позитивні зрушення (рис.1).
За всю історію вимірювання з 2008 року Індекс жодного разу не сягнув позитивної зони вище 4 балів. Найвищий показник Індексу був зафіксований в кінці 2010 початку 2011 року 3,4 та 3,39 балів відповідно. Результат у 1-му півріччі 2017 був найвищим з 2011 року (3,15 балів). Наразі Індекс підвищився та залишається у нейтральній площині [2].
Відповідно до отриманих даних, 30,5% керівників компаній вважають, що бізнес-клімат вже покращився за останні півроку. Бізнес позитивно оцінює прийняття трьох законів:
• «Про валюту»
• «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»
• «Про антикорупційний суд».
Позитивним фактором став прихід на ринок України нових іноземних інвесторів у сфері ритейлу, автоматичне відшкодування ПДВ та скасування печатки, початок реформування системи охорони здоров’я. Підприємці відмічають, що мали місце такі негативні явища як контрабанда, яка заважає вести легальний бізнес в країні, посилення тиску контролюючих органів, загострення конфлікту на Сході України та початок передвиборчої кампанії.
При визначенні вибору інвестиційного спрямування потенційні інвестори звертають увагу на сприятливі умови ведення бізнесу. Для цього використовуються різні джерела даних, що варті довіри, а також проводяться оцінки доступності до ресурсів та ризики, що можуть виникнути в подальшій діяльності на території країни в галузях, привабливих для інвестування. Положення країни, що береться до розгляду можна прослідкувати у відповідному рейтингу Світового банку Doing business. До розрахунку включаються десять показників, що є важливими при започаткуванні справи або інвестуванні коштів у вже діючі об’єкти (табл.1).
Аналізуючи представлені дані, можна зробити висновок, що за останній рік положення України в загальній динаміці не погіршився, а навпаки – відбулися певні позитивні зрушення. Значно зросли показники отримання дозволів на будівництво та податкове навантаження. На низькому рівні залишаються захист мінори тарних інвесторів, виконання контрактів та вирішення питань неплатоспроможності.
Отже, за вищезазначеними даними у висновку можна зазначити, що позитивні зрушення є. Якщо незадоволених інвесткліматом в 2017 році було 58%, зараз їх кількість на 20% зменшилась – це суттєво. Але маємо ще багато над чим працювати. 38% інвесторів досі незадоволені бізнес-кліматом. Бачимо сигнал того, що в країні поступово починають відбуватись зміни, але темпів збавляти не можна [2].
Найголовнішими проблемами, з якими стикаються економічні агенти є високий рівень корупцій (46,1% підприємців висловили обурення щодо цього), відсутністю довіри до судової системи (підтримало 40,6%), відсутність земельної реформи (35,9%) та технічні бар’єри у торгівлі (8,6%).
Список використаної літератури:
1. Термінологічний словник Readbookz [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://readbookz.net/book/150/4250.html.
2. Європейська бізнес асоціація. Індекс інвестиційної привабливості України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://readbookz.net/book/150/4250.html.
3. Світовий банк: Doing business. Рейтинг країн [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.doingbusiness.org/en/data/exploreeconomies/ukraine.
|