Економічні процеси сучасної ринкової економіки потребують від українських підприємств розробки стратегічних планів та визначення основних напрямів розвитку. Тому актуальним є дослідження та вирішення проблем, що пов’язані з управлінням капіталом підприємства як основним джерелом, що сприяє підвищенню економічних та конкурентних переваг підприємства.
Головна мета управління капіталом є максимізація ринкової вартості підприємства, так як це буде сприяти максимізації добробуту власників підприємства в поточному і перспективному періодах. Управління капіталом підприємства здійснюється за допомогою системи принципів та методів розробки і впровадження управлінських рішень, які безпосередньо пов’язані з ефективністю його використання.
Виділимо такі основні принципи управління капіталом підприємства [1]:
- планування обсягу та структури капіталу;
- оптимальне розміщення й використання капіталу підприємства на всіх стадіях кругообігу;
- наявність системи джерел формування капіталу;
- контроль за станом та використанням капіталу підприємства.
Управління капіталом – це управління структурою і вартістю джерел фінансування (пасивів) задля підвищення рентабельності власного капіталу та здатності підприємства розраховуватися з кредиторами, виплачувати дивіденди власникам підприємства. Взагалі управління капіталом на підприємстві повинно ґрунтуватися на створенні інформаційних систем обліку, контролю за капіталом, а також його постійний моніторинг та аналіз відповідно до стратегії і оперативних завдань підприємства. Ефективне управління щодо формування та використання капіталу підприємства вимагає постійного відстеження змін у його розмірі й структурі. Це досягається шляхом ретельного ведення бухгалтерського обліку господарських операцій, які пов’язані зі змінами у розмірі та складі власного капіталу, і відображення відповідних даних у формах фінансової звітності підприємства.
Управління капіталом підприємства направлене на вирішення таких основних завдань [2]:
- формування достатнього обсягу капіталу, що забезпечить необхідні темпи економічного розвитку;
- забезпечення фінансової гнучкості підприємства;
- забезпечення фінансової рівноваги у процесі розвитку підприємства;
- забезпечення мінімізації фінансового ризику, який пов’язаний з використанням капіталу, при запланованому рівні його дохідності;
- забезпечення своєчасного реінвестування капіталу тощо.
Ефективність управління капіталом підприємства реалізується через визначення оптимальних цілей, стратегій, розробки планів по підвищенню прибутковості і рентабельності, визначення відповідальних структур та менеджерів, які забезпечують досягнення поставлених цілей й стратегій. Отже, підприємство не може ефективно діяти без обґрунтування програми довгострокових дій по підвищенню ефективності використання капіталу.
Список використаних джерел:
1. Міщук Є.В. Особливості системи управління власним капіталом підприємства та шляхи її вдосконалення / Є.В. Міщук, В.В. Міщенко // Агросвіт. – 2015. – № 24. – С. 46–49.
2. Бланк І.А. Управління формуванням капіталу: наукове видання / І.А. Бланк. – К.: Ніка-Центр, 2008. – 510 с.
__________________________
Науковий керівник: Даценко Вікторія Володимирівна, кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів суб’єктів господарювання та страхування, Університет митної справи та фінансів
|