Фінансовий ринок є необхідною умовою успішного розвитку ринкової економіки та ефективної взаємодії її фінансового та реального секторів. Сучасний фінансовий ринок є цілісною системою, яка складається із взаємопов'язаних та взаємодоповнюючих елементів, кожний з яких спроможний окремо впливати на розвиток цієї системи [1].
Розглядаючи фінансовий ринок з позиції функціонуючих на ньому суб'єктів, зазначимо, що свою діяльність здійснюють різні учасники ринку, функції яких визначаються метою їхньої діяльності та участю у здійсненні угод. Найбільш узагальнено до суб'єктів фінансового ринку можна віднести: державу, домогосподарства (населення), фінансові інститути, суб'єктів господарювання, іноземних учасників.
На наш погляд, домогосподарство виступає одним із надзвичайно важливих суб'єктів фінансового ринку, оскільки частина доходу, що ним не використовується протягом певного поточного періоду, перетворюється на заощадження, які, за наявності відповідного фінансового механізму, можуть бути значними інвестиціями у реальні та фінансові активи, що, в свою чергу, сприятиме економічному зростанню країни. Домогосподарства відіграють визначальну роль на фінансовому ринку, оскільки вони виступають основними постачальниками на ринок поточних заощаджень.
Найбільш поширеними формами заощаджень домогосподарств є створення накопичень у вигляді готівкових грошей, депозитні вклади в банках, придбання цінних паперів.
Разом з тим, для того, щоб заощадження населення були ефективно використані іншими економічними одиницями, вони спершу мають бути належним чином організовані, а потім трансформовані в інвестиції за допомогою різноманітних інструментів, що обертаються на фінансовому ринку країни [2].
У країнах з розвиненою економікою саме заощадження домогосподарств формують фінансову основу для інвестицій. Важливим чинником, що визначає активність домашніх господарств на фінансовому ринку, є національна модель корпоративного управління.
В Україні, загалом, достатньо низький рівень схильності вітчизняних домогосподарств до заощаджень та інвестиційної активності, практично відсутнє довгострокове кредитування населення банківськими установами, що є наслідком тривалої соціально-економічної і політичної нестабільності та недостатньо розвиненої інфраструктури фінансового ринку.
З огляду на зазначене вище, пріоритетними шляхами активізації діяльності домогосподарств на фінансовому ринку є: створення сприятливого середовища у соціально-економічній сфері країни, підвищення рівня фінансової грамотності населення, розвиток інфраструктури фінансового ринку, шляхом урізноманітнення фінансових інструментів.
Список використаних джерел:
1. Онікієнко О.В., Пєрєдєрієва С.О. Сутність фінансового ринку, його роль у фінансовій системі та перспективи розвитку. Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. 2014. №8(215). С. 127-134
2. Кізима Т.О, Кізима А.Я. Домогосподарства на фінансовому ринку України: поведінково-мотиваційний аспект. Світ фінансів. 2016. № 3 (48). С. 89-101
|