Фінансова стійкість – це такий стан підприємства, за якого обсяг його власних коштів достатній для погашення зобов’язань у довготерміновому періоді, кошти вкладені в підприємницьку діяльність окупаються за рахунок грошових надходжень від господарської діяльності, а отриманий прибуток забезпечує самофінансування та незалежність підприємства від зовнішніх залучених джерел формування активів.
Оскільки з різних причин виникають чинники, що впливають на фінансову стійкість, то при виборі методів управління ними необхідно це врахувати. Якщо зовнішні чинники, що впливають на фінансову стійкість, викликані дією об’єктивних економічних законів і майже не залежать від діяльності підприємства, то внутрішнім чинникам притаманний високий ступінь керованості, а характер їх зміни, головним чином, залежить від організації роботи самого підприємства.
Чинники I рівня - це узагальнюючі (базові) чинники, які є результатом впливу чинників II і III рівнів і водночас виступають генератором взаємодії більш дрібних чинників.
До чинників I рівня відносять:
а) фазу економічного розвитку системи;
б) стадію життєвого циклу підприємства.
Фаза економічного розвитку системи впливає на темпи реалізації продукції, виробництва, рівень інвестицій підприємства у товарні запаси, доходи підприємства та населення.
Стадія життєвого циклу підприємства є основоположним при визначенні загальноекономічної мети діяльності підприємства, для досягнення якої будуть спрямовані всі інші його стратегії.
Чинники II рівня - похідні, адже вони є результатом дії базових чинників. Вони бувають зовнішніми та внутрішніми.
Зовнішніми чинниками II рівня є ті, вплив яких пов’язаний з характером державного регулювання (податкова, грошово-кредитна, амортизаційна, соціальна, демографічна політика тощо).
До внутрішніх похідних факторів другого рівня, що забезпечують фінансову стійкість, належать стратегія управління обсягами діяльності підприємства, політика управління його активами, власним і позиковим капіталом.
Чинники III рівня є деталізуючими. З їх допомогою з’ясовують і деталізують механізм впливу похідних чинників на фінансовий стан підприємства.
Деталізуючими чинниками є: середній рівень доходів населення; рівень конкуренції; рівень інфляції; склад та структуру активів; стратегію управління власними фінансовими ресурсами та позиковим капіталом; стратегію управління ризиком.
За місцем виникнення фактори, що впливають на фінансову стійкість підприємства поділяють на внутрішні та зовнішні.
До внутрішніх факторів відносять:
- галузеву незалежність;
- структуру послуг, їх частка у загальному платоспроможному попиті;
- стан майна і фінансових ресурсів;
- структуру та динаміку витрат;
- розмір уставного капіталу.
До зовнішніх факторів впливу на фінансову стійкість підприємства відносять:
- зовнішньоекономічні зв’язки;
- рівень платоспроможного попиту, конкуренцію;
- економічні умови господарювання;
- податкову, кредитно-фінансову, облікову та інвестиційну політику.
В залежності від внутрішніх та зовнішніх факторів виділяють такі види фінансової стійкості підприємства, як поточна (на момент проведення аналізу) та потенційна (перспектива нарощувати обсяги діяльності протягом певного часу).
Отже, загалом чинники, що впливають на фінансову стійкість підприємства поділяються на 3 рівні, до них входять як зовнішні, так і внутрішні. Проаналізувавши вплив всіх факторів можна виділити тип фінансової стійкості.
В короткостроковому періоді фінансова стійкість означає досягнення стану рівноваги, а в довгостроковому – трансформування чинників стабілізації у фактори розвитку підприємства.
Процес забезпечення фінансової стійкості має бути націлений на мінімізацію негативного впливу зовнішнього та внутрішнього середовища на діяльність підприємства; створення передумов ефективної реалізації запланованих дій.
Список використаних джерел
1. Партин Г.О. Особливості впливу основних чинників на фінансову стійкість підприємства в умовах фінансово-економічної кризи // Збірник науково-технічних праць Національного лісотехнічного університету України. – 2010. - № 10 С. 276-279.
2. Мамонтова Н. Умови забезпечення фінансової стійкості підприємств// Фінанси України. – 2000, № 8. – С. 103-107.
3. Заюкова М. С. Теорія фінансової стійкості підприємства: Монография / М. С. Заюкова, О. В. Мороз, О. О. Мороз, Т. М. Кравченко, І. М. Кулік, Л. В. Мосійчук, І. Б. Паламар. – Вінниця: УНІВЕРСУМ–Вінниця, 2004. – 155 с
___________________
Науковий керівник: Кузнецова Наталія Богданівна, кандидат економічних наук
|