Інвестора інвестиційна привабливість - це наявність економічного ефекту (доходу) від вкладень вільних грошових коштів в корпоративні цінні папери при мінімальному рівні ризику. В АПК ринків, що розвиваються зростання інвестиційної привабливості можливе лише при безпосередній участі держави – безпосередньо підвищуючи інвестиційну активність підприємств, галузі та економіки регіону в цілому, що в вимагає істотних інвестицій держави [1].
Методики оцінки інвестиційної привабливості підприємства не можна приводити лише до аналізу його фінансового стану та оцінки відомих показників ринкової активності.[1]. Для підприємств АПК необхідно уточнити фактори «регіональної присутності»: 1) склад і родючість земель регіону 2) демографічна ситуація 3) відношення середньої заробітної плати працівника до величини прожиткового мінімуму; а також величину фінансової підтримки галузі за рахунок бюджетних [2].
Факт допуску акцій компанії до торгів - лістинг - гарантією надійності для потенційних інвесторів. Емітент піддається жорстким вимогам з боку біржі, що підтверджує його інвестиційну привабливість. Включення акцій до котирувального листа дозволяє отримати підприємству ряд конкурентних переваг. Акції такого підприємства стають більш відомими і доступними, вони виглядають привабливіше для потенційних інвесторів. Крім того, наступний випуск цінних паперів буде супроводжуватися істотно меншими витратами, ніж у підприємств, що не проводили розміщення.
Котирування акцій на фондовій біржі є додатковою рекламою підприємства-емітента. Таке підприємство має можливість для збільшення числа акціонерів. Допуск до котирування на фондовій біржі сприяє формуванню реальних ринкових цін на акції підприємства-емітента, дозволяючи тим самим більш точно оцінювати його ресурсний потенціал і вартість активів. У свою чергу інвестори теж виграють від котирування акцій на фондовій біржі з точки зору інформованості, доступності відомостей про підприємство, а значить, і обґрунтованості інвестиційних рішень [1]. Як зазначає Р.Меддінгс - фінансовий директор групи банку Standard Chartered - лістинг - свідчення давньої прихильності, що веде до зміцнення ділової репутації банку в очах державних і регулюючих органів даних ринків [4].
Серед інструментів, які використовуються на міжнародних ринках капіталу, українські підприємства АПК обирають синдиковане кредитування та випуск єврооблігацій. Якщо єврооблігації – класичний інструмент то, синдиковані кредити – щось середнє між двосторонніми кредитами і борговими паперами. [2]. При виборі біржі 32% назвали нормативно-правову систему в якості найбільш ймовірного фактора, який може стати перешкодою для розміщень, 29% - невизначеність в області держполітики, 13% - уповільнення економічного зростання 7% [4].
Список використаних джерел
1. Дедеєва С. А. Інвестиції в сільське господарство: перспективи розвитку та ризики [Текст] // Економіка, управління, фінанси: матеріали III Міжнар. конф. (м. Мінськ, лютий 2014 р). - Мінськ: Меркурій, 2014. - С. 4-6
2. Стажкова М. Оцінка інвестиційної привабливості. Журнал «Економічний аналіз: теорія і практика» т. 6, вип. 24, грудень 2007
3. Семенова М. Державна фінансова підтримка як умова сталого розвитку аграрного сектора економіки // Фінансові дослідження. 2011. №4.
4. Ernst & Young, Ринки капіталу в 2025 році: Майбутнє фондових ринків. (електронний ресурс). http://www.pwc.ru/ru/capital-markets
____________________
Науковий керівник: Дегтярьова Наталія Володимирівна, кандидат економічних наук, доцент, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана
|