:: ECONOMY :: НЕОБХІДНІСТЬ ФУНКЦІОНАЛЬНО-ВАРТІСНОГО АНАЛІЗУ В ОПЕРАЦІЙНОМУ МЕНЕДЖМЕНТІ ОРГАНІЗАЦІЇ :: ECONOMY :: НЕОБХІДНІСТЬ ФУНКЦІОНАЛЬНО-ВАРТІСНОГО АНАЛІЗУ В ОПЕРАЦІЙНОМУ МЕНЕДЖМЕНТІ ОРГАНІЗАЦІЇ
:: ECONOMY :: НЕОБХІДНІСТЬ ФУНКЦІОНАЛЬНО-ВАРТІСНОГО АНАЛІЗУ В ОПЕРАЦІЙНОМУ МЕНЕДЖМЕНТІ ОРГАНІЗАЦІЇ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

НЕОБХІДНІСТЬ ФУНКЦІОНАЛЬНО-ВАРТІСНОГО АНАЛІЗУ В ОПЕРАЦІЙНОМУ МЕНЕДЖМЕНТІ ОРГАНІЗАЦІЇ

 
14.07.2018 12:05
Автор: Насікан Ніна Іванівна, кандидат економічних наук, Київський національний лінгвістичний університет
[Секція 2. Менеджмент. Маркетинг;]

Сучасні умови господарювання вітчизняних організацій, характер яких все більше  визначають процеси глобалізації, потребують використання суб’єктами ринку найбільш ефективних механізмів конкурентоспроможної діяльності. Одним із важливих напрямків вирішення цього завдання є застосування в операційному менеджменті функціонально-вартісного аналізу як одного з найбільш ефективних методів виявлення резервів економії ресурсів і зниження витрат.  Його проведення сприяє досягненню більшої ефективності операційної діяльності організації, зміцненню її ринкової позиції за рахунок поліпшення якості продукції та стандартів обслуговування, посиленню конкурентних переваг на основі виявлення непотрібних або найбільш витратоємних елементів продукту та розробки заходів з мінімізації витрат.

Вивченню проблематики питань щодо сутності та методики використання функціонально-вартісного аналізу присвячено ряд досліджень зарубіжних і вітчизняних вчених, серед яких Х.Велленройтер, К.Друрі, В.Івлев, Р.Каплан, М.Карпунін, Ю.Козак, З.Литвин, Б.Майданчик, Л.Майлз, Н.Моісеєва, Ю.Соболєв, Я.Сосновський, М.Чумаченко, А.Шеремет та ін.  При цьому у науковій  літературі  зустрічаються  різні  погляди  на  сутність  функціонально-вартісного аналізу, проте всі вчені віддають належне його практичній цінності як важливого засобу досягнення оптимальних пропорцій між якістю виконання певним об’єктом своїх функцій і витратами на їх здійснення та як додаткового резерву перерозподілу ресурсів, що звільнюються в результаті проведення удосконалень.  

Так, на думку З.Литвина, функціонально-вартісний аналіз – це евристичний метод виявлення можливостей зниження вартості та поліпшення якості об’єкта, що аналізується як функціонально орієнтована система на всіх стадіях його життєвого циклу [4, c. 8].  Х.Велленройтер відзначає  спрямування функціонально-вартісного аналізу на оптимізацію техніко-економічних параметрів об’єкта [1, c. 37].  Науковці М.Карпунін, Б.Майданчик, Н.Моісеєва  уточнюють таке розуміння і зазначають, що функціонально-вартісний аналіз спрямований  на  забезпечення  суспільно необхідних споживчих властивостей об’єктів і мінімальних витрат  на їх  прояв  на усіх етапах їх життєвого циклу [6, c. 10]. Ю. Козак, Н. Логвінова, А.Козак називають  функціонально-вартісний аналіз методом системного дослідження об’єкта (виробів, процесів, структур), спрямованим на підвищення ефективності використання матеріальних і трудових ресурсів [3]. Водночас, Г.Савицька вважає, що функціонально-вартісний аналіз являє собою ефективний спосіб виявлення резервів скорочення витрат, який базується на пошуку найбільш дешевих способів виконання  основних функцій об’єкта при одночасному виключенні зайвих [5, c.129]. Найбільш комплексно і актуально формулює основне завдання функціонально-вартісного аналізу в процесі проектування будь-якого виробу Р.Чейз, підкреслюючи, що останнє полягає у досягненні еквівалентних або навіть більших показників досконалості продукції з меншими витратами  за умов забезпечення усіх основних функціональних вимог, визначених споживачем [7, c.91]. Тож на основі вищезазначеного можна вважати, що зміст функціонально-вартісного аналізу в операційному менеджменті організації полягає в тому, що кожний елемент витрат, кожну операцію технологічного процесу аналізують з погляду виконуваних ними функцій, і оцінки того, наскільки вони необхідні при виробництві того чи іншого виду продукції. Така оцінка дає змогу уникнути витрат, які прямо не пов’язані з виробництвом продукції, не дають належної віддачі або є гостродефіцитними і їх можна замінити без шкоди виробництву. Отже, застосування функціонально-вартісного аналізу дозволяє комплексно розглянути поєднання всіх елементів операційного процесу, підпорядкувати процес збільшення обсягу продукції завданням раціонального використання ресурсів, оптимізації технології, адаптації продукції організації до нових ринків.

Функціонально-вартісний аналіз дозволяє розглянути основні та допоміжні бізнес-процеси  організації з двох сторін. З одного боку  – це склад і якість виконання функцій, з другого – витрати на їх реалізацію. При цьому обидві сторони вочевидь становлять єдине ціле, оскільки існує пряма залежність між розміром витрат на реалізацію функцій та якістю виконання цих функцій. Тому завдання функціонально-вартісного аналізу  можна сформулювати як досягнення єдності функціональної та вартісної сторін систем чи процесів шляхом вирішення суперечностей між якістю функцій та витратами на їх реалізацію.

У практиці вітчизняних організацій  функціонально-вартісний аналіз поки що не знайшов достатнього розповсюдження. Проте нагальність його використання є очевидною, враховуючи що операційні витрати підприємств складають досить значну частку у порівнянні з результатами їх діяльності. Так, за даними Державної служби статистики України, витрати операційної діяльності підприємств промисловості  у 2017 році  склали  2 701 966,9 млн. грн., тоді як результати від операційної діяльності становили 179 594,1 млн. грн. [2]. Основними факторами, що стають на перешкоді широкого розповсюдження та популяризації методики функціонально-вартісного аналізу, є слабке уявлення про механізм дії аналізу, недоступність інформації щодо практичного застосування методу, несприйняття його універсального характеру, який розкриває можливості структурування функціональних завдань підрозділів організації, виділення основних етапів робіт для досягнення поставлених цілей та зменшення рівня невизначеності умов прийняття управлінських рішень на стратегічному напрямку діяльності. 

Напрями подальшого дослідження вищезазначеної проблематики пов’язані з удосконаленням алгоритму застосування функціонально-вартісного аналізу не тільки під час модернізації продукції, не тільки на стадії розробки і проектування нових виробів або при вдосконаленні технологічних процесів, а і також для організації і управління всім операційним процесом.

Список використаних джерел:

1. Велленройтер Х. Функционально-стоимостной анализ в рационализации производства/ Х. Велленройтер. – М.: Экономика, 2004. – 346 с.

2. Державна служба статистики України – Режим доступу :  http://www.ukrstat.gov.ua.

3. Козак Ю.Г. Функціонально-вартісний аналіз в удосконаленні організаційної структури управління зовнішньоекономічною діяльністю підприємства [Електронний ресурс] / Ю.Г. Козак, Н.С. Логвінова, А.Ю.Козак //  Економіка: реалії часу.  Науковий журнал. – 2014. – № 1 (11). – С. 83-89. – Режим доступу до журн.: http://economics.opu.ua/files/archive/2014/n1.html.

4. Литвин З.Б. Функціонально-вартісний аналіз: навчальний посібник/ З.Б.Литвин. – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – 130 с.

5. Савицька Г.В. Економічний аналіз діяльності підприємства: Навч. посіб./ Г.В.Савицька. – 2-ге вид, випр. і доп. – К.: Знання, 2005.– 662 с.

6. Справочник по функционально-стоимостному анализу / А.П.Ковалев, Н.К. Моисеева, В.В.Сысун и др.; под ред. М.Г.Карпунина, Б.И.Майданчика. – М.: Финансы и статистика, 1988. – 431 с.

7. Чейз Р.Б. Производственный и операционный менеджмент:  пер. с англ. – 10-е изд./ Р.Б.Чейз, Ф.Р.Джейкобс, Н.Дж.Аквилано. –  М.: ООО «И.Д.Вильямс», 2007. – 1184 с.

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ВПЛИВ ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ КУЛЬТУРИ НА КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА
16.07.2018 18:44
СОЦІАЛЬНІ АСПЕКТИ РОЗВИТКУ ВІТЧИЗНЯНИХ ПІДПРИЄМСТВ
11.07.2018 16:00




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.246 сек. / Mysql: 1630 (0.189 сек.)