Сьогодні назріла необхідність галузевого опрацювання економіко-правових проблем та організаційних питань управління підприємством, з метою виявлення визначальних чинників, сильних сторін і можливостей щоб примножити та з максимальною ефективністю використовувати їх, а також чіткого уявлення про чинники слабких сторін і загроз (для побудови підприємством захисної стратегії або розробки ними заходів щодо рятування від слабкості для нівелювання негативного впливу ймовірних загроз). [1].
Оцінку потенціалу і обмежуючих факторів його діяльності звичайно здійснюють за допомогою SWOT-аналізу. SWOT-аналіз – це аналіз сильних і слабких сторін підприємства в співвідношенні з ринковими можливостями і погрозами.
На сьогоднішній день проведення SWOT-аналізу для енергогенеруючих компаній стало актуальним завданням. В умовах постійного росту цін на енергетичні ресурси, зростання тарифів, з одного боку, і зменшенням купівельної спроможності населення на тлі скорочення субсидій, з другого, змушує підприємства енергетичної галузі здійснювати пошук зовнішніх і внутрішніх резервів. Енергогенеруючі підприємства повинні спробувати використовувати свої сильні сторони, подолати слабкості, скористатися сприятливими можливостями і захиститися від потенційних загроз.
Розглянемо порядок проведення SWOT-аналізу на прикладі ТОВ «Краматорськтеплоенерго» основними видами діяльності якого є виробництво, транспортування та постачання теплової та електричної енергії.
Результати SWOT-аналізу для ТОВ «Краматорськтеплоенерго» наведені в таблиці 1.
Показані чинники слабких сторін та загроз і є найважливішими «вузькими місцями» підприємств сфери життєзабезпечення, тому необхідно сконцентрувати увагу при прийнятті управлінських рішень саме на окреслених у наведеному SWOT-аналізі пунктах, а саме:
– проведення ефективної енергозберігаючої політики;
– організація ефективного обліку витрат виробництва;
– створення і впровадження нових технологій наукових розробок, нових форм і методів організації виробництва і праці;
– створення сучасних систем управління і розробку для них наукових методів, серед яких найважливіше місце має займати стратегічне управління.
Список використаних джерел:
1. Азоев Г.Л., Баранчеев В.П., Гунин В.Н., Кибанов А.Я., Ковалева А.М. Управление организацией: учебник для студ. вузов, обучающихся по спец. "Менеджмент организации" / Государственный ун-т управления / А.Г. Поршнев (ред). - 4-е изд., перераб. и доп. - М.: ИНФРА-М, 2008. - 736с.
2.Попадюк О. І. Деякі аспекти стратегічного планування розвитку житлово-комунального господарства / О. І. Попадюк // Економіка промисловості. - 2012. - № 1-2 (57-58). - С. 170-178.
_____________________
Науковий керівник: Акімова Олена Володимирівна, доктор економічних наук, доцент, Донбаська державна машинобудівна академія
|