:: ECONOMY :: БАНКІВСЬКИЙ РИЗИК – СУТНІСТЬ, КЛАСИФІКАЦІЯ ТА СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ :: ECONOMY :: БАНКІВСЬКИЙ РИЗИК – СУТНІСТЬ, КЛАСИФІКАЦІЯ ТА СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ
:: ECONOMY :: БАНКІВСЬКИЙ РИЗИК – СУТНІСТЬ, КЛАСИФІКАЦІЯ ТА СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

БАНКІВСЬКИЙ РИЗИК – СУТНІСТЬ, КЛАСИФІКАЦІЯ ТА СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ

 
24.06.2018 15:32
Автор: Примак Юліана Ростиславівна, аспірант, кафедра обліку в кредитних і бюджетних установах та економічного аналізу, ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»
[Секція 3. Облік, статистика і аудит;]

В ході здійснення оцінки діяльності фінансової установи особливу увагу приділяють детермінації банківських ризиків та негативних факторів, які здатні здійснювати вплив на фінансовий результат. Банківська установа співпрацює з великою кількістю контрагентів та опрацьовує широкий спектр операцій, що спричинює виникнення більшої кількості загроз, ніж в звичайного підприємства. Відповідно ретельний аналіз та оцінка сутності і класифікації банківських ризиків надає можливість отримати правдиву інформацію про існуючі можливості банківської установи та спрогнозувати розвиток банку під впливом одного або сукупності ризиків.

Поняття «ризик банківської діяльності» не має єдино визнаного в науковому співтоваристві поняття. 

Ризик в найбільш широкому значенні – це неминуча загроза, що виникає в ході провадження будь-якої діяльності. Поєднання ймовірності та наслідків настання несприятливих подій [9]. 

Академічний словник української мови дає визначення ризику, як усвідомленій можливості небезпеки [4].

Мороз Л.В. в свої роботі вказує, що ризик банківської діяльності – це прийняття раціонального чи нераціонального управлінського рішення, у рамках якого можна дати вірогідну кількісну і/або якісну оцінку дії факторів і, як наслідок, отримати один з трьох економічних результатів: позитивний, нульовий або негативний [7].

Парасій-Вергуненко І.М. в своїй роботі тлумачить банківський ризик, як можливість зазнати втрат у разі виникнення несприятливих для банку обставин [8, c.178].

Національний банк України в свою чергу визначає банківський ризик, як  ймовірність того, що події, очікувані або неочікувані, можуть мати негативний вплив на капітал та/або надходження банку [10]. 

Відповідно до визначень існують різні класифікації банківських ризиків. Їх класифікують за такими ознаками:

1) можливість оцінки:

- які можливо піддати кількісній оцінці - фінансові;

- ризики, що не можна кількісно оцінити – операційні та зовнішні;

2) місце виникнення;

3) фактори впливу [5, c. 156];

4) сферою впливу:

- прямі, що здійснюють безпосередній вплив на обсяг фінансових результатів та капіталу банку;

- непрямі (опосередкований вплив зовнішніх обставин). 

Міжнародна спільнота виділила в Базель І, Базель ІІ та затвердженому в 2010 році Базель ІІІ, загальноприйняті в світі групи ризиків. Відповідно до них існують наступні об’єднання ризиків, які включають в себе:

- ризик ліквідності;

- кредитний ризик;

- операційний ризик;

- ризик репутації;

- ризик концентрації;

- інвестиційний ризик;

- ризик країни та ін. [2; 3; 6, c.166].

Це не повний перелік, який може змінюватися в ході виділення нових груп загроз, з якими безпосередньо зустрічається банківська установа.

На основі міжнародних та національних положень Національний банк України виділив наступні категорії банківських ризиків: кредитний ризик, ліквідності, ризик зміни процентної ставки, ринковий  ризик, валютний ризик, операційно-технологічний ризик, репутації, юридичний та стратегічний ризики [1]. Кожна з цих позицій включає в себе певні підкатегорії ризиків, оцінка яких допомагає конкретизувати обраний вид ризику.

Існуюча система оцінки ризиків не дає чіткого уявлення про обсяг можливих матеріальних витрат, які зазнає банк під впливом негативних чинників. Подальша робота по вдосконаленню класифікації ризиків надасть змогу спеціалістам визначити шляхи по оптимізації розрахунків можливих збитків від надзвичайних подій, з якими банк зустрічається в процесі провадження операційної діяльності.

Список використаних джерел:

1. Постанова Правління Національного банку України "Методичні вказівки з інспектування банків "Система оцінки ризиків" від 15.03.2004 р. № 104 (зі змінами та доповненнями).

2. Международная конвергенция измерения капитала и стандартов капитала: Уточненные рамочные подходы // Банк международных расчетов. – июнь 2004. – С. 262.

3. Basel III: A global regulatory framework for more resilient banks and banking systems. December 2010.

4. Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — Київ: Наукова думка, 1970—1980. [Електронний ресурс] - Режим доступу до ресурсу: http://ukrlit.org/slovnyk/slovnyk_ukrainskoi_movy_v_11_tomakh

5. Вовк В. Я. Кредитування і контроль: Навч. посіб. / В. Я. Вовк, О. В. Хмеленко. – Київ: Знання, 2008. – 463 с.

6. Люта О. В., Школьник І.О. Базель ІІ: основні складові та їх характеристика / О. В. Люта, І.О. Школьник // Збірник наукових праць. Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України.-Т.20.-2008. - С. 165-171.

7. Мороз Л. В. Банківські ризики та їх вплив на діяльність банківських установ [Електронний ресурс] / Л. В. Мороз, О. В. Сідак // Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. – Режим доступу до ресурсу: http://nltu.edu.ua/nv/Archive/2011/21_18/221_Mor.pdf.

8. Парасій–Вергуненко І.М. Аналіз банківської діяльності: [навч.–метод. посібник для самост. вивч. дисц.]. / І.М. Парасій–Вергуненко. – Київ: КНЕУ, 2003. – 347 с.

9. Офіційний сайт Вікіпедіа [Електронний ресурс] - Режим доступу до ресурсу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D0%BA.

10. Офіційний сайт Національного банку України [Електронний ресурс] - Режим доступу до ресурсу: https://bank.gov.ua/control/uk/index.

___________________________

Науковий керівник: Парасій-Вергуненко Ірина Михайлівна, ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
АУДИТ ФІНАНСОВИХ ІНВЕСТИЦІЙ
14.06.2018 14:08




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.238 сек. / Mysql: 1630 (0.187 сек.)