Поняття «інновації» та загалом інноваційного розвитку підприємств в сучасному світі стало відігравати вагоме значення. Причиною цього є нове бачення вирішення проблем економіки у будь-якій країні та діяльності суб’єктів господарювання, які є фундаментом економічної системи.
Таким чином, поняття «інновації» розглядається з іншого боку, як рушійна сила, яка є поштовхом до змін, що несуть як позитивні фактори розвитку підприємств, так і загрози, ризики. Їх впровадження в національну економіку є підґрунтям до технологічної незалежності держав та стабільного економічного розвитку.
Після набуття Україною незалежності вітчизняні підприємства різних форм власності зіткнулися з багатьма якісно новими проблемами забезпечення своєї економічної безпеки. У сучасних економічно-глобальних умовах більшість суб’єктів господарювання працюють в умовах невизначеності, непередбачуваності. Нестабільна політична і соціально-економічна ситуація в Україні посилюють ступінь ризику прийняття рішень і функціонування підприємств загалом.
Загалом економічна безпека – це здатність підприємства ефективно використовувати наявні корпоративні ресурси, аби мінімізувати ризики та запобігти можливим загрозам, і забезпечити стабільне функціонування суб’єкта господарювання [1].
Якщо розглядати економічну безпеку інноваційної діяльності, то поняття включає в себе стан захищеності при впровадженні:
─ ноу-хау;
─ нових технологій;
─ винаходів;
─ науково-технічної продукції [2].
В процесі формування економічної безпеки підприємства за допомогою інноваційного розвитку, то варто виділити ряд особливостей:
─ забезпечення зростання асортименту продукції та її якісного вдосконалення на рівні функціонування окремого підприємства, та національної економіки загалом;
─ здійснення прогресивних структурних економічних зрушень, що стосуються найважливіших народногосподарських пропорцій: відтворювальних, галузевих, вартісних;
─ реалізація новітніх досягнень науково-технічного прогресу і підвищення на цій основі ефективності виробництва на мікро- і макрорівнях [3].
Розглянемо інноваційний розвиток ПАТ «Укртелеком».
ПАТ «Укртелеком» це системна компанія на ринку телекомунікаційних послуг. Вона володіє кабелями, по яким українці можуть користуватися інтернетом; лідирує на ринку швидкісного інтернету і фіксованого телефонного зв'язку, має найбільшу магістральну мережу передачі даних в країні.
ПАТ «Укртелеком» отримала 400 млн долл інвестицій для модернізації мережі від China Development Bank, а також технічну допомогу від Huawei. Це найбільше вкладення в телекомунікаційну галузь за всю історію України. Ці гроші компанія планує витратити на оновлення обладнання.
Модернізація за рахунок отриманих інвестицій дозволить збільшити швидкість інтернету, поліпшити стабільність сигналу, розширити інтернет-покриття, запустити нові послуги, збільшити стабільність роботи всієї мережі, зменшити останню милю – відстань від останнього мережевого вузла до клієнта. Таким чином, інвестиції в сферу телекомунікацій допоможуть підняти Україну в рейтингу конкурентоспроможності та інноваційності.
У даному випадку акцент робиться не на інвестиції, а на ефект, який вони нададуть користувачу послуг ПАТ «Укртелекому»: стабільне функціонування гаджетів, а саме швидкості інтернету і нових послуг, які будуть доступні після модернізації.
Реалізація інновацій ПАТ «Укртелекома» принесе українцям:
─ найдешевший швидкісний інтернет у Европі;
─ стабільний доступ к Всесвітньої мережі одночасно на всіх гаджетах: від ТВ до смартфону.
Для індустрії комунікацій:
─ модернізацію найбільш фіксованої телемережі України;
─ нову транспортну мережу;
─ розширення інтернет-покриття у невеликих населених пунктах;
─ інфраструктуру для Smart City;
─ глобальне оновлення відноситься до 6 міст: Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, Львова [4].
У зв’язку з цим постає ряд питань, які вимагають вирішення для забезпечення економічної безпеки підприємств та стабільного інноваційного розвитку:
─ недосконалість законодавчої бази;
─ розвиток корупції та тиск Державної фіскальної служби, що змушує підприємства приховувати дійсні фінансові ресурси;
─ низька підтримка з боку держави щодо інноваційної діяльності вітчизняних підприємств;
─ відсутність довіри іноземних інвесторів;
─ обмеженість доступу до систем підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів у напрямку організації економічної безпеки інноваційного розвитку.
Таким чином, у сучасному світі для виживання у конкурентному середовищі та удосконалення економічної системи підприємствам необхідно впроваджувати інноваційні технології та займатися науковими розробками.
Список використаних джерел:
1. Никифоренко В. Г. Розвиток інноваційної діяльності як основа економічної безпеки підприємства / В. Г. Никифоренко, В. О. Кравченко // Економічна безпека в умовах глобалізації світової економіки : [колективна монографія у 2 т.]. – Дні- пропетровськ: «ФОП Дробязко С.І.», 2014. – Т. 2. – С. 152 – 159.
2. Сороківська О. А. Проблеми та перспективи економічної безпеки інноваційного розвитку малого бізнесу / О. А. Сороківська, Н. В. Турська. – Інноваційна економіка № 3 (41). – 2013 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/inek/2013_3/338.pdf.
3. Судакова О. І. Економічна безпека підприємства у функціональному аспекті його інноваційного розвитку / О. І. Судакова //[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.confcontact.com/ 2009_03_05/5_sudakova.htm.
4. Інфографіка Top Lead [Електронний ресурс]: офіційний Інтернет-ресурс. – Режим доступу: https://toplead.com.ua/ru/blog/id/kak-objasnit-innovacii-ukrtelekom-152/.
|