Інвестування постійно досліджується економічною наукою. Це обумовлено істотним впливом на процес економічного росту галузей національних економік. Рівень інвестицій впливає на обсяг національного доходу суспільства. В масштабах країни інвестиції визначають процес розширеного відтворення.
Даному питанню присвячені публікації авторів, О. А. Петрик [3], М. А Городілов [2]. Вагомий внесок у розв’язання проблем організації та методики аудиту фінансових інвестицій зробили Єфіменко В. І., Голов С. Ф., Білуха М. Т.
Науково - практичне дослідження публікацій з проведення та організації аудиту фінансових інвестицій свідчить, що автори звертають увагу на технологію та організацію аудиту операцій з цінними паперами, але не пропонує цілісної системи його впровадження[3].
Результативним внесенням в економіку України являється перехід до ринкових відносин, який вимагає ефективного функціонування ринку фінансових інвестицій. З розширенням інвестиційних процесів та розвитку ринку інвестицій, у суб’єктів господарювання виникає об’єктивна потреба запровадження внутрішньої системи контролю операцій з фінансовими інвестиціями, та створення умов які дадуть можливість її ефективного функціонування. Система показників звітності не дає можливість отримати інформацію про фінансові вкладення в вигляді та обсязі, у потрібному для аналізу та прогнозування ситуації, незважаючи на те, що максимальна питома вага активів професійного інвестора має перевагу саме на інвестиції у цінні папери. Саме тому і виникає потреба у проведенні достовірності аудиту фінансових інвестицій.
Керівники та власники підприємств все більше приділяють увагу аудиту фінансових інвестицій, вкладень в цінні папери, як незалежній оцінці ефективності. Внесення капіталу для інвестора пов’язане з обґрунтуванням самого вибору інвестиційних проектів, визначення оцінки власних можливостей, аналізом їх ефективності, виявленням фінансових ресурсів, джерел та обсягів інвестування. Питання аудиту операцій із похідними цінних паперів залишаються не розробленими. Це дає можливість подальшого вдосконалення аудиту фінансових інвестицій на підприємствах.
Аудит фінансових інвестицій один із напрямків експертної діяльності, що спрямований на перевірку та оцінку бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю з цінними паперами, а також на профілактику та виявлення помилок у цій галузі[4].
Процес аудиту фінансових інвестицій зводиться до певних етапів: перевірка юридичного та документального забезпечення обліку фінансових інвестицій, реальні відображення їх у фінансовій звітності і бухгалтерському обліку, визначення первинної вартості фінансових інвестицій при придбанні, визначення правильності отримання доходу і витрат перевірки ведення обліку та інвестиційної діяльності з метою оподаткування.
Одним із важливим завданням проведення аудиту інвестицій є оцінка системи бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю. Аудитор вивчає та досліджує систему обліку і внутрішнього контролю клієнта, що дає можливість зрозуміти як готується інформація та мати уявлення про надійність досліджених систем, уся ця інформація використовується підчас збирання аудиторських доказів та формування думки аудитора про інвестиційну діяльність підприємства[1].
Ефективна організація і методика аудиту фінансових інвестиції визначається, належним інформаційним забезпеченням. Потребує передусім певної класифікації та систематизації для зростання обсягів інформації. Інформація є суттєвою, якщо її відсутність або викривлення впливає на економічне рішення користувача, яке повинно ґрунтуватися у фінансовій звітності. Для розробки важливих аспектів методики проведення аудиторської перевірки фінансових інвестицій визначено його мету, завдання, послідовність аудитора на кожній стадії процесу, а також склад аудиторських процедур[4].
Важливість дослідження обраної теми полягає в не тільки у відсутності набутого досвіду роботи у сфері проведення аудиту фінансових інвестицій, а і не достатнього висвітлення цієї проблеми в теоретичному аспекті.
Список використаних джерел:
1. Про інвестиційну діяльність [Текст]: закон України від 18.09.91р. №1560-ХІ1 зі змінами і доповненнями N 2095-VIII ( 2095-19 ) від 08.06.2017, ВВР, 2017, N 47, ст.646 // Відомості Верховної Ради України. – 1991. – №21.
2. Городілов, М. А. Якість аудиту та відповідальність аудиторів [Текст] / М. А. Городілов // Формування ринкової економіки: Зб. наук. Праць – Вин. 10. – КНЕУ, 2008. – с. 27 – 28.
3. Петрик О. А. Організація регулювання діяльності аудиторських фірм в Україні [Текст] / О. А. Петрик // Фінанси, облік, аудит : зб. наук. праць. – Вин. 9. – КНЕУ, 2007. – с. 21 – 26.
4. Особливості організації та методика аудиту фінансових інвестицій. [Електронний ресурс] / Режим доступу – http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc
_Gum/Ecan/2010_6/pdf/sagova.pdf
|