Після подолання садоводами усіх проблем пов’язаних з вирощуванням цієї вибагливої, справді королівської рослини (древні перси називали волоський горіх царським) постає наступне питання: “Що з ним робити?”. Внутрішній ринок України може спожити 35-43 тис. тон горіха на рік при виробництві в 100-120 тис. тон. Цього недостатньо для реалізації всього виробничого потенціалу України. Ми займаємо 5-те місце в світі за виробництвом волоського горіха.
Обсяги виробництва волоського горіху в світі
Джерело: Economic Research Service (ERS)
Перспективними ринками для України є всі ринки топу споживання горіхів, це такі ринки як ринок ЄС, Близького Сходу та Середньої Азії, так як вони не так далекі як китайський ринок (топ 1 в споживанні горіху) та немає проблем з транспортними шляхами. Хоча у 2015 році був запущений “Новий шовковий шлях” до Китаю через Чорне море та Грузію але так як основою українського експорту є невеликі партії цей маршрут є складним та надто дорогим. У Європу експорт може здійснюватися автомобільними шляхами, для ринків Близького Сходу та Середньої Азії є морський транспорт який є порівняно дешевшим.
Динаміка споживання волоського горіху в світі
Джерело: Economic Research Service (ERS)
Дивлячись на євроінтеграцію України та створення зони вільної торгівлі (ввізне мито 0% за наявності сертифікату EUR.1) найперспективнішим ринком для України є ринок ЄС. Попит на український горіх в Євро Союзі завжди буде на високому рівні. Європа за рівнем споживання №2 у світі, що дає великі можливості для українських садоводів. Як тільки горіховий бізнес вийде з тіні та перейде на промислові маштаби (зараз понад 90% виробництва належить домогосподарствам) попит на український волоський горіх у світі виросте в рази.
|