Світова економіка на сучасному періоді її розвитку відзначається чітко вираженими тенденціями до глобалізації. На всіх континентах посилюються процеси світового поділу праці, розвитку конкуренції, зростання взаємозалежності економіки різних держав. Це сприяє втягненню у процеси глобалізації країн, які донедавна характеризувалися відсутністю чітких проявів в їх економіці тенденцій світового господарства, змушуючи їх приймати існуючі виклики, активно діяти в умовах зовнішньої конкуренції, адаптуючись в жорстких умовах світового ринку.
Інвестиції є життєво необхідними для розвитку економіки будь-якої держави. Завдяки збільшенню їх надходження в економіку країни виникає можливість здійснення нового будівництва, простого і розширеного відтворення основних виробничих фондів, реконструкції та модернізації невиробничих та виробничих об’єктів [1, с. 84]. Створення сприятливих умов для залучення іноземного капіталу забезпечує зростання обсягів прямих інвестицій в економіку, що впливає на ріст фінансових можливостей підприємств. Тому дослідження шляхів оптимізації інвестиційних процесів, зокрема, у сфері залучення іноземних інвестицій, має бути серед основних пріоритетів економічної політики держави.
Слово інвестиції походить від латинського «invest», що означає «вкладати». Закон України «Про режим іноземного інвестування» дає таке визначення даного терміну: «Іноземні інвестиції - цінності, що вкладаються іноземними інвесторами в об'єкти інвестиційної діяльності відповідно до законодавства України з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту» [2]. З приводу проблеми залучення іноземних інвестицій існують різні думки. До позитивних факторів їх використання можна віднести:
- збільшення обсягу вкладених інвестиційних ресурсів;
- перспективи впровадження новітніх технологій;
- можливість комплексного використання ресурсів;
- утворення стратегічних об’єднань зарубіжних та українських підприємств;
- потенційне зростання розвитку економіки і прискорення запровадження ринкових реформ;
- розвиток експортного потенціалу;
- можливість використання зарубіжного досвіду управління;
- зростання рівня кваліфікації робочої сили.
До негативних факторів залучення іноземних інвестицій можна віднести: відтік частини прибутку за кордон, витіснення вітчизняних виробників, залежність від іноземного капіталу, надмірна експлуатація природніх ресурсів.
Позитивних факторів значно більше, ніж негативних, а тому перед Україною постає завдання залучення іноземних інвесторів, які вкладатимуть свій капітал в дійсно важливі і потрібні об'єкти сфери виробництва товарів та послуг. Це створює передумови для досягнення позитивних структурних зрушень в економіці, швидкого впровадження інновацій, а у кінцевому підсумку - розвитку національного ринку.
Список використаних джерел:
1. Ткаченко К.Л. Формирование государственной инвестиционной политики / К.Л. Ткаченко// Финансы Украины. – 2002. - №1. - с. 84-87.
2. Закон України "Про режим іноземного інвестування" [Електронний ресурс]. – Режим доступу до ресурсу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/93/96-вр.
|