Інвестування в регіонах як процес має свої особливості, пов'язані зі специфікою джерел інвестування, сукупності їх форм, обмеженістю стадій відтворення, що протікають в регіональних структурах.
Україна прагне забезпечити стале економічне зростання за рахунок системної модернізації та структурної перебудови власної економіки. Важливу роль у реалізації обраної стратегії відіграють капітальні інвестиції, так як вони є фундаментальним параметром відтворювального процесу, що визначає можливості оновлення основного капіталу, проведення структурних реформ, стійкого довгострокового економічного та соціального розвитку країни.
На сьогоднішній день стан української економіки характеризується наявністю низки системних проблем, які потребують невідкладного вирішення та формують ризики для подальшого економічного зростання. Однією з основних серед них є незадовільний стан основних засобів, ступінь зношеності яких невпинно зростає із року в рік. Це засвідчує необхідність суттєвих капітальних інвестицій в оновлення та модернізацію матеріально-технічної бази вітчизняних підприємств та економіки країни в цілому.
Динаміку капітальних інвестицій в Україні за останні роки (табл. 1) не можна оцінити однозначно позитивно. Варто зазначити, що загострення політичної та соціально-економічної ситуації в країні наприкінці 2013 р. зашкодило закріпленню позитивної тенденції попередніх років. Як наслідок, обсяги капітальних інвестицій почали поступово скорочуватися. Ситуація різко погіршилася у 2014 р., коли у зв’язку з анексією Криму, розгортанням бойових дій на Сході України, негативними тенденціями у політичному, економічному та соціальному середовищі знизилася інвестиційна привабливість нашої країни.
Таблиця 1. Капітальні інвестиції за регіонами України за 2013-2017 роки, млн. грн. (за даними [1])
Примітка. Дані за 2014-2017 рр. наведено без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та без частини тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях.
Хоча починаючи з 2015 року номінальні обсяги капітальних інвестицій в Україні зростали, у значній мірі вони були знівельовані значними темпами інфляції. Слід також відмітити значні відмінності у динаміці залучених інвестиційних ресурсів по окремих областях України та м. Києві.
Для того, аби більш активно залучати інвестиції у регіони України, необхідно:
- вдосконалити систему державного регулювання, яка б була лояльною до інвесторів, внести зміни до правового поля у сфері іноземного інвестування з метою підвищення рівня надійності та захисту інвестицій;
- покращити інвестиційний клімат України шляхом подолання наслідків економічної та політичної криз, усунення хабарництва, покращення умов діяльності та стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу;
- підвищити показники суспільного добробуту громадян України: чим кращим буде соціальне забезпечення, вищими життєвий рівень населення та організація його зайнятості, тим більш привабливою буде Україна для інвесторів.
Список використаних джерел:
1. Офіційний сайт Державного комітету статистики України [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua.
2. Дискіна А.А. Проблеми залучення іноземних інвестицій в економіку України [Електронний ресурс]/ А.А. Дискіна, О.Б. Красненська. – Режим доступу: https://economics.opu.ua/files/science/form_ek_rozv/2017/30.pdf.
|