На сучасному етапі в Україні відбувається становлення ефективного державного управління, побудова організаційної структури органів та оптимізації їх функціональної діяльності. Через складні економічні процеси в країні стримується розвиток фінансового контролю.
Державний фінансовий контроль (далі – ДФК) є частиною управління економічними об'єктами та процесами, який полягає в спостереженні за цим об'єктом з метою перевірки його відповідності необхідному стану, передбаченому законами, положеннями та іншими нормативними актами.
Функціонування ефективного та якісного державного контролю збільшує рівень довіри населення до держави, і також створює необхідні умови для розвитку бізнесу в країні, економічного зростання та формує сприятливий інвестиційний клімат в країні. Відсутність належної уваги при формування системи державного фінансового контролю призвело до потреби її вдосконалити.
Функціонування ДФК виявляє недоліки в економічних та бюджетних відносинах, які потребують нових методів для удосконалення, що тим самим буде відповідати міжнародним принципам організації державного фінансового контролю на усіх рівнях господарювання.
Основним недоліком функціонування ДФК є відсутність цілісного законодавчого акту про державний фінансовий контроль, в якому би було зазначено сутність, мету, його завдання та функції, принципи та вимоги до його проведення.
Зараз існує необхідність модернізації державного фінансового контролю в Україні, яка вимагає розробки нових підходів до вирішення теоретичних і практичних проблем в організації контролю [1].
Ми погоджуємось з думкою сучасного вченого економіста, що для удосконалення діяльності державного фінансового контролю доцільно: оптимізувати функції та повноваження всіх контрольних органів, що буде сприяти формуванню ефективної організаційної структури системи державного фінансового контролю; розмежовувати внутрішній і зовнішній контроль, що буде сприяти незалежності контролюючих органів та об’єктивності у проведенні перевірок; розробити та реалізувати концепцію цілісної системи державного фінансового контролю, яка буде заснована на єдиних принципах, правилах, методології та інформаційній базі [2].
Однак, не зважаючи на те, що відбуваються деякі зміни на сучасному етапі розвитку системи ДФК в Україні є певні проблеми, які потребують нагального вирішення для ефективного функціонування державного фінансового контролю. На даному етапі система має слабке організаційне, технічне, інформаційне, правове, інституційне та методологічне забезпечення. Щоб посилити ефективність функціонування фінансового контролю потрібно вдосконалити діяльність його органів, підвищити ефективне використання державних фінансів, також потрібно удосконалити законодавчі акти, які регламентують організацію його діяльності.
Таким чином, напрямом подальшого ефективного функціонування державного фінансового контролю є розробка цілісного механізму його здійснення в Україні з урахуванням нових перетворень в сучасних умовах розвитку.
Список використаних джерел:
1. Ряба А. Проблеми і напрями удосконалення фінансового контролю в Україні [Електронний ресурс] / А. Ряба – Режим доступу до ресурсу: http://dspace.tneu.edu.ua/bitstream/316497/7078/1/%D0%A0%D1%8F%D0%B1%D0%B01.pdf.
2. Сюркало Б.І. Державний фінансовий контроль в контексті сталого економічного розвитку / Сюркало Б.І. // Державне управління: удосконалення та розвиток. – 2012 - №2. – С. 14-17.
|