Місцеві бюджети займають одне з центральних місць в економічній системі кожної держави, в них зосереджується значна частина державних фінансових ресурсів. Місцеві бюджети є також найбільш численною ланкою бюджетної системи країни. Вони безпосередньо впливають на задоволення різноманітних потреб населення, стан та якість надання державних послуг.
В Україні згідно з Бюджетним кодексом місцевимивизнаються бюджети Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування (бюджети територіальних громад сіл, їх об’єднань, селищ, міст ( у тому числі районів у містах) [1].
Місцевий бюджет є основним інструментом, за допомогою якого місцева влада може впливати на локальну активність, створювати умови для економічного та соціального піднесення території своєї юрисдикції [2].
Місцеві бюджети мають певні особливості, серед яких видаляють такі:
місцеві бюджети відображають чітко обмежену частину грошових відносин, які функціонують на певній території;
вони забезпечують матеріальну незалежність органів місцевого самоврядування і безпосередньо їм підпорядковані;
усі ланки місцевих бюджетів пов’язані не тільки між собою, але й з установами і підприємствами всіх форм власності, яку функціонують на території регіону.
Роль місцевих бюджетів є різноманітною, адже вони виступають:
важливим чинником економічного розвитку і фінансової стабільності;
важелем здійснення перерозподільних процесів;
інструментом реалізації державної регіональної політики;
головним джерелом фінансових ресурсів для утримання і розвитку місцевого господарства, вирішення місцевих проблем.
За даними Державної казначейської служби до місцевих бюджетів ( без урахування міжбюджетних трансфертів) у 2016 році надійшло 170,747 млрд. грн, що на 50,261 млрд більше ніж у 2015 році та на 69,646 млрд грн. Частка доходів місцевих бюджетів у Зведеному бюджеті за 2016 рік становила 21,81 %, що на 3,33 % більше, ніж у 2015 році. У 2017 році частка місцевих доходів у Зведеному бюджеті становила 25,57%, що 3,76% більше, ніж у 2016 році [3].
Рисунок. Частка доходів державного та місцевих бюджетів у доходах Зведеного бюджету України за період 2014-2016 рр., %.
Серед проблем, які спостерігаються у формуванні доходів місцевих бюджетів виділяють наступні:
1. Відсутність реальних стимулів до підвищення рівня ефективності управління дохідною частиною місцевих бюджетів, що обумовлено невідповідністю сучасних тенденцій формування доходів місцевих бюджетів потребам зміцнення місцевого самоврядування;
2. Недосконалість системи короткострокового планування доходів місцевих бюджетів та нереалістичність плану доходів;
3. Забезпечення ефективності управління бюджетними ресурсами суттєво ускладнене наявністю проблем у самій структурі місцевих бюджетів, а також їх вертикальною та горизонтальної розбалансованістю.
4. Наявність обмеженого доступу місцевих бюджетів до ринку запозичень [4].
Отже, для того щоб відбулося реформування місцевих бюджетів необхідно здійснити певні заходи, серед яких доречними будуть:
1. Запровадження якісного контролю за сплатою місцевих податків і зборів, їх правильним розрахунком та своєчасним нарахуванням;
2. Збільшення впливу органів місцевого самоврядування на наповнення місцевих бюджетів;
3. Створення економічних стимулів для розвитку власного податкового потенціалу територій.
Список використаних джерел:
1. Бюджетний кодекс України. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2456-17
2. Про місцеве самоврядування в Україні // Закон України від 21.05.1997 № 280/97- ВР. Із змінами і доповненнями // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%D1%80
3. Державна казначейська служба України. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.treasury.gov.ua/main/uk/doccatalog/list?currDir=146477
4. Управління фінансовими ресурсами місцевих бюджетів Львівщини: проблеми та напрями підвищення ефективності / [І. З. Сторонянська, М. А. Козоріз, С. А. Давимука, Г. В. Возняк та ін] ; НАН України. Інститут регіональних дослуджень ; за ред. д. е. н., проф. І. З .Сторонянської. – Львів. – 2013. – 93 с.
|