:: ECONOMY :: ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИРОБНИЦТВА ЗЕРНОВИХ ТА ЗЕРНОБОБОВИХ КУЛЬТУР :: ECONOMY :: ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИРОБНИЦТВА ЗЕРНОВИХ ТА ЗЕРНОБОБОВИХ КУЛЬТУР
:: ECONOMY :: ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИРОБНИЦТВА ЗЕРНОВИХ ТА ЗЕРНОБОБОВИХ КУЛЬТУР
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИРОБНИЦТВА ЗЕРНОВИХ ТА ЗЕРНОБОБОВИХ КУЛЬТУР

 
27.02.2018 12:19
Автор: Симоненко Олена Іванівна, кандидат економічних наук, Національний університет біоресурсів і природокористування України
[Секція 4. Економічний аналіз. Економіко-математичне моделювання;]

Вирішення проблеми забезпечення населення продуктами харчування та продовольчої незалежності України базується на стійкості аграрного виробництва і виробництва зернових та зернобобових культур зокрема. 

Закон України «Про зерно та ринок зерна в Україні» (1) визначає  державну  політику  щодо  розвитку ринку зерна  як  пріоритетного сектора   економіки агропромислового комплексу України і спрямований  на  створення  правових, економічних та організаційних  умов конкурентоспроможного виробництва  і  формування ринку зерна для забезпечення внутрішніх потреб держави у продовольчому,  насіннєвому та  фуражному  зерні, нарощування його експортного потенціалу. Виробництво зернових та зернобобових культур визначає обсяги, пропозиції та вартість основних видів продовольства, формує валютні доходи держави за рахунок експорту продукції . 

Протягом останніх років в Україні спостерігаються коливання показників урожайності та валового збору зернових та зернобобових культур. В останні роки рівень валового збору зернових та зернобобових культур  дещо підвищився, але залишається нестабільним. У 2014 році валовий збір зернових та зернобобових становив 63051,3 тис. тонн (пшениці – 22279,3 тис. тонн), у 2015 році валовий збір зернових та зернобобових  – 60125,8 тис. тонн (пшениці 26532,1 тис. тонн), у 2016 році валовий збір зернових та зернобобових  – 66088 тис. тонн  (пшениці  26043,4 тис. тонн).

Рентабельність виробництва зернових та зернобобових залежить від валових зборів, середніх цін реалізації і зазнає схожих коливань (Рис. 1)..  У 2014 році рівень рентабельності виробництва зернових та зернобобових становив 25,7%, у 2015 році – 42,67%, у 2016 році – 37,8%.. . Науково не обґрунтовані механізми адміністративного обмеження експорту продукції, відсутність економічних механізмів та системного підходу до розв’язання питань управління виробництвом зернових та зернобобових ведуть до зменшення прибутків товаровиробникам і призводить до  скорочення рівня рентабельності.




Економічну ефективність виробництва характеризує рентабельність   і  розраховується  як відношення прибутку до витрат виробництва (3):





де   - дохід (грн. / га);   - витрати виробництва (грн. / га);    - прибуток (грн. / га);    - урожайність (ц / га);   - ціна зернових та зернобобових (грн. / ц). Згідно з рівнянням між рентабельністю і урожайністю має існувати функціональний зв’язок. Будуючи модель рентабельності (2), слід враховувати ряд чинників: це динаміка валового збору  і ціни (Рис. 2). 




Аналіз рис. 2 показує, що незначне збільшення  валового збору зернових веде до незначного підвищення рівня рентабельності зерновиробництва, збільшення ціни на зерно та прибутку. 









Статистичний аналіз часових рядів  валового збору зернових та зернобобових  в Україні, даних про ціну та рентабельності за 2000–2016 роки   показав, що кореляційний зв’язок між валовим збором зерна і рентабельністю є менш тісним, ніж зв’язок між середньою ціною реалізації зернових і зернобобових культур і рентабельністю (Рис 3).







Виробництво зернових і зернобобових культур є ризиковим виробництвом, що зумовлюється нестабільністю урожайності культур внаслідок несприятливих кліматичних умов та значними коливаннями рентабельності. Зниження валових зборів в країні формує зростаючу динаміку ціни на продукцію, тому  при побудові моделі рентабельності виробництва зернових і зернобобових культур необхідно мати надійні дані щодо урожайності культур і враховувати залежність ціни  від урожайності. Надійне середньострокове прогнозування урожайності, ціни на зерно і зернобобові культури та рентабельності виробництва дає можливість приймати ефективні господарські рішення, зменшити рівні ризику  та забезпечити продовольчу безпеку країни. 


Список використаних джерел:




1. http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/37-15




2. Грабовецький  Б.Є.  Економічне прогнозування і планування / Б.Є. Грабовецький. – Київ: ЦНЛ, 2003. – 188 с.




3. Енциклопедія бізнесмена, економіста, менеджера / за ред. Р. Дяківа. – Київ : Міжнародна економічна фундація, 2000. – 703с.










Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ОЦІНКА РИЗИКІВ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ ВІД ПРОВЕДЕННЯ ВАЛЮТНО-ОБМІННИХ ОПЕРАЦІЙ ПЛАТІЖНИМИ КАРТКАМИ
27.02.2018 15:16




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.231 сек. / Mysql: 1599 (0.182 сек.)