У зв’язку з цим, розвиток малих міст в контексті забезпечення міжнародних економічних відносин повинен ґрунтуватися на певних принципах. До основних принципів розвитку малих міст в системі глобальних господарських зв’язків пропонуємо віднести п’ять принципів успіху розвитку міст, що запропоновані в праці відомого американського фахівця у сфері містобудівництва Д. Рипкеми (Donovan D. Rypkema) [1]:
Перший принцип – це глобалізація сама по собі. Ігнорування глобалізації зробить місто жертвою цього процесу замість того, щоб “отримувати” вигоди. Місто повинно визначити, яка (які) з його характеристик може цінуватись в глобальному розумінні (світовому масштабі), і на цю характеристику робити ставку в економічному та соціальному розвитку.
Додамо, що ряд вчених, зокрема Е. Гідденс, М. Кастельс, Ф. Феррароті, І. Валлерстайн відзначають, що глобалізація передбачає цілком нове ставлення до простору і часу. Таким чином, глобалізація — це процес, який призводить до охоплюючого весь світ поєднання структур, культур та інститутів; при цьому суспільства потрібно розглядати лише як систему в оточенні інших систем і, таким чином, як субсистему світової спільноти.
Другий принцип - локалізація. Головна характеристика розвитку мають базуватись на “внутрішніх коренях”. Глобалізація економіки не повинна призвести до культурної глобалізації чи уніфікації, адже це означає втрату основної конкурентної переваги міста в глобальному світі - власних, унікальних характеристик. Тому саме місцеві активи (людські, природні, фізичні, функціональні, культурні тощо) мають бути визначені, збережені та розвинуті. Для їх вимірювання, можливо, потрібно буде вводити додаткові “сукупні” індикатори та параметри, оскільки в глобальному світі якісні критерії будуть переважати кількісні.
Третій принцип – диверсифікація (різноманітність). Біологи першими зрозуміли важливість диверсифікації для здоров’я системи, яку вони вивчають. Економічні дослідження, проведені на основні біологічних моделей, підтверджують, що для здорового розвитку економіки як системи характерна більшість з екологічних параметрів. І диверсифікація - один з них. Концепція різноманітності для економічних систем має три аспекти: 1) населення (особливо в містах) стає дедалі більше різноманітним за рівнем освіти, професією, спеціалізацією, кругозором, релігією, культурними коріннями, традиціями тощо, що дає місту потенціал для диверсифікації власної економічної системи, але призводить до появи проблем управління містом; 2) для успішного безпечного розвитку економіка міста має бути диверсифікованою з метою захисту від потенційної втрати економічної ніші через зміну внутрішніх чи зовнішніх обставин; 3) як наслідок глобалізації потенційні клієнти теж стають надзвичайно “різноманітними” - це представники різних (іноді полярних) релігій, традицій, культур, звичаїв тощо. Успішна економіка має бути “підігнана” під задоволення цього виклику.
Четвертий принцип - сталість (сталий розвиток). Для міст цей принцип означає важливість сталого функціонування інфраструктури, фінансову стабільність місцевого бюджету, фізичну стабільність “збудованого” середовища, культурну стабільність місцевих традицій, звичаїв, вмінь та навичок.
Останній, п’ятий принцип - відповідальність. Він передбачає використання для розвитку економіки міста збережених у більшості країн ресурсів регіонального, національного й інтернаціонального значення. Разом з тим, використання ресурсів більш високого рівня накладає відповідальність на всіх гравців місцевого рівня (владу, бізнесменів, місцевих мешканців тощо). Оскільки мале місто як соціально-територіальна форма організації регіонального розподілу праці не є самостійною і закритою економічною системою, воно має постійну взаємодію з системами більш високого рангу – національною економікою та світовою економікою. Саме тому доцільно розглядати зовнішньоекономічні відносини як невід’ємний фактор впливу на розвиток економіки малого міста. Таким чином, актуальною стає розробка в малих містах відповідної моделі економічних відносин із врахуванням міжнародного руху капіталів, трудових ресурсів, інвестицій та інтелектуальних здобутків. Для визначення цього потенціалу необхідно здійснити оцінку внеску малого міста в систему міжнародного виробництва та виміряти його зовнішньоекономічну активність.
Оскільки для забезпечення стабільності економічного розвитку малого міста в умовах глобалізації необхідним є вироблення відповідної міжнародної стратегії його розвитку та спеціального інструментарію стратегічного планування, з метою формування ефективної стратегії підвищення конкурентоспроможності економіки малих міст у міжнародній системі економічних відносин варто згрупувати конкурентні переваги кожного функціонального типу малого міста.
Список використаних джерел:
1. Donovan D. Rypkema. Globalisation, Urban Heritage, And The 21ST Century Economy. Global Urban Development, Volume 1, Issue 1, May 2005.
2. Методичні рекомендації щодо формування регіональних стратегій розвитку / Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України; Наказ від 29.07.2002 № 224 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.uazakon.com/document/spart09/inx09341.htm
________________________________
Науковий керівник: Галенко О.М., доктор економічних наук, професор, ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені В. Гетьмана»
|