Однією із умов розвитку економіки є ріст інвестиційних ресурсів. У 2016 році в Україні було укладено 87 інвестиційних угод з українськими інноваційними компаніями, що на 32% більше, ніж у 2015 році - такі дані представила в своєму щорічному огляді "Ukrainian Venture Capital and Private Equity Overview 2016" Українська асоціація венчурного капіталу та прямих інвестицій (UVCA). Таким чином, обсяг розкритих інвестицій (13 угод включені в Огляд нерозкритими) впав на 33% щодо 2015 року, але залишився вище, ніж в 2014 році на 125%. Причиною такого явища стало те, що в 2015 році було кілька інвестиційних угод, сума яких обчислюється десятками мільйонів доларів [2].
2016 рік також можна охарактеризувати появою на українському інвестиційному ринку великих міжнародних гравців. Близько 60% інвестиційних угод укладено за участю міжнародних інвесторів, при цьому іноземний капітал склав більше 80% загального обсягу інвестицій в 2016 році (без урахування нерозкритих угод).
За останні роки індекс інвестиційної привабливості України помітно зріс (рис. 1.) і склав 3,15 балів за 5-бальною шкалою. Минулого року індекс становив: 2,88 та 2,85 бали – у червні та грудні відповідно.
Для підвищення рівня інвестиційної привабливості в Україні нещодавно створений iClub Ukraine, що надає можливість інвестувати в кращі стартапи по всьому світу, недоступні більшості інвесторів, відсутність членського внеску для активних інвесторів, 0% - management fee / carry при і вкладеннях в українські стартапи, повний юридичний, аналітичне, фінансовий супровід угод, а також навчання - iClub Academy, meet-ups, tech-конференції. Іншими словами, iClub (Investor Club) - це спеціально створене для ангелів-інвесторів закрите співтовариство від інвестиційного фонду TA Ventures.
Рис. 1. Індекс інвестиційної привабливості України за версією топ-менеджерів членських компаній Європейської Бізнес Асоціації*
* Джерело [1]
Слід зазначити, що наявність подібного роду клубів є популярною практикою в Європі і світі, серед яких доцільно відмітити роботу b-to-v, U-Start club та ін. В Україні також є певні спільноти, мета яких полягає в організації спільного інвестування в стартапи, серед них Uangel, Investment Mosaic, Каштан 2000 і інші приватні ініціативи.
Загалом, вважаємо, що в основі формування системи інвестиційної безпеки повинна лежати розробка стратегії розвитку фінансового ринку. При цьому необхідно скоординувати паралельний розвиток всіх основних сегментів ринку інвестиційних ресурсів. Державі необхідно забезпечити одночасно правильне поєднання інтересів всіх учасників. Зростання потоку іноземних інвестицій може призвести до втрати незалежності.
Список використаних джерел:
1. Індекс інвестиційної привабливості України став найвищим за шість років [Електронний ресурс] / Назва із екрану / Європейська правда / Режим доступу: http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/07/3/7067975.
2. Кількість інвестицій в інноваційні компанії в 2016 році зросла на 32% - до 87 угод [Електронний ресурс] / Назва із екрану// Режим доступу: http://uvca.eu/ua/news/the-number-of-deals-with-ukrainian-companies-has-risen
|